TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Ahtapot

Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi

Ahtapot Nedir?

Siber güvenlik önlemlerinin başarıya ulaşabilmesi için uyulması gereken önemli kurallardan biri, bilişim sistemi içinde yer alması gereken tüm siber güvenlik bileşenlerinin sisteme dahil edilmesidir.

“Derinlemesine savunma” ya da “çok katlı savunma” olarak Türkçeleştirebileceğimiz “defense in depth” , bir kurumda/firmada bilgi güvenliğinin sağlanması amacıyla birden çok güvenlik önleminin koordineli olarak kullanılmasıdır. Derinlemesine savunma, saldırganların başarıya ulaşması olasılığını en aza indirir. Saldırgan amacına ulaşmak için gittiği yolda bir güvenlik önlemini atlattığında bir başkası ile karşılaşacak, bu da en azından saldırganın işini zorlaştıracak ve amacına ulaşması için geçen süreyi artıracaktır.

Nasıl Çalışır?

Derinlemesine savunma için ihtiyaç duyulan siber güvenlik bileşenlerinin entegre edildiği bir sistemdir. Ahtapot, şu özellikleri taşır;

İşletim Sistemi Pardus’tur; bu sayede siber güvenlik bileşenlerinde de açık kaynak kodlu milli işletim sistemi dağıtımı kullanılmaktadır.
Açık kaynak kodlu bileşenlerden oluşur; bu sayede denetleyemediğimiz, kimlerle hangi bilgileri paylaştığını bilemeyeceğimiz sistemlerden uzak durulur.
Ahtapot; kurulumların, yapılandırmaların ve güncellemelerin kolaylaştırılması için bir merkezi yönetim sistemi barındırır.
Türkçe ve kolay anlaşılır kurulum ve kullanım kılavuzlarına sahiptir.

Artıları ve Katkıları Nelerdir?

Açık Kaynak Kodlu bileşenler kullanılmaktadır; bu sayede denetlenemeyen ve arka kapı bulundurması muhtemel olan, bununla birlikte pahalı olan siber güvenlik çözümlerine bağımlılığı azaltmaktadır.
Türkçe ve kolay anlaşılır kurulum ve kullanım dokümanları ile, bileşenlerin kullanılması için gerekli bilgi birikiminin ve destek ihtiyacının azaltılması sağlanmaktadır.
Merkezi yönetim sistemi ile, bilişim sisteminin farklı noktalarında dağıtık olarak yerleştirilecek siber güvenlik çözümlerinin yönetimi ve yapılandırılmasını kolaylaştırmaktadır.

Hedef Kitlesi Kimlerdir?

Başta kamu kurumları olmak üzere orta ve büyük ölçekli bilgi sistemlerine sahip tüm yerli kurum ve kuruluşlar, projenin hedef kitlesini oluşturur.

Paylaş: