Pardus Forum

« Ağ Sorunları ana sayfasına dön

Avea USB Mobil Modem İle Bağlanamıyorum

Birleşim Görüntüsü Düz görünüm Ağaç görünümü
Konu başlıkları [ Önceki | Sonraki ]
[35] toplamdan [1 - 20] arası gösteriliyor.
Toplam: 2
Rc-2 sürümünde kde masaüstünü kurulum yapmadan denerken internete bağlanabiliyordum ancak pardus 2013 kararlı sürümde usb mobil modem ile hem gnome hem kde sürümlerinde bağlanamıyorum.
Acaba bilgisayar kasasını internet kafeye götürsem oradan gerekli network -manager ile ilgili paketleri kurabilir bağlanabilirmiyim.? Bu konu ile ilgili bir güncelleme yaması veya çözüm üretmenizi bekliyorum.
Bunun dışında pardus kurumsal 2013 sürümü tek kelime ile muhteşem. Debian wheezy'den onlarca kat daha iyi. İyi bir tanıtım reklamı yapılırsa distrowatchte zirvelere geleceğinden eminim. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.
Lütfen benim usb mobil modem içinde bir çözüm bulun.

Avea usb modeme bağlanamadığım 2013 kararlı sürümü bakınız mobile broadband yazan yer aktif değil.
http://imageshack.us/photo/my-images/826/ekrangrnts3.png/

Rc2 sürümünde internete bağlanmıştım bakınız avea'yı görüyor
http://imageshack.us/photo/my-images/9/pardusrc1.png/ 

RE: Avea USB Mobil Modem İle Bağlanamıyorum
29.03.2013 09:09 Ömer Faruk AYDIK kullanıcısına bir cevap olarak.
Avea nın sitesisinden bununla ilgili driver indirmeyi denediniz mi? Linux driverını bulabilirseniz sorununuz çözüme kavuşacaktır.

29.03.2013 15:44 ÖMER ÇAKMAK kullanıcısına bir cevap olarak.
Şimdi kasayı normal bir internete bağlasam kde'yi ful masaüstü olarak kursam muhtemelen sorunum çözülecek. Çünkü debian wheezy'de bağlanabiliyorum.
Ama ful kde kurulumu yapmadan hangi paketleri kurayım network manager ile ilgili.

30.03.2013 12:26 Ömer Faruk AYDIK kullanıcısına bir cevap olarak.
aynı sorun bende de var neyi nereden nasıl indireceğimizi biraz detaylı hiç bilmeyenlert için yazabilirseniz sevinirim. 2011.2 den beri avea jet  zte modem ile baglanamıyorum. ubuntuda hiç sorun yaşamıyordum. çaresi vardır ama lütfen lütfen acil yardım.bizi diger yazlımlardan kurtarın artık.

30.03.2013 12:31 mustafa kemal kabayel kullanıcısına bir cevap olarak.
ben 64 kde yi yükledim modemde linux kurulum programıda var ama yüklemesini bilmiyorum.son sürümü  yapanların emeklerine değer inşallah.

01.04.2013 15:25 Ömer Faruk AYDIK kullanıcısına bir cevap olarak.
Ömer Bey;
Modeminizin internet üzerinden Linux uyumlu driverını indirip kurulumunu gerçekleştirmeniz sorunu çözecektir. Bu işlemleri gerçekleştirdiniz mi?

01.04.2013 15:47 mustafa kemal kabayel kullanıcısına bir cevap olarak.
Mustafa Bey;
Linux uyumlu paketin setup dosyası sizde mevcut mu ?

02.04.2013 09:09 SEDA ARIK kullanıcısına bir cevap olarak.
var ama nasıl yükleneceğini bilmiyorum. anlatılanlara göre bir kaç kez denedim ama yüklemiyor
2 tane de bağımlılık var yüklü olması gereken

02.04.2013 09:59 mustafa kemal kabayel kullanıcısına bir cevap olarak.
Mustafa Bey;
elinizdeki mevcut dosyanın uzantısını ve olması gerek bağımlılıkların ismini biliyorsanız öğrenebilirmiyiz.

02.04.2013 11:45 SEDA ARIK kullanıcısına bir cevap olarak.
tar.gz olması lazım bagımlılıklardan biri qt3 digerine öğleden sonra bakayım. yanımda değil

02.04.2013 11:52 mustafa kemal kabayel kullanıcısına bir cevap olarak.
evde sadece jet modem olduğu için internete giremiyorum.şu bağlanma işini bir halledebilsem pardustan başkasını kullanmayacağım ama
en önemli bileşeni çalışmıyor şu bu işi bilen birileri ZTE MF 190 modelini pardusta bir çalıştırsa
sorunlarım görse
çözse yada nasıl olduğunu görsel olarak
benim gibi bilmeyenler için anlatsa
ilk çıktığından beri kullanıyorum ama elimdeki modelin cinsinden galiba 2011.1 denberi interneti kullanamıyorm.o zaman görüyordu
bağlanmıyordu
şimdi 2013 te hiç görmüyor.
sanal cd olarak görüyormuş muş vs

02.04.2013 11:54 mustafa kemal kabayel kullanıcısına bir cevap olarak.
qt3 ile ilgili yükleme işlemi aşağıdaki linkte anlatılmıştır.

http://www.pardus.org.tr/forum/-/message_boards/message/40057627

02.04.2013 12:26 mustafa kemal kabayel kullanıcısına bir cevap olarak.
The readme.txt of the software=======================
DOCUMENTATION ROADMAP
=======================
 The "readme.txt" a simple help file. It is best to read "readme.txt" before install the software. The "readme.txt"
 contains the following sections: WHAT IS the software          General description of the software.
 INSTALLLATION    How do install the software.
 UNINSTALLLATION   How do uninstall the software.
 RELATED SOFTWARE             Other stuff you should get. Other documentation files in the distribution are: "PCL_GENTUR.tar.gz". The tar.gz file include following files or folders:
 Join_Air.tar.gz  This is a installition packet;
 install.sh  This is a setup script;

=====================
WHAT IS the software
=====================
 The software is a application software for Linux and it is a manager for the mobile device. It will allow
 you to stablish a connection to the Internet using 2G/3G cards, and it will also allow to send and
 receive short messages from your computer.

In order to use your 2G/3G device, you should run a fairly recent version of the Linux kernel.
 The application has been tested on Linux 2.6.20 and newer. If you have an older version installed, we
 would recommend to update it before going on.

The software currently runs under Fedora 8/9, uBuntu8.04, Debian 4.0/5.0,OpenSuse10.3/11.

====================
INSTALLATION
====================
 Before installation, make sure you have the needed dependencies installed (qt3, wvdial1.5.6 or newer). Make sure you are in root privilege. The steps of installation are as following:
 - Copy the installation packet "PCL_GENTUR.tar.gz" to Desktop or other path; - extract and get a folder, the folder include following files or folders:
    Join_Air.tar.gz  This is a installition packet;
    install.sh          This is a setup script; - Double install.sh in the directory to install the software; System Requirements: Linux Kernel version 2.6.20 or higher

====================
UNINSTALLATION
====================
 Make sure you are in root privilege. The ways of uninstallation are as following:
 way 1: Double uninstall.sh in the directory "/opt/Join_Air" to uninstall the software.
 way 2: Open a shell-terminal as root and run a shell-command "/opt/Join_Air/uninstall.sh" in the shell-terminal.

====================
RELATED SOFTWARE
====================
 - the related libs with qt3: libqt3-mt_3.3.8,libaudio2. the installation order of the qt3 related software is as following:
   a. libaudio2;
   b. libqt3-mt;
 - the related software with wvdial: ppp2.4.4 or newer, pppd2.4.4 or newer, wvdial 1.5.6 or newer. the installation order of the wvdial related
   software is as following:
   a. libxplc;
   b. libwvstreams;
   c. libwvstreams;
   d. libuniconf;
   e. wvdial.
   In the installation process ,all the packages above aren't installed necessarily.User can select integrant parts to install.
 - the related software with sound: aplay (If it doesn't exist in your Linux operating system,please get it and copy it to /usr/bin/ and make it executable: chmod +x /usr/bin/aplay ).

the ways of getting these related softwares are as following:

1.you can get these related softwares from the setup CD/DVD ;

2.you also get them from following websites:
     1) Fedora: http://www.rpmfind.net
     2) uBuntu: http://packages.ubuntu.com/
     3) Debian: http://www.debian.org/
     4) the rpm-packet's website: http://rpmfind.net/linux/RPM  

02.04.2013 13:02 mustafa kemal kabayel kullanıcısına bir cevap olarak.
sh dosyasının nasıl çalıştırılacağı ile ilgili görsel anlatım
Eklentiler: install_sh_yukleme-kaldirma.pdf (453,0k)

02.04.2013 13:16 mustafa kemal kabayel kullanıcısına bir cevap olarak.
öncelikle synaptic paket yönetici üzerinden qt3 ve wvdial yüklüyoruz. (arama yapıldığında direk çıkıyor) daha sonra bir üst mesajda ayrıntılı olarak anlatıldığı gibi driverınızın kurulum dosyası olan .sh uzantılı dosyayı çalıştırıyoruz.
modeminiz bu işlemler sonucunda kurulmuş oluyor.

02.04.2013 16:26 Aslı Koplay kullanıcısına bir cevap olarak.
çok teşekkür ederim. deneyeceğim inşallah çalışır.

03.04.2013 10:06 Ömer Faruk AYDIK kullanıcısına bir cevap olarak.
teşekkür ederim driver yüklendi ancak pardus  modemi cd olarak göryor. bağlantılardan mobil baglantı aktif olmuyor

03.04.2013 11:50 mustafa kemal kabayel kullanıcısına bir cevap olarak.
mustafa kemal kabayel:
teşekkür ederim driver yüklendi ancak pardus  modemi cd olarak göryor. bağlantılardan mobil baglantı aktif olmuyor

Herhangi bir web sitesine giriş yapabiliyormusunuz.Mobil bağlantı aktif olmuyordan kastınız nedir.?

03.04.2013 14:56 Ömer ÇAKMAK kullanıcısına bir cevap olarak.
ömer faruk arkadaşın dediği gibi  mobile broadband aktif hale gelmiyor
http://img826.imageshack.us/img826/8803/ekrangrnts3.png deki gibi

03.04.2013 19:59 Ömer Faruk AYDIK kullanıcısına bir cevap olarak.
Ömer Faruk AYDIK:
Rc-2 sürümünde kde masaüstünü kurulum yapmadan denerken internete bağlanabiliyordum ancak pardus 2013 kararlı sürümde usb mobil modem ile hem gnome hem kde sürümlerinde bağlanamıyorum.
Acaba bilgisayar kasasını internet kafeye götürsem oradan gerekli network -manager ile ilgili paketleri kurabilir bağlanabilirmiyim.? Bu konu ile ilgili bir güncelleme yaması veya çözüm üretmenizi bekliyorum.
Bunun dışında pardus kurumsal 2013 sürümü tek kelime ile muhteşem. Debian wheezy'den onlarca kat daha iyi. İyi bir tanıtım reklamı yapılırsa distrowatchte zirvelere geleceğinden eminim. Emeği geçenleri tebrik ediyorum.
Lütfen benim usb mobil modem içinde bir çözüm bulun.

Avea usb modeme bağlanamadığım 2013 kararlı sürümü bakınız mobile broadband yazan yer aktif değil.
http://imageshack.us/photo/my-images/826/ekrangrnts3.png/

Rc2 sürümünde internete bağlanmıştım bakınız avea'yı görüyor
http://imageshack.us/photo/my-images/9/pardusrc1.png/ 

Bu sorunu yaşayan arkadaşlar aşağıdaki linkde anlatılanları uygularsa sorunu çözülmüş olur.Kolay gelsin
http://tr.pardus-wiki.org/NASIL:KPPP_ile_TTNet_Avea_Jett_3G_Modem_Kullanmak

[35] toplamdan [1 - 20] arası gösteriliyor.
Toplam: 2