TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Pardus Sertifikasyonu

Pardus Sertifikasyonu

Pardus sertifikasyonu, donanım ve yazılımların belirli versiyonlarının Pardus sürümleri üzerinde uyumlu halde çalıştığını belirtir belgedir. Pardus sertifikalı yazılım ve donanımlar, üreticinin ilettiği yönergeler değerlendirilerek kapsamlı test ve inceleme çalışmalarından geçmektedir. Pardus’un kurulumundan itibaren tüm cihazlarda sorunsuz şekilde çalışmasını ve hazır olmasını sağlar. Pardus’un daha yaygın kullanılması için donanım üreticileri ve yazılım üreticileri ile yakın temaslar halinde çalışmalarımız sürmektedir. Sertifikasyon ve buna bağlı akreditasyon ve test hizmetleri ücrete tabidir.

Sertifikasyon Aşamaları

Sertifikasyon aşamalarından ilki donanım veya yazılımın test edilmesidir. Test süreçleri ilerlerken bazı adımlardan sırasıyla geçildiğini göreceksiniz. Sertifikasyon sürecinin başlatılması için tarafımıza yazılım veya donanım ürününüzün kurulum ve kullanım dokümanlarını içeren belgeler, kaynak kodu veya çalışan yazılımı ve testler sırasında gerekeceğini düşündüğünüz diğer ihtiyaçları da sertifikasyon başvurunuza ekleyerek bize iletiniz.

Sertifikasyon sürecini anlatan adımlar aşağıda anlatılmıştır.

   • Talep Alındı: Bu aşamada test talebinin tarafımıza ulaştığını gösterir aşamadır. Henüz teste başlanmamıştır.
   • Test Aşaması: Bu aşamada sertifikasyon için testler başlatılmıştır. Testlerin sonucuna göre akreditasyon gerçekleşecektir.
   • Sertifikasyon Aşamasında: Bu aşamada testler tamamlanmış ve sonuçlar değerlendirilmektedir. Teknik testlerin yanı sıra bazı sertifikasyonlar için ise firmanın yasal durumu ile ilgili değerlendirme yapılarak son aşamaya geçilmektedir.
   • Akreditasyon Süreci Tamamlanmıştır / Olumlu / Olumsuz: Bu aşamada tüm testler ve gereksinimlere bakılmış ve süreç tamamlanmıştır. Olumlu olması durumunda akredite olunmuştur. Olumsuz olması durumunda ise revizyonlar yapılarak tekrar başvurulabilmektedir.

Test aşamalarını başarıyla tamamladıktan sonra Pardus web sayfasında yayına alınacaktır. Ayrıca üretici kendi web sayfasında da Pardus uyumlu olduğunu ifade eder bilgileri ekleyecektir.

Donanım Sertifikasyonu

Donanım sertifikasyonu Pardus Laboratuvarı tarafından yapılan bir dizi test ve çalışmalar sonucunda verilmektedir. Bu çalışmalar sonucunda olumlu olan donanımlara sertifikasyon verilirken, olumsuz olan donanımlar için ise istenmesi halinde üreticiye destek verilebilmektedir. Donanım testleri üretici firma tarafından sağlanan kitapçığın birebir uygulanması ile başlanmaktadır. Arkasından Pardus Laboratuvarı, donanıma göre kendi özel testlerini yapmaktadır. Üretici bu çalışma için Pardus ekibiyle iletişime geçerek, uyumluluk ve geliştirme konularında destek alabilmektedir. Bazı donanım ürünleri için her sürüm güncellemesinde otomatik testler yapılmaktadır. Bu tip donanım ürünlerinin, sertifikasyon geçerlilik süresince TÜBİTAK ULAKBİM Pardus laboratuvarlarında bulundurulması gerekmektedir.

Yazılım Sertifikasyonu

Yazılım ürünlerinin sertifikasyonu için ürünlerin açık kaynak olduğunu ispat eder lisans dokümanları ve kod deposu adresi istenmektedir. Ürünün yeni çıkan her sürümü için testlerin tekrarlanması gerekmektedir. Bu sebeple ürün güncellemelerinden önce kitapçığı ile beraber bilgilendirerek tekrar test talep edilmesi gerekmektedir. Pardus İşletim Sistemi güncellemelerinde ise tekrar testler yapılmaktadır. Pardus Sürüm Takvimi’nde güncelleme zamanlarını takip ederek kendi yazılımınızı test edebilirsiniz. Otomatik testler için Pardus ekibine en az 3 adet sınırsız ve süresiz erişim veya lisans verilmesi gerekmektedir. Pardus sertifikasyonuna sahip olmak için açık kaynak lisanslarından birine veya özgür yazılım yönergelerine uygun geliştirilmiş bir yazılıma sahip olunması gerekmektedir.

Donanım Sertifikalarının Son Durumları

Marka Model Durum Tarih Pardus Sürümü
Kodak S2070 Uyumlu 01.11.2021 21
Kodak S2040 Uyumlu 01.11.2021 21
Kodak S2050 Uyumlu 01.11.2021 21

Yazılım Sertifikalarının Son Durumları

Ürün Adı Ürün Sürümü Durum Tarih Pardus Sürümü
Bitdefender Antivirus Free Edition Sertifikasyon Aşamasında 01.11.2021 21

* Pardus ve TÜBİTAK ULAKBİM yukarıdaki bilgi ve koşulları değiştirme hakkını saklı tutar.

Paylaş: