TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Etap

Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi

Pardus Etkileşimli Tahta Arayüzü eğitim kurumlarında kullanılmakta olan etkileşimli tahtalara özel olarak tasarlanmıştır. Tasarım ve eklenen yeni özellikler dokunmatik ekranlı bir cihazın daha kolay ve etkili kullanımının sağlaması ve Öğretmenlerin sınıfta ders anlatırken ihtiyaç duyacağı tüm gereklilikler düşünülerek geliştirilmiştir.

Sistem gereksinimleri: 2GB RAM, 25GB disk alanı, 256MB ekran kartı, 64-bit destekli işlemci. HID destekli Dokunmatik donanım. (HID olmayan Vestel tahtalar dahil)

 

Okullarımızda yer alan etkileşimli tahtalarda Pardus ETAP kullanım oranlarını http://tahta.etap.org.tr adresinden takip edebilirsiniz.

Etap Özellikleri

ETA Panel

Uzun ve detaylı araştırmalarımız sonucu etkileşimli tahtaları daha verimli kullanıma yönelik olarak geliştirdiğimiz ETA Paneli bir sınıf ortamında ihtiyaç duyulan görevlerin en hızlı ve etkili şekilde gerçekleştirilmesini sağlamaktadır.

ETA Klavye

Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi için özel olarak geliştirdiğimiz sanal klavye sayesinde fiziksel bir klavyeye ihtiyaç duymadan kolayca metin girişi yapabilirsiniz. Klavyemiz bir metin alanına dokunulduğunda otomatik olarak gösterilebilmekte, tablet ve tam görünüm sunmakta, farklı giriş dili ve renk seçeneklerini barındırmaktadır.

Ekran Karartma

ETA Panel üzerinden erişilen Ekran Karartma özelliği sayesinde ekranın belirli bir kısmı karartılarak gizlenmek istenen bilgi gizlenebilir veya tam ekran modunda tüm ekran cihazın kapatılmasına gerek duymadan karartılarak tüm dikkatin öğretmen üzerine çekilmesi sağlanabilir.

Tahtalar

Etkileşimli Tahta Arayüzü aynı anda birden fazla tahtada çalışma imkanı sunarak öğretmenlerin ekrandaki pencerelerin konumlarını değiştirmelerine veya kapatmalarına ihtiyaç duymadan diledikleri gibi bir yerleşimde sunum yapabilmelerini ve etkileşimli tahtalardan en verimli şekilde faydalanabilmelerini sağlamaktadır.

Dokunma Eylemleri

Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi için geliştirilmiş dokunma eylemleri sayesinde kullanıcılar etkileşimli tahtaların dokunmatik yüzeylerinden en etkin şekilde faydalanabilmektedir. Bu eylemlerden birkaçı:

  • Uzun dokunuşla sağ tıklama menüsü gösterilmesi
  • İki parmak ile dokunup genişletme ve daraltma yaparak yakınlaştırma ve uzaklaştırma yapılabilmesi
  • İki parmak ile dokunup sürükleyerek sayfa içinde kaydırma yapılabilmesi
  • Bir pencerede iki parmak ile uzun süre basılı tutulduktan sonra pencerenin kolaylıkla ekranda taşınabilmesi
  • Ekranın alt kısmında iki parmak dokunuşu yapılarak ETA Klavye’nin gösterilip gizlenmesi

ETAP Ekran Görüntüleri

etap
etap
Paylaş: