TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
 . Haberler  . Sinop Göç Ediyor
Sinop Pardus göç

Sinop Göç Ediyor

20 Nisan 2017 tarihinde TÜBİTAK-ULAKBİM Ağ Teknolojileri Müdür Yardımcısı Hayrettin BUCAK Bey ve Projede görevli Ali ARAS Bey’in katılımlarıyla Sinop Uzaktan Eğitim Merkezinde “Açık Kaynak Kodlu İşletim Sistemine Geçiş Çalıştayı” düzenlendi.

Bu çalıştay ile oluşan olumlu atmosferin ardından Şenol ALDIBAŞ tarafından 12-17 Haziran 2017 tarihleri arasındaSinop Uzaktan Eğitim Merkezinde ilimizdeki bilgisayar öğretmenlerimize Pardus eğitimleri verildi.

Eğitmenimiz ülke genelinde açık kaynak yazılımların yaygınlaşması için, ULAKBİM AR-GE çalışmaları ve tamamen gönüllülük esasına dayalı mesai kavramından uzak çalışmaların devam ettiğini söyledi. Yapılan bu çalışmaların Milli Eğitim Bakanlığının teşviki ve TUBİTAK’ın eğitim desteği ile işletim sistemi anlamında ülkemizde de bilişim sektöründe milli bir bağımsızlık zaferi kazanılabileceğini ve dışa bağımlılıktan kurtulabileceğimizi, bu anlamda Milli Eğitim BT öğretmenlerine büyük görevler düştüğünü sözlerine ekledi.

Sinop İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Ada Anaokulu ve Sinop TÜGVA İl Temsilciliği işbirliği ile başlanan çalışmalarda, Açık Kaynak kod üzerine üç çalıştay ve TUBİTAK desteği ile bir eğitim düzenlenip gönüllü bilgisayar öğretmenleri ile yapılan beş aylık çalışmanın sonucunda, şu anda 81 ilde ve MEB’in 51.000 den fazla kurumunda resmi yazışmalar için kullanılan DYS, yani Doküman Yönetim Sisteminin, Milli İşletim Sistemi dağıtımımız Pardus ile sorunsuz kurulum ve çalışması için başlattığımız girişimler başarılı olmuş ve Sinop il ve ilçelerinde Pardus göçü sağlanmıştır.

Maddi hiçbir destek almadan yapılan bu çalışmalar sonucu yerli Pardus dağıtımının sadece etkileşimli tahtalarda değil, öğretmen, öğrenci ve idarecilerimizin sürekli kullandığı bilgisayarlarda da sorunsuz çalıştığı görülmüştür. Milli projemize destek veren tüm MEB kullanıcılarını işletim sistemi dağıtımımızı kullanmaya davet ediyoruz.

Paylaş:
Subscribe
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x