TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
 . Duyurular  . Pardus 21’i İncele, Öneride Bulun, Hatayı Bul, Ödülü Kap!

Pardus 21’i İncele, Öneride Bulun, Hatayı Bul, Ödülü Kap!

Teknofest kapsamında 9-13 Eylül 2021 tarihlerinde gerçekleştirilecek Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması başlıyor. Başvurular 25 Ağustos – 8 Eylül arasında toplanacak.

TÜBİTAK ULAKBİM PARDUS Projesi, Teknofest kapsamında, Pardus’un en yeni sürümü Pardus 21 için Hata Yakalama ve Öneri Yarışması düzenliyor. TÜBİTAK ULAKBİM ve Pardus Projesi’nin de kurucu üyelerinden olduğu Türkiye Açık Kaynak Platformu ve Bilişim Vadisi işbirliğiyle gerçekleştirilecek yarışmada ödüller, birinciye 10 bin TL, ikinciye 7 bin TL ve üçüncüye 5 bin TL* olarak belirlendi. 

Pardus kullanımının yaygınlaştırılması, Pardus’un 21 Ağustos 2021’de yayımlanan en son sürümü Pardus 21’in tanıtımı, Pardus ekosisteminin güçlendirilmesine katkı sağlanması ve yeni sürüm Pardus 21 üzerinde hata yakalama ve öneri katkısı alınması hedefiyle gerçekleştirilen yarışma, açık kaynak kodlu yazılımlara ilgi duyan, Pardus 21’i merak eden ve Pardus’a katkı sağlamak isteyen tüm katılımcılara açık olacak.

Katılımcılar yarışma dahilinde; Fonksiyonel hatalar/öneriler, Performans hataları/önerileri, Kullanılabilirlik hataları/önerileri, Güvenlik Zafiyetleri ile Yerelleştirme hata/önerileri kategorilerinde başvurularını gerçekleştirebilecekleri gibi kendi farklı önerilerini de sunabilecek. 

Daha çok hata/öneri girişi yap, daha çok puan topla!

Katılımcılar https://teknofest.org adresine girerek 8 Eylül 2021’e kadar başvurularını tamamlamak zorunda. Yarışmaya katılım bireysel olarak gerçekleştiriliyor. Yarışmaya Pardus Destek Merkezi adresinden girilecek hata, iyileştirme bildirim talepleri ile katılmak gerekiyor. Hata bildirim/düzeltme taleplerinin belgelendirmesi için; hatanın eksiksiz tanımı, ekran görüntüsü olarak sunumu, çözümü ya da çözüm önerisi mutlaka belirtilmeli.

Yarışmacıların hata/öneri talep girişleri, hata ve/ya önerinin türüne, önem derecesine ve hata/öneriyle beraber çözümünün de iyi tanımlanmış olup olmadığına bakarak değerlendirilecek. Yarışmacılar önerdikleri çözüm için gerekli yama’yı geliştirerek Pardus ekibiyle paylaşmaları halinde artı puan alabilecek. Bunun yanı sıra raporlanan hata/öneri sayısı da yarışmacılara puan kazandıracak. Başvuru süreci tamamlandıktan sonra yarışmacılar, buldukları hataları veya geliştirdikleri önerileri 9 Eylül – 13 Eylül 2021 tarihleri arasında  Pardus Destek Merkezi’ nden giriş yaparak katılım gerçekleştirebilecek.

 

Pardus 21 Hata Yakalama ve Öneri Yarışması sonuçları 21 Eylül – 26 Eylül 2021 tarihleri arasında düzenlenen Teknofest’te duyurularak, dereceye girenlere ödülleri verilecek. 

* Derecelerin birden fazla katılımcı tarafından paylaşılması durumunda para ödülü katılımcılar arasında eşit dağıtılacaktır.

Paylaş:
Subscribe
Bildir
guest

18 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Yakup Durmuş
Yakup Durmuş
2 yıl önce

Tebrikler, elinize sağlık 👏🏻👏🏻👏🏻

Ertugrul
Ertugrul
2 yıl önce

Güzel bir etkinlik. pardus linux <3

Ibrahim
Ibrahim
2 yıl önce

Harika bir etkinlik olmuş. Elinize sağlık. Devamını bekleriz.

Altan Yücedağ
Altan Yücedağ
2 yıl önce

Bu ne şimdi, siz milli piyango idaresimisiniz, neden doğru ,düzgün, güncel , hatasız bir sürüm çıkarmıyorsunuz da böyle saçma sapan işlerle uğraşıyorsunuz, yazık çok yazık.

ziyaretçi
ziyaretçi
2 yıl önce

Size yazık. Neredeyse tüm uygulamalar ve işletim sistemleri kullanıcılardan gelen dönüşler sayesinde iyileştirilir.

gizem
gizem
2 yıl önce

pardusu laptopımda kullanmaya başladım gerçekten harika bir işletim sistemi. benim şahsen yaşadığım tek sorun Libre Officeın tasarımı. Keşke windows office gibi bir arayüzü olsaydı. ikonlar fazla flat, göze batıyor hissi var. çok renkli ve parlak.

pardus ekibine başarılar dilerim. çok güzel projeleriniz var

ziyaretçi
ziyaretçi
2 yıl önce
Reply to  gizem

WPS office kullanabilirsiniz

umuty
umuty
2 yıl önce

Pardus gittikçe iyiye gidecek gibi

mustafa il
mustafa il
2 yıl önce

güncelleme yaparken sayfaya güncellemeler bitince bilgisayarı kapat diye bir seçenek eklensin

mustafa il
mustafa il
2 yıl önce

güncellemeleri kurarken onay şifresi istemesin zaten oturum açmışız sadece güncellemeleri kur dediğimizde kursun

Emir
Emir
2 yıl önce
Reply to  mustafa il

Onlar system-wide olduğu için root privileges ile yapılıyor eğer böyle olmasaydı o zaman sorun olurdu.

mustafa il
mustafa il
2 yıl önce

pardus’ta windows ta oynadığım oyunları oynamak istiyorum buna bir çözüm bulunsun

ziyaretçi
ziyaretçi
2 yıl önce
Reply to  mustafa il

Play on Linux, Steam-Proton gibi uygulamalar var.

Ümit Çiftci
Ümit Çiftci
2 yıl önce

Böyle Ödül Ve Kanpanyalar Yer Yıl Yapılsın Bence
Hem Gençlerin Gelir Kaynağı Sağlamış Olur Hem de Gençleri Yazılıma karşı İlğisini Artmasını Sağlamış Olur
Bu Tür Yazılımsal Hata Bulma Etkinliklerin Devamı Gelmeli Kaldı ki Bu Tür Şeyleri Google Bile Yapıyor Para Ödülü Veriyor

M Ali Çetin
M Ali Çetin
2 yıl önce
Reply to  Ümit Çiftci

Tamamen katılıyorum.

Fatih Bayşu
Fatih Bayşu
2 yıl önce

İşin gerçeği birçokları gibi bende kullandığım birkaç programın ve ona bağlı donanımın desteğinden dolayı windows türleri kullanmaktayım, ve 2000 öncesi acaba Linux ile neler yapabilirim diye Gelecek A.Ş ile CD medya çoğaltma desteği katkısında bulunmakla başlayan ilgim zaman zaman başta Pardus olmak üzere birçok Linux türü deneyip çıkan basit sorunlarla bile kolay vazgeçtiğim zamanları çokça yaşamış birisi olarak PARDUS 21 Dolunayı birkaç gündür deneyimliyorum gerçekten bu sefer ortaya çıkan ürünü şimdilik usb başlangıçla kullandığım ve biraz deneyimledikten sonra windows ile birlikte kullanacağım bir ürün ortaya çıkmış. Pardus’un ilk gününden bu mükemmel hale gelişine kadar emeği geçen destek olan herkese gönülden… Read more »

Tahsin Yücel
Tahsin Yücel
2 yıl önce

Pardus ile yazılan belgeler Windows ile çalışan bilgisayarlara aynen gönderilebilir mi?

Tahsin Yücel
Tahsin Yücel
2 yıl önce

Pardus işletim sistemiyle yazılan bir belge, Windows işletim sistemiyle çalışan başka bir bilgisayara aktarılabilir mi? Saygılarımla.

18
0
Would love your thoughts, please comment.x