Sıkça Sorulan Sorular

Pardus, TÜBİTAK tarafından geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımı ve açık kaynak yaygınlaştırma projesidir.
Linux, İnternet üzerinde ilgili ve meraklı birçok kişi tarafından ortak olarak geliştirilmekte olan ve başta IBM-PC uyumlu kişisel bilgisayarlar olmak üzere birçok platformda çalışabilen ve herhangi bir maliyeti olmayan bir işletim sistemidir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayarak Vikipedi sayfasına göz atabilirsiniz.
Açık kaynak bir bilgisayar yazılımının makina diline dönüştürülüp kullanımından önceki, programcılar tarafından okunur, anlaşılır, yeni amaçlara uygun değiştirilebilir halinin gizli tutulmayıp, açık halinde kamuyla paylaşılıyor olmasına verilen isimdir. Daha fazla bilgi için buraya tıklayarak Vikipedi sayfasına göz atabilirsiniz.
Özgür yazılım (İngilizcesi free software), kullanıcısına çalıştırma, kopyalama, dağıtma, inceleme, değiştirme ve geliştirme özgürlükleri tanıyan yazılım türüdür. Özgür yazılım ile kastedilen özgürlük, yazılımın kullanım hakları ile ilgilidir, ekonomik boyutu ile değil. Özgür yazılımlar çoğunlukla ücretsiz olsalar da ücretsiz olmak zorunda değildirler. İngilizce sözlükler "free" kelimesi için yirmiye yakın anlam sıralar. Bunlardan sadece bir tanesi "bedava" iken geri kalanları özgürlük ve sınırlamaların olmaması (freedom) kavramlarına atıfta bulunur. Daha fazla bilgi için Vikipedi sayfasındaki ilgili makale ve bağlantılar okunabilir.
Bir yazılımın açık kaynaklı yazılım olması, özgür yazılım olması veya özgür lisanslanmış olması anlamına gelmez. FSF (tr. Özgür Yazılım Vakfı) tanımına göre özgür yazılım, aşağıdaki dört özgürlüğü sağlayan yazılımdır:
 • Herhangi bir amaç için yazılımı çalıştırma özgürlüğü (0 numaralı özgürlük).
 • Her ne istiyorsanız onu yaptırmak için programın nasıl çalıştığını ögrenmek ve onu değiştirme özgürlüğü (1 numaralı özgürlük). Yazılımın kaynak koduna ulaşmak, bu iş için önkoşuldur.
 • Kopyaları dağıtma özgürlüğü. Böylece komşunuza yardım edebilirsiniz (2 numaralı özgürlük).
 • Tüm toplumun yarar sağlayabileceği şekilde programı geliştirme ve geliştirdiklerinizi (ve genel olarak değiştirilmiş sürümlerini) yayınlama özgürlüğü (3 numaralı özgürlük). Kaynak koduna erişmek, bunun için bir önkoşuldur.
Bir program, eğer kullanıcıları bu özgürlüklere sahipse özgür yazılımdır. Detaylı bilgi için: GNU Özgür Yazılım Tanımı
Bir Linux dağıtımı (kısaca dağıtım); Linux çekirdeği, GNU araçları ve bir masaüstü ortamının bir araya gelmesiyle, bu birlikteliği sürdürülebilir şekilde yönetecek bir yapılandırma araçları seti, yazılım güncelleme araçları vb. ile oluşturularak tam teşekküllü bir işletim sistemi haline gelen uygulamalar bütününü ifade eder. Daha fazla bilgi için buraya tıklayarak Vikipedi sayfasına göz atabilirsiniz.
Evet, Pardus birçok GNU/Linux dağıtımı gibi Debian tabanlıdır. Örneğin Ubuntu, Mint, Deepin gibi çok kullanılan Linux dağıtımları Debian tabanlıdır. Debian tabanlı tüm dağıtımların listelerine https://www.debian.org/misc/children-distros adresinden veya https://distrowatch.com/search.php?basedon=Debian adresinden erişilebilir. Tüm bu sistemler Debian paket altyapısını kullanmaktadırlar. Ayrıca debian tabanlı olsun veya olmasın tüm dağıtımlar ortak olarak Linux çekirdeği içermektedir. Debian hakkında daha fazla bilgi almak için: https://www.debian.org/
