Wine İle exe Kurulumu

Merhabalar,
İnternetten indirdiğim exe dosyasını wine64 ile açıyorum ama kurulum için sistem herhangibir tepki vermiyor
Teşekkürler

Birlikte aç wine deneyiniz. Bir ihtimal. Bütün exeler çalışmayabilir.

PlayOnLinux kurup, onun üzerinden yüklemeyi deneyin. Eğer istediğiniz yazılım listesinde varsa kolaylıkla kurulum yaparsınız.

O şekilde denedim olmadı.test etmek için winrar kurmayı denedim

winrar exesi çalışmıyor mesela bsplayer indirip deneyin, BSplayer linux ortamında çalışmıyor ama deneme amaçlı. steam, teamviewer vb vb vb

o zaman özel yazılımların çalışması mümkün değil.
Ben Windows’tan Pardus’a dönüşüm için bir proje araştırası yapıyorum da.Bazı firmalar kendilerine özel .net framework ile yazılım geliştirtmekte.Durum bu ise bu yazılımlar Pardus’da çalışamaz.

Denemeden sonuca varamazsınız.

Denememiz için, var ise exelerin linklerini verebilir misiniz?

Wine yüklemesini aşağıdaki şekilde gerçekleştiriniz;

sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update
sudo apt-get install wine wine64 wine32:i386

bsplayer > alternatifleri >>> vlc, smplayer
ashampoo-office > wine32 ashampoo_office_free_24760 komutu ile yüklenmektedir. çalışmaktadır.
ccleaner > alternatif sweeper
combofix> ? chkrootkit kullanılabilir
gimp > depodan gimp yükleyebilirsiniz.
winrar> depodan rar ve unrar paketlerini yükleyiniz. sağ tık sıkıştır RAR
hasenat> wine32 Hasenat61Kurulum komutu ile yüklenmektedir. çalışmaktadır.
eset-nod32> alternatif clamtk kurunuz (clamav)

2 Beğeni

Ayşe teyze derken ??

bir allahın kulu wine installer niye yazmıyor?

Galiba biz (avam tabakası) oluyoruz galiba?

1 Beğeni

Forum Kuralları

Mesajlarınız ve açtığınız konuların,

Spam, reklam, hakaret içeren ve/veya telif haklarına aykırı ya da Türkiye Cumhuriyeti Kanunları'na aykırı içerikli olmaması,
Dini veya siyasi içerikli olmaması,
Diğer kişileri eleştirici, rahatsız edici, agresif tutumlu veya iğneleyici olmaması,
Pardus, diğer işletim sistemleri veya dağıtımlar hakkında aşağılayıcı, karalayıcı, iğneleyici veya reklam amaçlı ifadeler bulundurmaması,
Forum genelinde, veya kategori/konu özelinde diğer kullanıcılar ve ziyaretçiler için işe yarar olması,
Konu başlıklarının, "Yardım edin!", "Acil!" gibi ifadeler bulundurmaması,
Forumun genel temasına ve konusuna uygun olması,
Türkçe yazım kurallarına kabul edilebilir ölçüde uygun olması,
Kalın yazı, Büyük yazı vb. biçimlendirme araçlarını kötüye kullanır veya rahatsız edici şekilde olmaması,

Gerekir.
Eğer yukarıdaki forum kuralları hala geçerli ise herkes bu kurallara uymak zorundadır. Bilgili olmak tevazu gerektirir. Ağırbaşlılık olmazsa, efendilik olmazsa, edep olmazsa öğrendikleriyle başbaşa kalısn. Gölge etmesin başka ihsan istemez.

1 Beğeni

Burada kötü söylenmiş birşey yok. forum kurallarını hatırlatmaya da gerek yok.

Anlatılmak istenen “ayşe teyze” ile kurumsal bir normal kullanıcının yapabileceği kolaylıkta konsol komutları olmadan wine yüklemesi mümkün olmuyor bu durumda. Demekti.

Bu konuda isterseniz tartışabiliriz. Önemli konudur. Biraz latife yapmadan forumda motivasyon düşük olacağı için bir miktar latifeye saygı çerçevesinde izin verilir.

pardus kullanıcısının bilgisayar mühendisi ya da hobicisi olmadığını artık anlamamız lazım.

O yazdığınız bir latfi ise bir kere düşünün lütfen.

ben latife yapmadım.

Siz yöneticiniz, biz vatandaş. Elbette sınırları aşacaksınız. :slight_smile:

1 Beğeni

Herkes vatandaş. Görevi olanlar olmayanların hizmetkarıdır.

Benim dediğim sanırım anlaşılmadı. Bu foruma girenlerin tamamı SUDO yapmayı biliyor. Bilir. Ancak kendimizi ve sistemlerimizi Ayşe teyze’ye göre ayarlamamız gerekiyor. Microsoft öyle yapıyor, Apple Öyle yapıyor.

Forumda 2. Günüm sudo yapmayı bilmiyorum. Öğrenmek isterim.
3-4 senelik dh üyesiyim. Konu dışı haricinde, böyle muhabbetlerle pek karşılaşmadım.

Aynı şekilde wine yükleyemiyorum. Kodlama namına verilen komutları konsole yapıştırıp enterlamaktan başka bir şey bilmiyorum. Kodlar işe yaramadı, Apperdan wine içeren paketleri kurdum. Wineyle, wine64 ve wine32 ile aç dedim, tepki yok.
Playon linuxda kurdum. Ama eta sürümde play on linux penceresinde alttaki 3 seçenek görünmüyor, pencere büyümüyor.

2 Beğeni