Xpress M2070 Mono Multifunction (20 ppm) SL-M2070 Yazıcı Liux Sürücü

Arkadaşlar cümleten hayırlı akşamlar.Kişisel bilgisayarıma Pardus Kurumsal 5 İşletim sistemi kurdum.Gerçekten çok başarılı.Sadece Samsung Xpress M2070 Mono Multifunction (20 ppm) SL-M2070 lazer yazıcımın sürücülerini bulamadım.Pardus nasıl yükleyebilirim.Linux sürücleri var mı dır acaba?Çünküü yazıcının tarayıcı ve diğer özellikleirini de kullanamıyorum.Onun haricinde emeği geçen herkesi tebrik ederim.Elinize sağlık…

Yazıcı Modelim Üretici Türkiye Destek Sayfası:

Birde Pardus Kurumsal 5 yazılımının içinde Benim yazıcımın adı ve modeli yok.Samsung a başka seri nolu model yazılımları mevcut.Ama benim yazıcımın yükleme programları yok…

Yazıcınızın Pardus driver dosyasını aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

Sürücü Linki

İndirme işlemi tamamlandıktan sonra, indirdiğiniz (ULD_v1.00.29.tar.gz) dosya üzerinde farenizin sağ tuşuna basarak, Çıkart > Arşivi Buraya Çıkart, Alt Dizinleri Otomatik Belirle seçerek arşivden dosyaları çıkartınız.

“uld” isimli bir dizin oluşturacaktır. Bu dizine girerek > Terminal / uçbirim açarak aşağıdaki komutları uygulayınız.

chmod 777 install.sh (hiçbir işlem yapmamış gibi görünerek tekrar komut satrırına düşecektir, dosyayı çalıştırabilmek için tam yetki verildi)

sudo ./install.sh (komutu çalıştırdığımızda sürücü dosyası CUPS sistemine eklenecek) (sizden yönetici şifrenizi isteyecektir, şifrenizi yazdığınıza ekranda görüntülenmeyecektir, şifrenizi yazarak enter tuşuna basınız) (**** Install finished. yazısını görmüş iseniz sorunsuz eklenmiştir) (Samsung M2070 Series)

CUPS ile yazıcınızı yükleme işlemine geçebilirsiniz.

Yükleme işlemlerine başlamadan önce aşağıdaki komut ile kullanıcınızı yazıcı grubuna eklemelisiniz.

sudo adduser pardus_kullanıcı_adı lpadmin

Tarayıcınızdan http://localhost:631 ile CUPS sistemi arayüzüne geçebilirsiniz.

2 Beğeni

Cüneyt bey teşekkür ederim.Elinize sağlık.Çok kısa bir sürede dönüş yaptınız ve sorunlarımı giderdiniz.Biz bireysel kullanıcılara bile bu İlginiz ve desteğiniz için çok sağolun.Bu şekilde çalışmalarınıza devam ederseniz Pardus çok fazla kullanıcıya ulaşır.Ben artık Windows kullanmayı düşünmüyorum.Aslında bu milli yazılım ülkemizde kamu kurumlarında devlet politikası olarak hedeflenmeli ve ciddi destekler sağlanarak kullanımı zorunlu hale getirilmeli.Geliştirilmesi için de tüm katkı tarafınıza sağlanmalı.Birde bu işletim sisteminin özellikleri ve kullanımı hakkında Youtbe ve benzeri sosyal medya paltformlarında eğitici ve öğretici videolar yapılabilirse ve yayınlanırsa çok daha hızlı yol alınacağını düşünüyorum.Tavsiye olarak.İyi çalışmalar.

1 Beğeni