Pardus Bülten - Sayı 1
Pardus web bültenleriyle, Pardus ve açık kaynak ekosisteminden en yeni haberleri her ay düzenli olarak takip edebileceksiniz. Bu e-postayı Pardus forum, kullanıcı listeleri ve TÜBİTAK ile ilgili çeşitli projelerde iletişim halinde olduğunuz için alıyorsunuz.
 
 
Pardus 21 İçin Yeni Sürüm Takvimi Belirlendi
Pardus sürüm takviminin güncellendiği, geçtiğimiz günlerde Pardus'un resmi internet sayfasında duyurulmuştu. Buna göre yeni çıkacak olan Pardus 21 kararlı sürümünün 21 Ağustos 2021 tarihinde duyurulması bekleniyor. 

Pardus 21 kararlı sürümünde öntanımlı olarak XFCE ve GNOME masaüstü ortamları kullanılacağı da bu takvim ile açıklanan bilgiler arasında. Pardus 21'in ilk ara sürümü olacak olan 21.1 sürümünün ise yine bu takvime göre 21 Kasım 2021 tarihinde duyurulması bekleniyor. Pardus 21 sürümünün uzun süreli destek (LTS) tarihi ise 1 Mayıs 2025 olarak açıklandı. İlgili takvime https://www.pardus.org.tr/pardus-surum-yonetimi/ adresinden ulaşılabilir.
 
 
LibreOffice, Ekosistemi İçin Logo Yarışması Düzenliyor
The Document Foundation (TDF), LibreOffice stratejik pazarlama planı çerçevesinde 2020 yıl dönümü için topluluğa ekosistemi ve teknolojisi adına iki ayrı logo tasarım yarışması başlattığını duyurdu. Tasarımların özgür ve açık kaynaklı uygulamalar kullanılarak tasarlanması isteniyor. Seçilen logolar özellikle sanal etkinliklerde kullanılacak. Bu logolar sunum, etkinlik flamaları, çıkartma ve rozet gibi ticari ürünlerde de kullanılacağından, tasarımların küçük boyutlarda bile kolayca tanınıp okunması gerekiyor. 

Çalışmalar 31 Ağustos 2021 günü saat 23:59 UTC tarihine kadar gönderilebilir. TDF Ekibi, sonuçları 23 Eylül - 25 Eylül 2021 tarihleri ​​arasında yapılacak olan LibreOffice Sanal Konferansı sırasında duyuracak.
 
 
Debian 'buster' 10.10 Güncellemesi Yayınlandı!
Geçtiğimiz günlerde yayınlanan Debian 10 buster'ın 10. sürümü ile 55 pakette güvenlik güncelleştirmesi ve 81 pakette çeşitli hata düzeltmeleri olmak üzere toplamda 136 paket güncellendi. Debian geliştirici ekibinin de belirttiği üzere, Debian 10 'buster' kullanıcıları güncellemeyle bu sürüme kolayca geçiş yapabilecekler.
 
 
Windows 10 Artık Linux Uygulamalarını Destekliyor!
İlk sürümü 2016 yılının Ağustos ayında yayınlanan WSL (Windows Subsystem for Linux) ile Windows 10'da Linux komut satırı arayüzü programları çalıştırılabiliyordu. Haziran 2019 yılında yayınlanan WSL 2 sürümüyle sistem uyumluluğu arttı ve daha fazla programın çalışabilmesine olanak sağlandı. Görünüşe göre, 21H2 güncellemesinden sonra WSL ile artık Linux grafik arayüz uygulamaları da çalışabilecek. Söz konusu güncellemeyle birlikte ses giriş-çıkışı da desteklenen özellikler arasına ekleniyor. Bu arada kullanıcıların WSL 2 için Windows Insider güncellemelerini alması gerektiğini de dipnot olarak ekleyelim.
 
 
Inkscape 1.1 Duyuruldu!
Inkscape ekibi geçtiğimiz günlerde 1.1 sürümünü duyurdu. Bu sürüm, beraberinde pek çok güzel özellik, hata düzeltmeleri ve değişikliklerle geldi. Bu sürümde ve eklenen özelliklerde 2020 Google Summer of Code öğrencileri ve mentörlerinin katkısı büyük. 

Inkscape 1.1 sürümünde sizi ilk olarak sıcak bir karşılama aracı olan Welcome bekliyor. Linux kullanıcılarının alışkın olduğu 'komutlar ile çalışma' yine yeni sürümle gelen özellikler arasında. Bu komutlar, kullanıcıların ana dillerinde de kullanılabiliyor. Özellikle tasarımcıların işlerini kolaylaştıracak ölçekleme, bölme ve bunun gibi pek çok özellik ve geliştirme de bu sürümle beraber geliyor. Henüz Pardus depolarında bulunmayan bu sürümü erkenden deneyimlemek isteyenler, Flatpak Uygulama Merkezi aracılığıyla kurabilirler. Flatpak Uygulama Merkezi'ni Pardus Mağaza aracılığıyla kurabilirsiniz.
 
 
Adını Anadolu parsından alan PARDUS, Debian GNU/Linux temelli, özgür ve Açık Kaynak kodlu bir işletim sistemidir. İnternet üzerinden ücretsiz olarak indirilebilmekte ve kurulabilmektedir.
 
bilgi@pardus.org.tr
444 5 773
TÜBİTAK Ek Hizmet Binası Yüzüncüyıl,
İşçi Blokları Mah. Muhsin Yazıcıoğlu cad.
No: 51/C 06530 Çankaya/Ankara