TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

İş Ortaklığı

İş Ortaklarımızı görmek için tıklayınız.

Pardus İş Ortaklığı Kriterleri

Pardus İş Ortaklığı, Dönüşüm, Çözüm ve Eğitim Ortaklığı olmak üzere üç ayrı kategoride kabul edilmektedir.

 • Dönüşüm Ortaklığı kurumların Pardus dönüşümü için gerekli Analiz, Kavram İspat, Pilot ve Yaygınlaşma aşamalarını kapsamaktadır.
 • Çözüm Ortaklığı belli bir teknoloji alanında veya Özgür Yazılım bir ürün hakkında faaliyetler gösteren ortaklarımızı ifade eder. Örneğin ”Veritabanları”, “Uygulama Sanallaştırma” gibi genel alanlar için yada “Zimbra”, “MariaDB” gibi belirli ürünler için Çözüm Ortaklığı başvurusunda bulunmak mümkündür.
 • Eğitim Ortaklığı çeşitli Açık Kaynak teknolojileri hakkında eğitim verme kapasitesi olan firmaları temsil eder. Aynı firma birden fazla kategoride ortaklık başvurusu yapabilir.

Başvuruda bulunan firmalar öncelikle bir ön araştırmadan geçirilerek genel uygunlukları değerlendirilmektedir. Bu aşamayı geçmiş firmalar “Temel Seviye” olarak anılır, belli kriterleri sağladıkça daha üst seviyelere geçmeye hak kazanırlar. Bu kriterler ekosistemin gelişmesine paralel olarak zamanla daha kısıtlayıcı ve seçici yönde değişeceklerdir. Bununla birlikte, kendilerinden beklenen sorumlulukları makul sürelerde karşılamayan veya Pardus projesinin menfaatlerine uygun olmayan faaliyetleri tespit edilen firmalar, sağladıkları kriterler ne olursa olsun iş ortakları listesinden çıkarılabileceklerdir. Temel Seviye ortaklarımız web sayfamızdan yayınlanacaktır. Daha üst seviye ortaklarımız ise daha detaylı bir şekilde ve derecelerine göre daha ön sıralarda tanıtılacaktır.

İş Ortaklığında Üst seviyelere Geçiş Şartları:

Dönüşüm Ortaklığı

Dönüşüm ortaklarımız için Temel Seviye’den Bronz Seviye’ye geçebilmek için şartlar şunlardır:

 • Pardus tanıtımı için bir demo ortamını hazırlamak ve başarılı şekilde TÜBİTAK personeline yerinde göstermek
 • En az 2 personelin Pardus ekibi tarafından verilecek “Sistem Yönetimi” eğitimini başarı ile bitirmesi
 • En az 1 personelin LPIC 101 veya muadili bir sınavı başarı ile geçmiş olması
 • Firma ve personel hakkında talep edilen bilgilerin sağlaması

Gümüş Seviye için ek şartlar:

 • Toplamda en az 2 personelin LPIC 101 veya muadili bir sınavı başarı ile geçmiş olması
 • Ayrıca LPIC 1 sertifikalı (veya muadili) personel bulundurmak

Altın Seviye için şartlar:

 • Bir dönüşüm faaliyetinde (analiz, pilot, kavram ispatlama, masaüstü/sunucu göçü) Pardus ekibi ile birlikte çalışmış olmak
 • TSEK492 kriterlerini sağlamak veya LPIC 2 sertifikalı personel bulundurmak.

Çözüm Ortaklığı

Çözüm Ortakları, Temel seviyeden Gümüş seviyeye geçebilmek için uzman oldukları ürün veya teknolojinin kavram ispatını içeren, aksi yönde bir onayımız yoksa içinde en az 1 tane Pardus istemci olan bir demo ortamı sağlayacaktır. İleri dönemde çözüm ortaklarımız için diğer ortaklık seviyeleri için de kriterler belirlenecektir.

Eğitim Ortaklığı

Eğitim Ortaklığı için tanıtım, tecrübe ile ilgili bilgilerle birlikte sağlanan eğitim hizmetlerinin içeriklerinin bizimle paylaşılması gerekmektedir. Şu an için Eğitim Ortakları için bir seviyelendirme bulunmamaktadır. Eğitim Ortaklarımız ile standart bir eğitim kataloğu oluşturmak için ortak bir çalışma planlanmaktadır.

İş Ortaklığı Başvurusu

Pardus İş Ortaklığı sürecine firmanızın dahil olabilmesi için öncelikle aşağıdaki belge,sertifika veya taahhüt mektuplarının bize ulaşması gerekmektedir.

 1. Firma Künyesi
 2. Pardus İş Ortağı olmak istediğinize dair niyet mektubu
 3. Varsa personellerin LPIC sertifika ve sınav bilgileri
 4. Firmada çalışan Bilgisayar , Elektrik Elektronik , Yazılım vb. mühendislik mezunu personelin diploma örneği

Talep sistemimizden yapılan başvuru esnasında yada sonrasında yukarıda belirtilen belgeler iletilerek başvurunun ilk adımı tamamlanacaktır.

Yetkili Kullanıcı Başvurusu

Yetkili kullanıcı iş ortaklığı başvurusu yapmış ve iş ortaklığı için hak kazanmış firmaların temsilci olarak belirlediği bir personelinin firma domain’ine dahil bir mail ile başvuru yaparak firması adına İş Ortağı Destek Masasında yetkili olması ve destek alması için kurulmuş bir yapıdır.

Yetkili kullanıcı başvurusu için tıklayınız.

Paylaş: