TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
 . Haberler  . Pardus ARM64 (AARCH64) Sunucu Desteği

Pardus ARM64 (AARCH64) Sunucu Desteği

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilen Pardus, ARM64 mimarisindeki sunucular için kurulum desteği vermeye başlamıştır.

Düşük güç tüketimi ve maliyetiyle ile öne çıkan ARM mimarisi daha çok Nesnelerin İnterneti, mobil cihazlar ve mini bilgisayarlar gibi alanlarda kullanılmaktaydı. Son yıllarda bu mimarinin sunucular için de kullanımı yaygınlaşmaya başlamıştır. Pardus yol planında yakın zamanda son kullanıcı platformların desteklenmesi hedeflenmekle birlikte, ilk olarak ARM64 tabanlı sunucular için, Huawei Taishan 2280 sunucu kullanılanılarak geliştirilen, neredeyse tüm uygulamaların çapraz mimari ile desteğinin sağlandığı bir sürüm kullanıma sunulmuştur.

Ahtapot BSGS ekibi tarafından geliştirilen ve güncellenen Pardus ARM64 Sunucu ISO test sürümünü buradan  indirebilirsiniz.

Paylaş:

18
Yorumlar

avatar
9 Comment threads
9 Thread replies
6 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
14 Comment authors
pHqghUmeİbrahim ARIYusufemre demirkolCagatay Recent comment authors
  Abone Ol  
En Yeniler Eskiler Beğenilenler
Bildir
Mesut
Ziyaretçi
Mesut

Merhaba, Pardus ARM64 (AARCH64) Sunucu şuan arm mimarisi ile çalışan akıllı cep telefonlarına kurulabilir mi? Ben Samsung Note 9 akıllı telefon kullanıyorum. Daha önce Samsung Linux On DEX ile konteyner yapısında ubuntu kurulum ve çalıştırma desteği veriyordu ancak sonra bu yapıdan vazgeçti ve Linux On DEX’i kaldırdı. Linux yapısı aslında akıllı telefonlarda çalışıyor. Eğer Pardus akıllı telefonlarda çalışırsa çok etkili olur.

Yusuf
Ziyaretçi
Yusuf

Muhtemelen çalışmaz. Evet, Android’in çekirdeği de Linux. Ancak telefon parçalarını üretenler özgür sürücü yayınlamıyor ve bundan dolayı Linux’un bir parçası olarak dağıtılmıyor. Özgür olmayan donanım kullanan telefonlar, yani neredeyse bütün telefonlar, kendi özelleştirilmiş Android dağıtımlarını kullanıyor. Android’in lisansı copyleft olmadığı için de bu özelleştirilmiş Android dağıtımlarının kaynak kodlarını özgür bir lisansla yayınlamıyorlar (hatta hiçbir şey yayınlamıyorlar). Bu da o telefonların nasıl çalıştığını bilmeyi imkansıza yakın hâle getiriyor. Birçok Android telefonun doğru düzgün güncelleme alamamasının sebeplerinden biri de bu.

Telefonların gerekli sürücüleri özgür bir lisansla yayınlanmadan bu iş çok zor. Librem 5 gibi özgür telefonlarda çalışacağını tahmin ediyorum.

İbrahim ARI
Ziyaretçi
İbrahim ARI

Merhaba,
Pardus ARM64 sürümleri, 64 bit ARM işlemcili donanımlar için tasarlanmıştır. Mobil cihaz ve tablet gibi arm tabanlı çalışan donanımlarda armhf ve armel mimarisi kullanılmaktadır. Bu tür donanımlar için spesifik çalışmalar yapmak gerekmekte (bootloader her cihaz için farklıdır).

pHqghUme
Ziyaretçi
pHqghUme

1

Lafçı
Ziyaretçi
Lafçı

Raspberry Pi’de çalışırsa ne ala.

İbrahim ARI
Ziyaretçi
İbrahim ARI

Merhaba,
Raspberry Pi gibi single board bilgisayarlar, ARMHF mimari kullanmaktadır. ARM64 ile çalışmayacaktır (Raspi 4, arm64 işlemcilerle çıktı fakat halen bootloader ı ve chipset desteği tam olarak topluluk destekli değil). Single-Board bilgisayarlar için ayrıca bir Pardus sürümü hazırlanmaktadır.

tinker
Ziyaretçi
tinker

Cortex-A72 ve Cortex-A53 yönerge setlerine tam destek veriyorsa ucuza öğrenci bilgisayarı bile yapılabilir.

İbrahim ARI
Ziyaretçi
İbrahim ARI

Merhaba,
Cortex-AX yonga setleri ARMEL mimarisindedir. Pardus ARM Sürüm çalışmaları kapsamında belirli boardlar için imaj çalışması yapılmaktadır. Yayınlandığında duyurulardan takip edebilirsiniz.

onur ">
Ziyaretçi
onur ">

bir türlü yapamadım

Ayhan ARICAN
Ziyaretçi
Ayhan ARICAN

ARM64 mimarisinin Raspberry Pi 3 ve 4 desteği de var mı?

İbrahim ARI
Ziyaretçi
İbrahim ARI

Raspi4 arm64 işlemci ile gelmekte, fakat bootloaderları standart bootloaderlardan farklı olduğu için, kurulum yapsanız bile boot etmeyecektir.

ergin
Ziyaretçi
ergin

paspberry pi4 için kurulum konusunda yardımcı olurmusunuz

Pardus ForUM
Ziyaretçi
Pardus ForUM

Sunucu nedir ?

Kemal Oktay Aktoğan
Ziyaretçi
Kemal Oktay Aktoğan

Selamün Aleyküm
“Server” kelimesinin Türkçe karşılığı

Remzi
Ziyaretçi
Remzi

Rpi 4 için kuran var mı?

Cagatay
Ziyaretçi
Cagatay

merhabalar, MacBook Pro Arm tabanlı M1 çiplilerde de kullanılabilir mi

emre demirkol
Ziyaretçi
emre demirkol

Sanırım kullanılabilir ama baya bir düzenleme yapılması gerekli sanırım arm64 için önce pi 4 de çalıştırmanızı tavsiye ederim ben önce pi 4 te deneyeceğim.

İbrahim ARI
Ziyaretçi
İbrahim ARI

M1 Chipsetli Macbooklar için Pardus ARM64 sürümünü kurabilirsiniz. Fakat bu sürüm sunucu sürüm olduğu için, masaüstü ortamı olmayacaktır.
Pardus 21 ARM64 duyurusundan sonra, ARM64 bilgisayarlar için masaüstü ortamını da içeren ayrı bir sürüm yayınlanacak.