Pardus'un Debian tabanlı olarak geliştirilmesinin nedenleri şu şekilde sıralanabilir:
 • Müşteri isteği: Pardus Projesi TÜBİTAK ULAKBİM bünyesine taşındığında Debian tabanlı bir dağıtım olarak devam etmesi yönünde bazı kamu kurumlarından istekler gelmiştir. Bu istekler ve isterler doğrultusunda Pardus Debian tabanına geçiş yapmıştır.
 • Güncel teknolojiler ile eşzamanlı ve eşgüdümlü olabilme yeteneği: Pisi paket sistemini kullanan Pardus, ilk geliştirildiğinde GNU/Linux dünyasına bir çok yenilik getirmiş ve bir çok şeyin daha iyi yapılabileceğini dünyaya göstermiştir ancak; açık kaynak yazılımın doğası gereği bu geliştirmeler diğer projeler tarafından incelenmiş ve muadilleri de eşlenik sistemlere (örn: apt, sysV ve ağ yönetimi) de yansıtılmış ve Pisi temelli Pardus bu alanda görevini fazlası ile yerine getirmiştir. Dünyadaki gelişmeler ve Pardus'un Debian tabanlı olmasının sağladığı avantajları nedir? sorusunda da belirtilen maddeler de göz önünde alındığında, dünya açık kaynak geliştirme camiası ile daha entegre ve eşgüdüm içerisinde bir Pardus hem ülkemizin yazılım geliştirme hem de teknoloji üretme konusunda yeteneklerini arttırmaktadır.
Pardus, TÜBİTAK ULAKBİM tarafından, öncelikle kamu kurumlarının ihtiyaç ve öncelikleri göz önüne alınarak, geliştirilen bir GNU/Linux dağıtımıdır. Pardus GNU/Linux dağıtımı, yine aynı isimdeki Pardus ekosisteminin işletim sistemi bileşenidir. Diğer bileşenler genel olarak Pardus alt projeleri olarak anılabilir ve projeler sayfasından detaylı olarak incelenebilirler. Teknik açıdan incelendiğinde, Pardus'un diğer dağıtımlardan paket seçimi ve özelleştirmeler dışında bir farkı yoktur ancak; nihai ürün ve kullanışlılık açısından bakıldığında Türkçe konusunda diğer dağıtımlardan daha ileride, Pardus alt projeleri ve kullanıcıların ihtiyaç duyabileceği diğer paketleri de içeren, Türkiye içerisinde ve özellikle kamu kurumlarında daha rahat kullanılabilecek şekilde özelleştirilmiş ve Türkiye'deki kullanıcı alışkanlıkları ve ihtiyaçlarına daha uygun bir dağıtımdır.
Pardus'un Debian tabanlı olmasının sağladığı avantajlar aşağıdaki gibi sıralanabilir:
 • Geniş paket seçimi: Debian paket deposunda 80.000 den fazla paket bulunmaktadır. Bu paketler Pardus tarafından da kullanılmakta ve kullanıcılara rahatça kurup kullanabilecekleri son derece geniş bir yazılım kataloğu sunmaktadır.
 • Güvenilirlik ve güvenlik: Debian yıllar içerisinde güvenlik ve güvenilirlik konusunda kendisini kanıtlamıştır. Yeterince güvenilir olmadan sürüm çıkartmama ve güvenlik sorunlarını 24 saat içerisinde çözen bir ekibe sahip olması gibi diğer GNU/Linux dağıtımlarından ayıran belirgin bazı özelliklere sahiptir. Özellikle sunucu dünyasında Debian "kur, ayarla ve unut" şeklinde kullanılabilmesi ile ünlenmiştir.
 • Uluslararası teknolojiler ile eşzaman ve eşgüdüm olanağı: Açık ve özgür yazılım topluluklar tarafından geliştirilmekte, fikir ve teknolojiler paylaşılıp beraber geliştirildikçe daha sağlıklı ve yetenekli olmaktadır. Dünyanın en yaygın ve en büyük dağıtımlarından biri ile beraber çalışmak ve geliştirme yapmak, Pardus'u hem teknoloji hem de yetenekler açısından dünya ile eşdeğer bir konumda tutmakta, hem de Pardus'un geliştirdikleri ile Linux dünyasına geri katkı yapabilmesinin önünü açmaktadır.
 • Yetenekli geliştirme araçları ve paket yönetim sistemi: Debian tarafından geliştirilmiş olan .deb paket yapısı şu anda dünya üzerindeki en gelişmiş yazılım paketleme ve dağıtım sistemlerinden bir tanesidir ve sistem üzerinde çalışacak yazılımların geliştirilmesini ve dağıtılmasını oldukça kolaylaştırmaktadır. Bu yazılım ve paket ekosisteminin etrafında bulunan diğer geliştirme araçları da Debian ve GNU/Linux üzerinde yazılım geliştirme ve paketleme süreçlerini oldukça kısaltmaktadır. Bir önceki madde ile birleştirildiğinde bu herkes için daha kaliteli bir dağıtımın daha kolay üretilebileceği anlamına gelmektedir.
Eğitim ve konferans duyurularımızı takip edebilir, kurum yetkilisi iseniz kurumunuz için eğitim başvurusu yapabilir, eğitim belgelerimizi inceleyebilir ve forumumuza katılabilirsiniz.
Pardus/Linux alanında yetkilendirilmeyi isteyen isteklinin bilgi, beceri ve deneyimini ölçen ve TSE tarafından kişinin belirlenen düzeyde akreditesini sağlayan standartları belirlemektedir. Pardus Kullanıcı Düzey 1 (PK1), Pardus Kullanıcı Düzey 2 (PK2), Pardus Eğitmen (PKE), Pardus Sistem Yöneticisi 1 (PSY1), Pardus Sistem Yöneticisi 2 (PSY2) olmak üzere beş farklı seviyede yetkilendirmeyi kapsamaktadır. PK1, PK2 ve PSY1 yetkilendirmesi için teorik sınav; PK2 ve PSY2 için ise teorik sınav ve pratik uygulama yaptırılmaktadır. Sınavlar TSE'nin belirleyeceği tarihlerde gerçekleştirilmekte olup, ayrıntılı bilgiye TSE'den ulaşılabilmektedir.
Eğitim sayfamızdan gerekli bilgileri alabilir ve kurumunuz adına başvuru yapabilirsiniz.
Pardus 'u ikinci bir işletim sistemi olarak, mevcut işletim sisteminizin yanına kurabilirsiniz. Bu şekilde kurulum yapıldığında bilgisayar açılışında size hangi işletim sistemi ile devam etmek istediğiniz sorulacaktır. Kurulumla ilgili destek almak için forumlarımızı kullanabilirsiniz.
Pardus tamamen ücretsizdir. Pardus'u Sürümler sayfamızdan edinebilirsiniz.
Pardus'un geliştirilmesine TÜBİTAK tarafından devam edilmektedir.
Pardus dönüşümü ile ilgili daha fazla bilgi almak ve başvuru yapmak için Dönüşüm sayfamızı inceleyebilirsiniz.
Pardus çözüm ortaklığı için iletişim formumuzu kullanarak bize ulaşabilirsiniz.
Pardus konusunda teknik destek almak için 444 5 773 numaralı telefondan çağrı merkezimize ulaşabilir, forumlarımızda diğer kullanıcılarımıza da danışabilirsiniz.
Açık kaynak yazılımların lisanslamaları çeşitlilik göstermekte olup, en popüler kullanılan lisanslar GPL (GNU Genel Kamu Lisansı) ve LGPL (GNU Kısıtlı Genel Kamu Lisansı) olmaktadır. GPL lisansı ile özet olarak kullanıcılara tanımlanan "dört özgürlük" şu şekildedir:
 • Özgürlük 0: Programı sınırsız kullanma özgürlüğü.
 • Özgürlük 1: Programın nasıl çalıştığını inceleme ve amaçlara uygun değiştirme özgürlüğü.
 • Özgürlük 2: Programın kopyalarını sınırsız dağıtma özgürlüğü.
 • Özgürlük 3: Programın değiştirilmiş halini dağıtma özgürlüğü
 
