TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
 . Duyurular  . Pardus, VMware’ın desteklediği işletim sistemleri arasında yerini aldı !

Pardus, VMware’ın desteklediği işletim sistemleri arasında yerini aldı !

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) tarafından ULAKBİM bünyesinde 2005 yılında başlatılan ve geliştirilen Pardus Milli İşletim Sistemi Dağıtımı, zaman içerisinde önemli bir kullanıcı kitlesine ulaştı. Başta masaüstü ve Etkileşimli Tahta (ETAP) versiyonlarıyla tanınmakla birlikte, son yıllarda sunucu sürümü alanında da platform çeşitliliği, güvenlik sıkılaştırmaları ve performans konularında önemli gelişmeler kaydetti.

Türk Telekom ile yapılan iş birliği anlaşması çerçevesinde yürütülen çalışmalar kapsamında, Pardus Sunucu ve Masaüstü sürümleri uluslararası çapta yaygın olarak kullanılan ve sektörde önemli bir paya sahip olan VMware Sanallaştırma çözümleri tarafından akredite edildi ve desteklenen konuk işletim sistemleri listesinde yerini aldı.

VMware, başta sunucu sanallaştırma olmak üzere, çok sayıda kullanım alanında hizmet veren, dünya çapında 500.000’den fazla müşteriye ve 75.000’den fazla iş ortağına sahip küresel bir şirkettir. VMware, çeşitli işletim sistemleri ve platformlarla uyumlu hizmetler sunarak, işletmelerin sanal altyapılarını daha etkin bir şekilde yönetmelerine olanak tanır. Bu bağlamda, VMware’in desteklediği diğer işletim sistemleri arasında Microsoft Windows, Linux dağıtımları ve Apple macOS gibi popüler işletim sistemleri yer almaktadır.

Türk Telekom, Türkiye’nin öncü telekomünikasyon şirketi olarak sunucu altyapısı ve hizmetleriyle dikkat çekmektedir. Kurumsal müşterilere özel sunucu kiralama, veri merkezi, bulut bilişim ve sanallaştırma hizmetleri sunarak işletmelerin dijital dönüşüm süreçlerini desteklemektedir. Türk Telekom, Pardus işletim sistemi için sağladığı altyapı ve işbirliği ile yerli ve milli bir işletim sisteminin daha geniş kitlelere ulaşmasına ve kurumsal ortamlarda daha etkin kullanılmasına katkı sağlamaktadır.

Pardus’un VMware ile  akreditasyon çalışmasının gerçekleştirilmesi ve Türk Telekom ile birlikte yürütülen işbirliği çalışmalarının devam etmesiyle; Pardus işletim sistemi dağıtımının kurumsal ortamlarda kullanılması için güçlü bir referans oluşturacağı ve Pardus işletim sisteminin yaygınlaştırılmasına önemli bir katkı sağlayacağı beklenmektedir. Bu sayede, hem Türkiye’deki hem de dünya genelindeki işletmeler ve kurumlar, Pardus işletim sistemi üzerinden daha güvenli ve verimli çalışma ortamlarına kavuşabileceklerdir.

Bu önemli gelişmeyle birlikte, Pardus’un yerli ve milli bir işletim sistemi olarak bilinirliği ve tercih edilirliği artacak; bu da teknoloji ekosistemindeki bağımsızlık ve güvenilirlik düzeyini yükseltecektir. Ayrıca, Pardus’un sunduğu avantajlar ve başarılı uygulamalar, diğer yazılım ve donanım ürünlerinin geliştirilmesine de ilham kaynağı olabilecek, böylelikle Türkiye’nin bilgi ve iletişim teknolojileri alanında daha da güçlenmesine destek verecektir.

Paylaş:
Subscribe
Bildir
guest

3 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Efrail DÖKME
Efrail DÖKME
1 yıl önce

Bunlar önemli adımlar tabii ki. Tebrik ederim. Ama donanım ve driver desteği çok önemli diye düşünüyorum. HP laserjet p1005 yazıcımı windowsta herhangi bir işleme gerek kalmaksızın çalıştırabildiğim halde pardusta internetteki bütün tavsiyeleri uygulamama rağmen çalıştıran adım. Türkiye’de çok kullanılan muhasebe programlarının Windows tabanlı kodlanmış olması da Pardus için ayrı bir ayakbağı diye düşünüyorum.

Murat
Murat
1 yıl önce

“Host tarafı da önemli.” Sanal konuk olarak akreditasyonu çok kıymetli buluyorum. Ancak bana kalırsa host tarafında da tam uyumluluk için akreditasyon sağlanmalı. Bu sayede eski alışkanlıklarını bırakmak istemeyenler, host olarak tercihini Pardus’tan yana yapsa da eski uygulamalarınıda sanal olarak VMware üzerinde kullanmaya devam edebilirler. Saygılarımla, My

Last edited 1 yıl önce by Murat
Murat
Murat
1 yıl önce

“Host tarafı da önemli”
Sanal konuk tarafındaki akreditasyonu önemli görüyorum. VMware sektör devi bir sanallaştırma çözümü yazılımı. Konuk özellikleri yanında, Host olarak Pardus kullanmayı düşünen son kullanıcıların da eski alışkanlıklarını geçiş sürecinde sürdürebilmesi için, Pardus’un Host olduğu çözümlerde de tam uyumluluğa odaklanılmalı. Çalışma kıymetli, devamını bekleriz.
Saygılarımla,
My

3
0
Would love your thoughts, please comment.x