TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
 . Meb  . Fatih Projesi Eğitmeni Barış Bayer

Fatih Projesi Eğitmeni Barış Bayer

Ordu Ünye’de Fatih Projesi Eğitmeni olarak görev yapan ve Pardus Dönüşümünü destekleyen öğretmenimiz Barış Bayer ile Pardus hakkında konuştuk.

Barış Bey, okuyucularımıza kendinizi tanıtır mısınız?

Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi mezunuyum. 2003 yılında Bilgisayar Öğretmeni olarak göreve başladım. 2018 yılından beri Ordu Ünye’de Fatih Projesi Eğitmeni olarak görev yapıyorum. Pardus Gönüllüsü olarak ihtiyacı olan herkese Pardus/Pardus ETAP desteği vermeye çalışıyorum.

İlinizde/ilçenizde Pardus ve ETAP kullanım durumu ile ilgili bilgi verebilir misiniz?

Ordu ili olarak kurumlarımızda yer alan bütün Etkileşimli Tahtalarda (ET) Pardus ETAP işletim sistemi kullanıyoruz. Fatih Projesi İl Koordinatörlüğü olarak bu kararı aldıktan sonra İl Milli Eğitim Müdürümüzü bilgilendirdik. Sayın müdürümüzün de desteği ile Valilik Olurumuzu aldık. Valilik Oluru tüm okullara gönderildi. Her ilçe için 3’er kişilik Pardus ETAP Dönüşüm ekibi/ekipleri kuruldu ve Pardus Dönüşüm takvimi oluşturuldu. Pardus Dönüşüm için okula gidildiğinde, bir kişi okulda görev yapan öğretmenlere Pardus ETAP hakkında uygulamalı bilgilendirme yaparken diğer 2 kişi ise ET’lerin Pardus ETAP Dönüşümlerini gerçekleştirdi.

Pardus Dönüşümü sırasında karşılaştığınız en büyük zorluklar nelerdi? Bunları nasıl aştınız?

Alışkanlıkların değiştirilmesi, insanın hayatındaki en büyük zorluklardan birisidir. Öğretmenlerimizin süregelen ET kullanım alışkanlıklarının değiştirilmesi de biraz zorlayıcı oldu. Pardus Dönüşüm esnasında verilen bilgilendirme semineri ile farkındalık yarattığımız öğretmenlerimiz, Pardus ETAP’ı kullandıkça ön yargılarının birçoğunu yıktılar. Bu süreçte öğretmen arkadaşlarımıza sahada aktif destek sağladık. Yardıma ihtiyaç duyduklarında her zaman yanlarında olduk.
Derslere destek olarak kullandıkları Z kitapları Pardus ETAP’ta çalışır halde görmeleri de başka bir kırılma noktasıydı. Bu süreçte yayınevleri ile iletişime geçip Z kitapların Pardus ETAP uyumlu hale gelmesine katkı sağlayan bütün arkadaşlarıma can-ı gönülden teşekkür ederim.

Son olarak, özellikle sınıf öğretmenlerimiz sınıflarında yoğun bir şekilde yazıcı kullanıyorlar. Yazıcılarının Pardus ETAP’ta tanımlanması sayesinde de başka bir zorluğu aşmış olduk.

Dönüşüm sırasında öğretmenlerin ve öğrencilerin tutumları nasıldı? Ön yargıları kırmak için neler yaptınız?

Öğretmenlerimiz, ilk başlarda biraz tedirgin oldular. Daha önce hiç kullanmadıkları için ne nerede, nasıl yapabiliriz endişesi yaşadılar. Pardus Dönüşüm esnasında yapılan tanıtımdan sonra, Pardus ETAP’ı kullandıkça yaşadıkları problemlerde bilfiil onları destekleyerek bu çekinceleri aştık. Öğrencilerde ise herhangi bir problem yaşamadık.

Öğretmenlerimizin şu anda Pardus’a bakış açıları nasıldır?

Diğer işletim sistemlerinden bir farkı olmadığını tecrübe ederek şu anda rahatlıkla kullanıyorlar. Yeni bir durumla karşılaştıklarında yapabilen, çözebilen öğretmenlerimiz mevcut. Tıkanan, desteğe ihtiyaç duyan öğretmenlerimiz için ise onların yardımcı olarak Pardus ETAP’ı rahat, sorunsuz bir şekilde kullanmalarına destek oluyoruz.

Öğrencilerin Pardus’a yaklaşımları nasıldır?

Aslında en rahat olduğumuz konu, bu oldu. Öğrencilerimiz hiçbir zorluk yaşamadı. Sorunsuz bir şekilde kullanmaya başladılar. Genelgeçer bir ifadeye, her yeni nesil , önceki nesillere göre teknolojiye daha yatkın sözünü öğrencilerimizde görmüş olduk.

Pardus dönüşümünü henüz tamamlamamış illerimiz için önerileriniz nelerdir?

3 önemli konu, Pardus ETAP’ın yaygınlaşmasında etkili oldu:

Birincisi, il olarak Pardus ETAP Dönüşümünü tamamlamış/devam eden illerimiz var: Samsun, Ordu, Bolu, Yalova, Antalya, Kastamonu, Gaziantep, Tekirdağ. Bu illerimizdeki Fatih Projesi İl Koordinatörlüklerine ulaşarak bilgi alabilirler.

İkincisi, yeni alınan ve okullara gönderilen ET’lerde Pardus ETAP yüklü olarak gelmekte, ki bundan sonra da bu şekilde devam edecek.

Üçüncüsü ise Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün (YEĞİTEK) Faz1 ET’ler için gönderdiği SSD’lerin tamamına yakınına Fatih Projesi İl Koordinatörlükleri tarafından Pardus ETAP işletim sistemi yüklendi ve bu şekilde ET’lere takıldı. Pardus ETAP’ın yaygınlaşmasında çok önemli rol oynadı. Bütün bunlar, Pardus ETAP’ın yaygınlaşmasında önemli kilometre taşlarından en büyükleridir.
Ayrıca, forum.pardus.org.tr adresine ek olarak Pardus ETAP ile ilgili tüm Türkiye’yi kapsayan, herkesin katılımına açık olan Telegram destek grubumuz var. Diğer illere tavsiyem kesinlikle ama kesinlikle Pardus ETAP dönüşümlerini gerçekleştirsinler.

Özgürlüğe Adım Atmak için Pardus <3

Paylaş:
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x