TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
 . Duyurular  . Kamuoyuna Duyuru

Kamuoyuna Duyuru

Değerli Pardus kullanıcıları,

Mart 2022 tarihinde bazı medya organlarında halka arzı ile gündeme gelen, Güler Holdinge ait A1 Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin unvanını “Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı A.Ş.” olarak değiştirdiğine dair çıkan haberlerle ilgili kamuoyunu doğru bilgilendirmek ve tarafımıza gelen sorulara yanıt verebilmek adına aşağıdaki açıklamamızı bilgilerinize sunarız.

 

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesinde 2003 yılından planlamasına başlanan Pardus Projesi tescilli bir marka olup, Pardus Girişim Sermayesi Yatırım Ortaklığı adlı firma ile hiçbir ilişiği bulunmamaktadır.

 

Adını Anadolu parsından alan Pardus Projesi, Debian GNU/Linux temelli, özgür ve açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir. Pardus’un, bireysel kullanımının yanı sıra kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan alt projeleri bulunmaktadır. Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu Ulusal Akademik Ağ ve Bilgi Merkezi (TÜBİTAK ULAKBİM) bünyesinde geliştirilmeye devam eden bu sistemlerden başlıcaları; ‘Liderahenk’ Merkezi Yönetim Sistemi, ‘Engerek’ Kimlik Yönetim Sistemi, ‘Ahtapot’ Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi ve ‘ETAP’ Etkileşimli Tahta Arayüz Projesi’dir. TÜBİTAK ULAKBİM ve Pardus Projesi, Türkiye Açık Kaynak Platformu kurucu üyesidir.

Pardus, kamuda kullanımını yaygınlaştırmakta olup Milli Eğitim Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Bilgi Teknolojileri Kurumu, Strateji Bütçe Başkanlığı, İSKİ, AFAD gibi kurumlarımızda, Pardus işletim sistemi ve tamamlayıcı kurumsal çözümleri ETAP, Liderahenk, Ahtapot ve Engerek kullanılmaktadır. Pardus ile ilgili son güncel gelişmeleri takip etmek için www.pardus.org.tr‘yi ziyaret edebilirsiniz.

Kamuoyuna saygı ile duyurulur.

 

Saygılarımızla,
Pardus Ekibi

 

 

Paylaş:
0
Would love your thoughts, please comment.x