http://www.belgeler.org/howto/howtos.html ve http://www.belgeler.org/lis/archive-tlkg-lis-5.html bağlantılarından Türkçe dilde Linux üzerinde sistem yönetimine dair belgelere ulaşabilirsiniz. Pardus forumunda, http://www.pardus.org.tr/forum/c/yazilim/sunucular-sanallastirma kategorisi altında sistem yönetimi ile ilgili başlıklar bulunmaktadır.
http://www.pardus.org.tr/belgeler/ bağlantısını takip edip, LPI kitabını ve ileri seviye eğitim slaytımızı inceleyebilirsiniz.
Günlük kayıtlarına /var/log/ dizini altında ulaşabilirsiniz.
Güncel Pardus sürümlerinin minimum sistem özelliklerine anasayfamızdan ve sürümler sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
https://java.com/tr/download/linux_manual.jsp linkinden size uygun sürümü indiriniz. İndirdiğiniz dizinde uçbirim açıp aşağıdaki komutları uygulayınız:
sudo apt-get install java-package
make-jpkg jre-8u121-linux-x64.tar.gz
Altı çizili olarak yazılan dosya ismi örnek olarak verilmiştir, siz indirdiğiniz dosya ismini yazabilirsiniz. Bu işlem uzun sürebilir. Deb dosyası oluşturulduğunda ismini belirten bir bildirim verilir. Bundan sonra:
sudo dpkg -i oracle-java8-jre_8u121_amd64.deb
Yine altı çizili olan dosya ismi farklı olabilir. Sonraki adımda:
sudo update-alternatives --config java
komutu ile yüklü Java sürümlerini görüp seçim yapabilirsiniz.
LibreOffice Writer içindeyken menüden Biçim -> Sayfa ögesini seçtikten sonra Kenarlıklar sekmesindeki seçenekleri kullanarak sayfanıza kenarlık ekleyebilirsiniz.
https://ebeyanname.gib.gov.tr/download.html linkinde ki BDP(tar.gz) yazan linke tıklayarak dosyayı indiriniz.
https://ebeyanname.gib.gov.tr/bdpKurulum_pardus.doc kurulum klavuzundaki adımları uygulayınız. Komutların başına "sudo" (tırnak işareti olmadan) yazarak çalıştırınız:

sudo mkdir /opt/ebyn
sudo mv ebyn_pardus.tar.gz /opt/ebyn
sudo cd /opt/ebyn
sudo gunzip ebyn_pardus.tar.gz
sudo tar -xvf ebyn_pardus.tar
sudo chmod 744 *

çalıştırmak için konsole (uç birim) açarak aşağıdaki komutları giriniz:
cd /opt/ebyn
./bdp.sh

NOT: indirdiğiniz dizin muhtemelen Downloads dizini olacaktır. Bu dizini açarak F4 tuşuna basın ve pencerenin altında konsolu aktif ederek komutları girin. İşlemler sırasında sizden Parola isteyecektir. Konsolda yazılan parolalar gözükmez. Parolanızı yazın ve enter tuşuna basın.
Öncelikle https://www.apachefriends.org/tr/download.html adresinden XAMPP 'ı indirin. Yönetici hakları alarak indirdiğiniz dosyayı çalıştırıp, yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Örnek kurulum: indirdiğiniz dosyaya chmod 755 xampp-linux-x64-5.6.30-0-installer.run komutu ile çalıştırma yetkisi vererek; sudo ./xampp-linux-x64-5.6.30-0-installer.run Apache sunucunun portunu değiştirmek için /opt/lampp/manager-linux-x64.run root yetkisi ile çalıştırılır. Manage Servers sekmesindeki listeden Apache web server seçilir ve Configure butonuna basılır. Açılan pencereden Port kutucuğundaki 80 değerini değiştirebilirsiniz. XAMPP için izinleri ayarlamak için aşağıdaki komutları kullanınız; sudo chown -R kullanıcıadınız:kullanıcıadınız /opt/lampp/htdocs sudo nano /opt/lampp/etc/httpd.conf ile editörde açılan dosyafa Ctrl - W tuşu ile açılana arama kısmına User daemon yazarak bulunuz. daemon yazan kısmı silerek kullanıcıadınızı yazınız. Ctrl-O ile kaydedip CTRL-X ile editörü kapatınız. sudo /opt/lampp/lampp start komutu ile servisi çalıştırabilirsiniz. Servisleri görsel arayüzden kontrol ve konfigure etmek için /opt/lampp/ dizinine girerek aşağıdaki komut ile programı çalıştırabilirsiniz. sudo ./manager-linux-x64.run (Dosyalarımızı /opt/lampp/htdocs dizinine atmanız gerekiyor.)
Masaüstüne sağ tıkladıktan sonra çıkan menüden Masaüstü Ayarları'na girin, Simgeler sekmesine tıklayın ve  Çıkarılabilir Aygıtlar seçeneğindeki onayı kaldırın. Gözükmesini istediğiniz disk bölümleri masaüstüne klasör oluşturarak fstab dosyasına ekleyebiliriniz. veya sudo nano /etc/udev/rules.d/10-local.rules dosyasını oluşturup aşağıdaki satırı kopyalayın:
KERNEL=="sdaX",ENV{UDISKS_IGNORE}="1"
Altı çizili sdaX olarak yazan disk bölümü yerine hangi bölümün gizlenmesini istiyorsanız onu yazın.
Uygulamalar > Çoklu ortam bölümünden K3b programını ISO için kalıp yaz seçeneği ile kullanabilirsiniz. USB Belleğe ISO yazdırmak için ise Unetbootin kullanabilirsiniz.
Uygulamalar > Ayarlar > Sistem Ayarları Donanım altında > Girdi Aygıtları > Klavye altında ayara erişebilirsiniz.
Çöp kutusunun üzerinde sağ tıklayarak Çöp kutusunu yapılandır seçin. En büyük dosya sınırını koy onay kutusunu kaldırın.
smplayer uygulamasıyla .dat uzantılı videoları oynatabilirsiniz.
Sürücü paketini https://cdn.kyostatics.net/dlc/eu/driver/all/kyoceralinuxpackages-20160420-upd-v3.-downloadcenteritem-Single-File.downloadcenteritem.tmp/KyoceraLinuxPac...UPD-V3.0.tar.gz adresinden indiriniz.

İndirdiğiniz KyoceraLinuxPackages-20160420-UPD-V3.0.tar.gz dosyası üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak Çıkart > Arşivi buraya çıkart, Alt dizinleri,otomatik belirle seçiniz.
Arşivden dist isimli bir dizin çıkacaktır. dist/KyoceraLinuxPackages/EU/64bit/dizini içerisine giriniz..

(KDE arayüzü ise F4 ile ekranın alt kısmında uçbirim açınız, XFCE ise sağ tık > uçbirimi buraya aç seçiniz) uçbirim açınız ve aşağıdaki komut ile yazıcı sürücü dosyalarının sisteminize kopyalanmasını sağlayınız.

sudo dpkg -i kyodialog3.en.EU_0.5-0_amd64.deb (bu komuttan sonra kurulumda verdiğiniz yönetici parolasını isteyecektir, yazdığınız karakterler ekranda görüntülenmeyecektir. Yazıp Enter tuşuna basınız)

(Görsel kurulum gerçekleştirmek için; Apper yazılım yönetimi ya da Synaptic paket yöneticisi aracılığı ile sisteminize gdebi paketinin kurulması gerekmektedir. Daha sonra aynı dosya üzerinde sağ tık > birlikte aç > gdebi-gtk seçiniz.)

İşlem tamamlandıktan sonra;

sudo adduser kullanıcıadınız lpadmin

tarayıcınızda http://localhost:631/ adresine girerek CUPS aracılığı ile yükleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. (Aşağıdaki linkten yararlanabilirsiniz)

Yazıcınızın modelini seçtikten sonraki model seçme ekranında yazıcınızı seçebilir ya da gözat ile PPD dosyasını direkt olarak gösterebilirsiniz
(/usr/share/cups/model/kyocera/) altında Kyocera_FS-3040MFP+.ppd dosyası seçerek yükleme işlemini tamamlayabilirsiniz.

