TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Pardus XFCE Kurulum Kılavuzu

Pardus XFCE sürümünü http://www.pardus.org.tr/ adresinden temin edebilirsiniz. DVD oluşturmak için K3b, Brasero, USB oluşturmak için Unetbootin, ISO to USB uygulamalarını kullanabilirsiniz. Bu uygulamalar hakkında bilgi için http://www.pardus.org.tr/belgeler adresindeki Pardus İşletim Sistemi kitabından yardım alabilirsiniz. Kitap’ta Uygulamalar ve Tanıtımları altında Disk Yazma Araçları başlığında bu konuya değinilmiştir.

Başlamak için kurulum ortamını(DVD-USB) bilgisayarınıza yerleştiriniz. Ardından F2-F8-F12 veya Delete tuşlarından biri ile BIOS ayarlarına girerek (BIOS ayarlarına giriş tuşu farklılık gösterebilir) açılış seçeneklerinden yerleştirdiğiniz DVD ya da USB disk’i ilk sıraya getirerek kaydedip çıkınız.

Not: BIOS ekranında UEFI ve Legacy Boot seçeneklerine dikkat ediniz. Sisteminizde yanlız Legacy veya UEFI-Legacy birlikte bulunacaktır. Kurulum adımları bu iki seçenek için ayrı ayrı düzenlenmiştir. Yeniden başlayan bilgisayarınız canlı sistem üzerinden açılacaktır. Bu özellik sayesinde kurulum öncesinde, sonrasında ve kurulum esnasında Pardus’un bilgisayarınızdaki performansını ve uygulamalarını test edebilirsiniz.

1. Kurulum için ekranda ki Pardus’u Yükle kur simgesine tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz.

2. Sistem dilini seçerek ilerleyiniz.

3. Zaman dilimini seçerek devam ediniz.

4. Klavye düzeni belirleyerek devam ediniz.

5. Kullanıcı resminizi, kullanıcı ve makine adınızı belirleyiniz.

Bu ekranda belirleyeceğiniz parola bilgisayarınızın hem root (Yönetici) parolası hemde tanımlamış olduğunuz kullanıcının parolası olacaktır.

6. Açılan pencerede bilgisayarınızda bulunan fiziksel birimlerin listesi gelecektir.

Hard disk, USB disk, harici disk ve SSD diskler boyutları ile birlikte bu ekranda listelenir.

Not: Yukarıdaki adımdan sonra seçim yaptığınız diskte bölüm tablosu bulunmuyor ise(Disk yeni alınmış, herhangi bir disk formatı ile formatlanmamış(Fat32, ext4 vb) veya bölüm tablosu silinmiş olabilir) ise aşağıdaki uyarıyı verecektir.

“Hayır” onayı vererek kendiniz bir bölüm tablosu oluşturabilirsiniz. “Evet” onayı verildiğinde kurulum aracı sizin için bir bölüm tablosu oluşturacaktır.

Yeni birim(ler) oluşturmak veya var olan birimleri düzenlemek için ”Bölümleri düzenle” seçeneğini kullanabilirsiniz. Bu adımdan kuruluma;

şeklinde / (Kök) dizini belirleyerek 8. adımdan devam edebilirsiniz.

7. Fiziksel diskte mantıksal birimler oluşturmak için “Bölümleri düzenle”’ye tıklayınız.

Bilgisayar UEFI sistemini destekliyor(BIOS’da UEFI ayarları görülebilir) ve UEFI’li bir sistem kurulacak ise disk seçili iken Aygıt > Yeni Bölüm Oluştur ile GPT olarak formatlanmalıdır.

DİKKAT : Bu adımdan sonraki işlemler UEFI Boot kurulum adımlarıdır.

İlk olarak 150 MB’lık bir Fat32 EFI birimi oluşturulur.

Miktarı en az …. GB’lık sistem verilerinin tutulacağı / (Kök) dizin alanını oluşturunuz.

Son olarak kişisel verilerinizin barınacağı home dizini ve Ram belleğin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılmak üzere sabit diskten kullanılacak swap alanını oluşturunuz.

Swap alanının ram belleğin aynı miktarı olması tavsiye edilmektedir.

Yukarıdaki işlemler sonrasında ekrandaki “Uygula” simgesine tıklayarak birimleri oluşturunuz.

Daha sonra UEFI için ayrılan 150 MB’lık Fat32 alana sağ tıklayarak “Bayrakları Yönet”’e tıklayınız.

Boot ve esp bayraklarını işaretleyiniz, bölümleri düzenleme ekranını kapatarak bölümleme ekranına geliniz.

Fare ile sağ tıklayarak işletim sisteminin kurulacağı “ / ” (Kök) dizini(*), ardından aynı şekilde sağ tıklayarak “home” (Ev Dizini) belirleyiniz.(**)

(*) Sadece “ / “ (kök) dizin belirleme işlemi yaparak da kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde bir kurulumda sistem verileri ve kişisel verileriniz aynı bölüm altında barınacaktır.

(**) Pardus 2013, 2014’de kullanmış olduğunuz ev dizininizi bu ekranda seçerek devam edebilir veya yeni bir birimi ev dizini olarak belirleyebilirsiniz. Ev dizini belirtilmediğinde “/” ve “home” aynı birime kurulacaktır, herhangi bir ev dizini belirlemeden de devam edebilirsiniz.

Kuruluma 8. adımdan devam ediniz.

Bilgisayar Legacy sistemini destekliyor(BIOS’da Legacy ayarları görülebilir) ve Legacy’li bir sistem kurulacak ise disk seçili iken Aygıt > Yeni Bölüm Oluştur ile Msdos olarak formatlanmalıdır.

DİKKAT : Bu adımdan sonraki işlemler Legacy Boot kurulum adımlarıdır.

Miktarı en az …. GB’lık sistem verilerinin tutulacağı / (Kök) dizin alanını oluşturunuz.

Daha sonra kişisel verilerinizin barınacağı home dizini ve Ram belleğin yetersiz kaldığı durumlarda kullanılmak üzere sabit diskten kullanılacak swap alanını oluşturunuz.

Swap alanının ram belleğin aynı miktarı olması tavsiye edilmektedir.

Fare ile sağ tıklayarak işletim sisteminin kurulacağı “ / ” (Kök) dizini(*), ardından aynı şekilde sağ tıklayarak “home” (Ev Dizini) belirleyiniz.(**)

(*) Sadece “ / “ (kök) dizin belirleme işlemi yaparak da kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bu şekilde bir kurulumda sistem verileri ve kişisel verileriniz aynı bölüm altında barınacaktır.

(**) Pardus 2013 de kullanmış olduğunuz ev dizininizi bu ekranda seçerek devam edebilir veya yeni bir birimi ev dizini olarak belirleyebilirsiniz. Ev dizini belirtilmediğinde “/” ve “home” aynı birime kurulacaktır, herhangi bir ev dizini belirlemeden de devam edebilirsiniz.

8. Her işletim sistemi kendi önyükleyici ayarlarını kurar. Linux sistemlerde önyükleyici uygulaması “Grub”’tır. Grub’ı fiziksel diskin baş kısmına kurulması tavsiye edilir. Bu sayede bilgisayarınızdaki işletim sistemlerini okur ve giriş ekranında görüntüler.

 

Altıncı adımdaki (/dev/sda) disk seçimini gözden geçirerek Grub’ı kur onayı veriniz.

9. Son olarak bu ana kadar yapılan değişiklikler ekranda görüntülenir. Bu aşamadan sonra geri dönüş olmayacaktır. Yapılacak bir değişiklik yoksa “Kur” simgesine tıklayarak kuruluma başlayabilirsiniz. Kurulum bilgisayarınızın hızına göre 15 ile 25 dakika aralığında olacaktır.

10. Kurulum tamamlandıktan sonra bilgisayarınızı yeniden başlatabilir veya canlı sistemde devam edebilirsiniz. Fakat unutmayınız ki canlı sistem üzerinde yaptığınız değişiklikler yeniden başlama sonrasında kaybolacaktır.

Bilgisayarınız yeniden başlarken kurulum ortamını(DVD-USB) çıkarmayı unutmayınız. Aksi taktirde bilgisayarınız tekrar canlı sistem ile açılacaktır.

Pardus XFCE Sürümü kurulumu tamamlandı, kullanıma başlayabilirsiniz.

Paylaş: