TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us
 . Duyurular  . Pardus 21.0 Sürümü Yayımlandı

Pardus 21.0 Sürümü Yayımlandı

TÜBİTAK ULAKBİM tarafından geliştirilmeye devam edilen Pardus’un 21.0 sürümü yayımlandı. Pardus 21.0, Pardus 21 ailesinin ilk sürümüdür.

En yeni Pardus’ u hemen şimdi indirebilir, bu sürüm hakkında detaylı bilgi edinmek için sürüm notlarını inceleyebilirsiniz.

Paylaş:
Subscribe
Bildir
guest

14 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
Mehmet
Mehmet
2 yıl önce

Kolaylıklar diliyorum

Faisal
Faisal
2 yıl önce

I am a Linux user since 2003. I had used and examined many Linux distributions but finally i made Pardus my last choice. For the last five years i am much satisfied with it. Love from Pakistan.

yasin
yasin
2 yıl önce

merhabalar, windows 10 home kullanıcısıyım. daha öncede Pardus KDE 2 sürümünü kullanmaya çalıştım ama verim alamadım. bireysel kullanaıcı olarak Pardus 21 de günlük ihtiyaçlarımzı karşılamak, eğlenceli vakit geçirmek örneğin fifa, gta gibi oyunlar oynakmakta istersek yeni sürüm 21 XFCE mi yoksa 21GNOME mi kullanmalıyız. mesela windows ta kullandığımız bir uygulama veya oyunu Pardus’umuzda çalıştırabiliyor muyuz?

Toprak
Toprak
2 yıl önce
Reply to  yasin

hayır çünkü Pardus bir linux dağıtımıdır ve linux dağıtımları .exe formatını desteklemez fakat linuxun dolaylı olarakta pardusun biz kullanıcılara steam üzerinde oyun oynama ayrıcalığı vardır. internetten .exe uzantılı oyun ve uygulamaları maalesef açmamakta fakat çoğu popüler uygulamanın alternatifi bulunur.(örneğin office programlarının alternatifi- libre office)
Chrome
Chromium
Firefox
Opera
gibi tarayıcılarda pardusun kendi mağazasında bulunmakta fakat mağazada bulunamayan fakat linux sistemlerini destekleyen yani pardus için .deb uzantılı uygulamaları mağaza haricindeki internet üzerinde indirebilirsin. saygılar sevgiler

Evren
Evren
2 yıl önce
Reply to  yasin

Merhaba, Steam üzerinden birçok oyun sorunsuz, hatta bazı oyunlarda daha iyi performans ile çalışmakta, örneğin GTA V. Fifa hangi platformdan dağıtılıyor bilmiyorum, ama diğer bütün oyunlar için Lutris (.) net sitesinden performans derecelerine bakabilirsiniz, Platinum, Gold, Silver, diye derecelendirmeler vardır. Lutris yardımcı bir programdır, oyunun hangi ayarda en iyi çalıştığını ve sistemde nelerin yapılması gerektiğini tespit edip, ona göre bir kurulum konfigürasyonu yazan kişiler sayesinde çalışır. Lutris ile kurduğunuz oyunlar Gold ya da Platinum ise rahatlıkla oynayabilirsiniz. Fakat bazı ekstra işlemler yapmanız gerekebilir, işlemleri doğru yapmazsanız performans sorunları yaşayabilirsiniz. Bu durum yüzünden ben maalesef bilgisayarımda Windows 10 bulundurmak durumunda kaldım… Read more »

Recep Aydın Güleç
Recep Aydın Güleç
2 yıl önce

Bilgisayarda yüklü olan daha eski bir sürümden bu sürüme yükseltme mümkün mü yoksa yeni bir kurulum mu gerekiyor?

Nurcan Tür
Yönetici
2 yıl önce

Merhaba Recep Bey, önceki sürümden nasıl yükseltebileceğiniz ile ilgili bilgiyi https://www.pardus.org.tr/pardus-21-e-yukseltme-kilavuzu sayfamızdan edinebilirsiniz.

Recep Aydın Güleç
Recep Aydın Güleç
2 yıl önce
Reply to  Nurcan Tür

Teşekkür ederim

şafakDuran
şafakDuran
2 yıl önce

Öncelikle Linux sever olarak geri dönmenize çok sevindim . Linux dağtımına Türk aklını zekasını Türklerin herşeyi kısayoldan yapabilme pratik düşünme özverisini motifleyerek iş modeli olarak almanızı tavsiye ederim .. @safakdurantasarim

orhan tatar
orhan tatar
2 yıl önce

2009’dan bu yana Linux kullanıyorum.Denemediğim sürüm kalmadı desem yeridir. İlk kez bu kadar rahat ve sorunsuz bir Gnome masaüstü kullanıyorum. İtiraf ediyorum; bu kadar iyi olacağına ihtimal vermemiştim. Teşekkür ederim.

Murat
Murat
2 yıl önce

windows işletim sistemine rakip kendine özgün bir işletim sistemini geliştiriyoruz. İnternet’e de bi alternatif yapabilirsek değmeyin keyfimize diyorum. Başarılarınızın devamını dilerim.

Murat Esgin
Murat Esgin
2 yıl önce

Teşekkürler.

Mehmet Haris CAN
Mehmet Haris CAN
2 yıl önce

Bence pardus yenilik şafağında dalgalanıyor bağımsız bir işletim sistemimizin olmasu çok mutlu vmware kullanarak denemiştim bence çok şık zanten btk akedemi’den eğitim alınca iş kolaylaşıyor zaten linux hacklenmesi ve virüslenmesi zor bir işletim tabanı.

sultan yesilay
sultan yesilay
2 yıl önce

güncelleme yapıldıktan sonra bilgisayarım yazıcı ve flash bellek bulamıyor, pdf olan belgelerı sag tıklayıp birlikte aç secmeden açmıyor.

14
0
Would love your thoughts, please comment.x