Uygulamalar> Yardımcı Programlar> altında Kyocera Print Panel ile Kyocera Yazıcı paneline erişebilirsiniz.
Pardus 17.0, Kurumsal 5 ve Pardus 2013 işletim sistemlerinin hepsi için geçerlidir: Komut satırına aşağıdaki komutu yazarak yapılandırma dosyasını açın (bu işlem yönetici parolası gerektirir):
$ sudo nano /usr/share/X11/xorg.conf.d/synaptics.conf
açılan editörde dosyanın en sonuna aşağıdaki ayarları hepsini kopyalayıp yapıştırın:
Section "InputClass"
Identifier "Touchpad" # required
MatchIsTouchpad "yes" # required
Driver "synaptics" # required
Option "MinSpeed" "0.5"
Option "MaxSpeed" "1.0"
Option "AccelFactor" "0.075"
Option "TapButton1" "1"
Option "TapButton2" "2" # multitouch
Option "TapButton3" "3" # multitouch
Option "VertTwoFingerScroll" "1" # multitouch
Option "HorizTwoFingerScroll" "1" # multitouch
Option "VertEdgeScroll" "1"
Option "CoastingSpeed" "8"
Option "CornerCoasting" "1"
Option "CircularScrolling" "1"
Option "CircScrollTrigger" "7"
Option "EdgeMotionUseAlways" "1"
Option "LBCornerButton" "8" # browser "back" btn
Option "RBCornerButton" "9" # browser "forward" btn
EndSection
Yapıştırma işleminden sonra "Ctrl+X" yapın, ardından "E" harfine basıp dosyayı kaydetmeyi onaylayın. Bilgisayarı yeniden başlattığınızda dokunmatik yüzeyde tıklama eylemi çalışacaktır.
https://www.google.com/chrome/browser/desktop/ adresindeki Chrome 'un indirme sayfasından güncel DEB paketini indirin. Masaüstündeki Ev dizinine girp Downloads dizinine giriş yapın. F4 tuşuna basarak konsolu açın ve "sudo dpkg -i google.....deb" komutunu çalıştırın. Komutta "google...deb" olarak yazılan; indirmiş olduğunuz Chrome'un deb dosyasının adı olacaktır. Komutu yazdıktan sonra sizden parola girmeniz istenir. Konsolda yazılan parolalar gözükmez. Siz parolanızı yazıp enter tuşuna basınız.
Aşağıdaki komutları uçbirimde uyguladıktan sonra swf dosyaları başarılı bir şekilde çalışmaktadır. İkinci komutun işlemi biraz uzun sürebilir, işlem bittikten sonra firefox'u kapatıp tekrar açınız. Dosyalarınızı birlikte aç > firefox ile açınız.
sudo sed -i 's/vnd.adobe.flash.movie/x-shockwave-flash/' /usr/share/mime/packages/freedesktop.org.xml sudo update-mime-database /usr/share/mime
Yeni sürümü yüklemeden önce Synaptic paket yükleyicisi aracılığıyla ya da konsoldan sudo apt-get remove libreoffice* komutu ile eski sürümü kaldırabilirsiniz. LibreOffice sitesinden deb dosyalarını indiriniz. Ana kurulum dosyası, Çevrilmiş Kullanıcı Arayüzü ve Çevrimdışı Kullanım için Yardım dosyaları ayrı ayrı bulunmaktadır. 3 dosyayı da indirmenizi tavsiye ederim. Bu dosyaları çift tıklayarak kurabilirsiniz.(uçbirimden kurmak için .deb dosyasını indirdiğiniz dizinde F4 tuşuna basarak aşağıda açılacak uçbirime sudo dpkg -i dosyaadı.deb yada sudo dpkg -i *.deb komutu ile kurabilirsiniz)
LibreOffice'in Türkçe dilde yardım platformuna https://ask.libreoffice.org/tr/questions/ adresinden ulaşıp, soru ve sorunlarınıza yanıt arayabilir veya yeni bir soru sorabilirsiniz. Ayrıca, Pardus forumunda çözümlenmiş sorulara http://www.pardus.org.tr/forum/search?q=in%3Asolved adresinden ulaşabilirsiniz.
Biçim menüsünden "Sayfa..."ya tıklayın ve açılan "Sayfa Biçemi" iletişim penceresinde "Sayfa" sekmesine gidin. Burada "Sayfa Düzeni Ayarları" altında "Biçim:" etiketli açılır kutudan istediğiniz görünümü seçebilirsiniz.
Pardus forumunda kullanıcılarımız ve destek personelimiz tarafından çözümlenmiş soru ve cevaplara şu bağlantıdan ulaşabilirsiniz: http://www.pardus.org.tr/forum/search?q=in:solved