TÜBİTAK ULAKBİM

Mustafa Kemal Mahallesi
2151. Cadde No: 154
06510 Çankaya/ANKARA

http://www.ulakbim.gov.tr

 

Contact Info
198 West 21th Street, Suite 721
New York, NY 10010
youremail@yourdomain.com
+88 (0) 101 0000 000
Follow Us

Özgürlük için

Pardus, Açık Kaynak Debian GNU/Linux altyapısı kullanılarak geliştirilmektedir. Stabilite ve verimlilik odaklı Kurumsal kullanım karakteristiğini, hız ve güncellik odaklı son kullanıcı ihtiyaçları ile bağdaştırmaktadır.

Ya da indirmeden önce son yenilikleri keşfet!

e-Bülten Aboneliği

Pardus ve açık kaynak dünyasındaki son gelişmelerden haberdar olmak için e-bültene üye olun!

  “Ülkemizde Platform bağımsız çalışan Hastane Bilgi Yönetim Sistemi (HBYS) olan her hastanede Pardus İşletim Sistemi çok rahat kullanılabilir duruma gelmiştir. Bilgisayarların merkezi yönetimini ve uzaktan desteği Liderahenk ile çözmüş durumdayız.”

  Aydoğan Dikici

  Aydoğan Dikici

  Sağlık Bakanlığı Bilgi İşlem Birimi İletişim ve Tanıtım Birim Sorumlusu Röportaj metni ....

  Açık kaynak kodlu yazılımlar, kamu yönetiminin “açıklık ve şeffaflık” ilkesi ile örtüşmektedir. Aynı zamanda sürdürülebilirliği yüksek ve yazılım maliyetlerinden büyük tasarruflar sağladığı için İSKİ’de sürdürdüğümüz Pardus ve açık kaynak dönüşümü benim de uzun süredir takip ettiğim ve hayata geçirmek istediğim bir proje oldu.

  Tayfun İşbilen

  Tayfun İşbilen

  İSKİ Bilgi İşlem Daire Başkanı Röportaj metni ....

  “Gençlere gelecekleri hakkında sadece hedef odaklı düşünmemelerini, yol kadar yolculuğun da önemli olduğunu hatırlamalarını ve keyif alarak öğrendikleri konularda ödül beklemeden çalışmalarını tavsiye ederim. Başarı bu şekilde onlara gelecektir”

  Mehmet D. İnce

  Mehmet D. İnce

  Kurucu Ortak, CTO PRODAFT Röportaj metni ....

  “Topluluklar bilgi paylaşımı ve farkındalık oluşturmada gücüne inandığım platformlar, gençlere tavsiyem gördükleri hatayı bildirmekten çekinmemeleri… Bildiklerini paylaşıp bilmediklerini sorarak topluluk içerisinde kendilerini ve birbirlerini geliştirebilirler.”

  Sabri Ünal

  Sabri Ünal

  Sistem İzleme ve Gözlem Uzmanı Röportaj metni ....

  “Gönüllü katkı sunmanın manevi boyutu bu ülkede yaşayan gençlere yıllar içerisinde büyük zorluklarla biriktirdiğimiz tecrübelerimizi aktarma görevidir. Aksi halde mensubu bulunduğumuz toplumun gelişimi çok yavaş ve külfetli olacaktır.”

  Hakan Hamurcu

  Hakan Hamurcu

  CTO Calinos Holding Röportaj metni ....

  “Pardus topluluğu, hem özgür yazılımlara yeni katkıda bulunmaya başlayacaklar için hem de özgür yazılımlara aşina olanlar için kendilerine uygun “görevler” bulabileceği iyi bir başlangıç noktası. Özellikle genç arkadaşlar, Pardus’a ve diğer projelere yaptıkları katkıları ileride referans olarak gösterebileceğini de unutmamalı."

  Selim Şumlu

  Selim Şumlu

  Topluluk Yöneticisi Mozilla Türkiye Röportaj metni ....

  “Dünyada bir şekilde teknoloji kullanmış tek bir insan yoktur ki özgür yazılım topluluklarının çalışmalarından şu veya bu şekilde faydalanmamış olsun. Bu toplulukların çalışmalarından yararlandığımın bilincinde olmak beni özgür yazılım topluluklarının bir parçası olarak emek vermeye ve topluluklardan aldıklarımı geri vermeye ayrıca motive ediyor."

  Neslihan Turan

  Neslihan Turan

  Bilgisayar Mühendisi Wikimedia Foundation Röportaj metni ....

  “Son teknoloji kullanan bir araç geliştirseniz bile eğer içindeki yazılımı dışardan alıyorsanız o ürün sizin kontrolünüzde değildir. Pardus ve diğer açık kaynak yazılımlara her türlü desteği sağlamak bizi birçok alanda dışa bağımlılıktan kurtarır. Açık kaynak yazılımlara destek vermek için kodlama biliyor olmanız gerekmiyor. Kullanabilirsiniz, tanıtımını yapabilirsiniz, dil biliyorsanız farklı dillere çevirebilirsiniz.”

  Ayhan Yalçınsoy

  Ayhan Yalçınsoy

  Pisi GNU/Linux Geliştiricisi The Document Foundation İcra Kurulu Üyesi Röportaj metni ....

  “Hem yurtiçi hem de yurtdışı iş ilanlarında açık kaynak kodlu sistemlere hakim mezunların arandığını görüyoruz. Hedefimiz proje gruplarını ve proje sayılarını artırmak ve gelecek yıllarda Açık Kaynak dünyasına daha fazla ve etkin katkı sağlayacak mühendisler yetiştirmek.”

  Dr. Aydın Tarık Zengin

  Dr. Aydın Tarık Zengin

  Bilgisayar Mühendisliği Bölümü - Sabahattin Zaim Üniversitesi Röportaj metni ....

  Performanslı

  Pardus, çalışmalarınızı hızlı bir şekilde yapabilmenize yardımcı olur.

  Sade

  Kullanıcı dostu arayüzü ile rahat bir kullanım kolaylığı sunmaktadır.

  Güvenilir

  Pardus standart virüslerden etkilenmez, güvenilir bir çözümdür.

  Yerel

  TÜBİTAK ULAKBİM bünyesinde Türk yazılımcıları tarafından geliştirilmiştir.

  İlk Kararlı Sürüm

  Pardus 2003 yılında planlanarak, 2004 yılında Tübitak tarafından Gebze’de kuruldu. İlk kararlı sürümünü 27 Aralık 2005 tarihinde çıkarmıştır.

  Projeler

  Kamu kurum ve kuruluşları ile KOBİ’lerde kolay yaygınlaştırılabilmesi için kurumsal ihtiyaçları karşılayan açık kaynak kodlu alt projelerimiz bulunmaktadır.

  GNU/Linux dağıtımı

  Bütünleşik Siber Güvenlik Sistemi

  Kimlik Yönetim Sistemi

  Etkileşimli Tahta Arayüzü Projesi

  Masaüstü Ofis Paketi

  Merkezi Yönetim Sistemi

  faq2
  faq3

  Sıkça Sorulan Sorular

  Hala Sorularınız mı var?

  Pardus hakkında sormak istediğiniz sorularınız için Sıkça Sorulan Sorular bölümünü incelediniz mi? Farklı sorunlar yaşıyorsanız Pardus Destek Masasından da bize ulaşabilirsiniz. Ya da Forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

  Paylaş: