Windows ve Lonova'nın Linux engellemesi

Lenovo’nun bir süre önce piyasaya sürdüğü Windows 10 işletim sistemli Yoga Signature Edition dizüstü bilgisayar modelinde Linux kurulumu sorunları yaşandığı rapor ediliyor.

Haber kaynağı: donanimbaher

Açık kaynak topluluğuna girmeye çalışan microsoftun aynı zamanda diğer taraftan firmalar üzerinde baskı kurarak bu tarz zorlamalara gitmesiyle açık kaynak dünyasına girmesinin mümkün olmayacağı aşikardır. Ne varki ülkemizde bilinçli satıcı olmadığından bu cihazların satışları yapılırken bu son kullanıcıya bildirilmez ve hukuksal süreçler başlar. Bunların örneklerini defalarca gördük.

Bu modelden ziyade çoğu üretici halen windows odaklı cihazlar üretmeye devam ediyor. Bu tip uyumsuzlukları ortadan kaldırabilmek içinde en son versiyon kernel kullanmak gerekli. Şu an 3.16 gibi benim için tarih olmuş bir kernelin kullanılması pardusa yeni geçmiş insanların yeni bilgisayarları için hep sorun olacaktır.

Sağlıcakla.

2 Beğeni

Kernel güncel versiyonlarını https://www.kernel.org/ adresinden takip edebilirsiniz.
Index of /~kernel-ppa/mainline adresinden debian paketi olarak hazırlanmış linux-image-xxxxxx-generic_xxxxxxxx_amd64.deb paketini indirerek, “sudo dpkg -i inen_paket_adı” komutunu çalıştırıp kerneli güncelleyebilirsiniz.

Kaan bey kernel nasıl compile edilir ben biliyorum ancak bunun standart olarak kurulumda gelmesinden bahsediyorum. Bu hayata yeni başlamış daha hiç bir paket kurmamış insanlardan bu tarz kurulumları beklemek yanlış olur. En son versiyon kernel bir çok donanım sorununu çözdüğü bilinen bir durum.

:slight_smile: yeri gelmişken kernel güncellemeyi de anlatmış oldum.

1 Beğeni

Evet teşekkürler. Forumda ileri düzey linux kullanıcıları için bir kısım göremedim. Sormak istediklerimiz mutlaka olacaktır. Ancak Bu kernel olayını konu olarak nereye açayım bilemedim. Vardmıdır forumda böyle bir yer?

Teşekkürler.

Yazılım yükleme kaldırma olarak yeni konu olarak açabilirsiniz.