TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
 . Müşteri Yorumları

Müşteri Yorumları

Pardus kullanan kurumlar ve kuruluşların pardus hakkındaki düşüncelerini, deneyimlerini ve değerlendirmelerini görebilirsiniz.

Uzun süredir Pardus 19. XFCE sürümünü kullanmaktaydım. İki gün önce 23.1 Gnome sürümünü yükledim. Gördüğüm eser inanılmaz güzellikteydi ve halen sevincini içimde barındırmaktayım. Her açılışta karşılaştığım ve karşılaşacağım yapıtın beni mutlu edeceğinin de bilincindeyim. Bu nedenle ki bu şaheseri bizlere lütfettiğiniz için emeklerinizi takdir eder ve teşekkür etmeyi nezaketen borç bilirim. Çalışmalarınızda nice kolaylıklar dilerim.

Pardus Destekçisi

“Ülkemizde Platform bağımsız çalışan Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) olan her hastanede Pardus İşletim Sistemi çok rahat kullanılabilir duruma gelmiştir. Bilgisayarların merkezi yönetimini ve uzaktan desteği Liderahenk ile çözmüş durumdayız.”

Aydoğan Dikici
Sağlık Bakanlığı Bilgi İşlem Birimi İletişim ve Tanıtım Birim Sorumlusu

Açık kaynak kodlu yazılımlar, kamu yönetiminin “açıklık ve şeffaflık” ilkesi ile örtüşmektedir. Aynı zamanda sürdürülebilirliği yüksek ve yazılım maliyetlerinden büyük tasarruflar sağladığı için İSKİ’de sürdürdüğümüz Pardus ve açık kaynak dönüşümü benim de uzun süredir takip ettiğim ve hayata geçirmek istediğim bir proje oldu.

Tayfun İşbilen
İSKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı

“Bir astronom olarak şunu söyleyebilirim ki, bizler zaten en önemli ürün olan Pardus İşletim Sistemi’ni kullanıyoruz ve kendi ekosistemimizde ihtiyacımız olan tüm ürünleri Pardus üzerinde geliştiriyoruz.”

Yücel Kılıç
TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi Uzman Astronom

“Sistem Patent Ailesi olarak yaklaşık 2 yıldır Pardus sistemini kullanmaktayız. Sayenizde bir çok yazılım ve lisans ücretlerinden kurtulduk. Buraya ayırdığımız bütçeler ile farklı kanallara yatırım yapma imkanlarımız oldu. Bu emekleriniz için teşekkür ederiz.”

Şükrü Soylu
Sistem Patent Koordinatör

“Milli Teknoloji Hamlesi yolculuğumuzda dışa bağımlılıktan kurtularak dövizin yurt dışına çıkmasını engellenmesi, siber güvenlik, gizlilik, yerli ve milli kaynakların kullanılması gerektiği hassasiyetiyle Pardus işletim sistemini tercih ettik. Bu tercih sonucunda ödenmesi gereken para konusunda tasarruf sağlamış olduk. Bütün resmi kurumlarımızı ve vatandaşlarımızı ücretsiz olarak edinebilecekleri Pardus işletim sistemi kullanmaya davet ediyoruz.”

Dr. Bengü Demirtaş
Tunceli Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi Diş hekimi

“Profesyonel hayatta Pardus’u sıklıkla kullanıyorum. Çalıştığım firmada Dünya’nın 139 ülkesine Türk dizi ve filmlerini Cloud üzerinden, FTP sunucu üzerinden veya firmamıza ait WeTransfer benzeri bir sunucu üzerinden ihraç ediyoruz. Tüm bu sunucularımızı Pardus Linux üzerinde yapılandırdık ve yıllardır sorunsuz bir şekilde kullanıyoruz. “

Hakan Hamurcu
CTO Calinos Holding

“Pardus bireysel kullanımda ki en iyi alternatif. Çünkü Pardus yüklediğinizde üzerinde gelen paketler günlük işlemlerinizde yapabileceğiniz herşeyi kapsıyor. Pardus işletim sistemini bir bilgisayara yüklemek, bir bardağa su doldurmak gibi kolay bir işlemdir.”

Hüseyin Güç
Eyüp Belediyesi Sistem Yöneticisi

“Son teknoloji kullanan bir araç geliştirseniz bile eğer içindeki yazılımı dışardan alıyorsanız o ürün sizin kontrolünüzde değildir. Pardus ve diğer açık kaynak yazılımlara her türlü desteği sağlamak bizi birçok alanda dışa bağımlılıktan kurtarır. Açık kaynak yazılımlara destek vermek için kodlama biliyor olmanız gerekmiyor. Kullanabilirsiniz, tanıtımını yapabilirsiniz, dil biliyorsanız farklı dillere çevirebilirsiniz.”

Ayhan Yalçınsoy
Pisi GNU/Linux Geliştiricisi The Document Foundation İcra Kurulu Üyesi

“Pardus topluluğu, hem özgür yazılımlara yeni katkıda bulunmaya başlayacaklar için hem de özgür yazılımlara aşina olanlar için kendilerine uygun “görevler” bulabileceği iyi bir başlangıç noktası. Özellikle genç arkadaşlar, Pardus’a ve diğer projelere yaptıkları katkıları ileride referans olarak gösterebileceğini de unutmamalı.”

Selim Şumlu
Topluluk Yöneticisi Mozilla Türkiye

“Engerek KYS seçiminin nedenleri yerli yazılım olması, web tabanlı olması, açık kaynaklı olması, SMS ile şifre sıfırlayabilmesi, istenilen veri tabanı üzerinde çalışabilmesi ve istenilen bağlantı üzerinden uygulama yönetilmesi. Engerek KYS üzerinde şuan aktif olarak 72.000 kullanıcımız var ve günlük 1000’in üzerinde işlemler hiç bir sorun olmadan gerçekleşmektedir.”

Ahmet Sabri Al
Tarım ve Orman Bakanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanlığı

“Önceleri Windows altında özgür yazılım araçları kullanıyordum. Kullandığım şirket ağından bilgisayarıma virüs bulaşmasından bıktığım bir gün Linux’a kesin geçiş yapmaya karar verdim. Topluluklar bilgi paylaşımı ve farkındalık oluşturmada gücüne inandığım platformlar, gençlere tavsiyem gördükleri hatayı bildirmekten çekinmemeleri… Bildiklerini paylaşıp bilmediklerini sorarak topluluk içerisinde kendilerini ve birbirlerini geliştirebilirler.”

Sabri Ünal
Sistem İzleme ve Gözlem Uzmanı

“2 yıldır derslerimizin neredeyse tamamına yakınını Pardus lab da işliyoruz ve diğer üniversitelerinde bunu kolaylıkla yapabileceğini düşünüyoruz. Ayrıca Pardus’un kullanımı kolay ve rahat olduğu için öğrenciler hızlı bir şekilde adapte olabiliyorlar ve 1-2 hafta içinde Pardus üzerinde uygulama geliştirebilir hale geliyorlar. Halihazıda öğrencilerimiz pek çok lisans seviyesindeki uygulamalı dersini Pardus laboratuvarında alıyor. Şu an tüm hafta boyunca tam kapasiteyle kullanılan bir Pardus laboratuvarımız var ve haftalık kapasiteyi de dolduruğumuz için ikinci bir Pardus laboratuvarının da açılması için gerekli çalışmaları yürütüyoruz.”

Dr. Aydın Tarık Zengin
Bilgisayar Mühendisliği Bölümü - Sabahattin Zaim Üniversitesi

“Gençlere gelecekleri hakkında sadece hedef odaklı düşünmemelerini, yol kadar yolculuğun da önemli olduğunu hatırlamalarını ve keyif alarak öğrendikleri konularda ödül beklemeden çalışmalarını tavsiye ederim. Başarı bu şekilde onlara gelecektir”

Mehmet D. İnce
Kurucu Ortak, CTO PRODAFT

“Dünyada bir şekilde teknoloji kullanmış tek bir insan yoktur ki özgür yazılım topluluklarının çalışmalarından şu veya bu şekilde faydalanmamış olsun. Bu toplulukların çalışmalarından yararlandığımın bilincinde olmak beni özgür yazılım topluluklarının bir parçası olarak emek vermeye ve topluluklardan aldıklarımı geri vermeye ayrıca motive ediyor.”

Neslihan Turan
Bilgisayar Mühendisi Wikimedia Foundation

”Pardus salt bir yerli distro değil, tüm insanlık için yararlı serbest yazılımlar geliştirmek ve dünya genelinde yazılım geliştirme alanında yer edinmek için büyük bir imkandır.”

Doğan Zorlu
Manisa OSB Bilgi Teknolojileri Müdürü

“Diğer açık kaynak uygulamalar hariç, yalnızca ofis ve Windows lisanslarından ettiğimiz tasarruf; yılda 62 Milyon TL! Ancak açık kaynak yazılımları ve Pardus’u tercih etmemizdeki en önemli neden geliştirme, güncelleme ve istenilen özelleştirmelerin yapılabilmesi ile stratejik olarak daha doğru ve güvenli olması.”

İbrahim Köse
Diyanet İşleri Başkanlığı Bilgi İşlem Daire Başkanı
Paylaş: