Windows kullanırken aynı anda Pardus kullanabilir miyim? (arşiv)

Windows kullanırken aynı bilgisayarda Pardus olabilir mi ?
Yani istediğimde Windows istediğimde pardus kullanabilir miyim?

– Aynı anda geçiş yapmanız mümkün değil. Ayrı disk bölümlerine birden çok işletim sistemi kurabilirsiniz. Pardus’u kurduktan sonra Grub sayesinde açılışta hangi işletim sisteminde çalışmak istiyorsanız onu seçip kullanabiliyorsunuz. Ama işletim sistemi değiştirmek için bilgisayarı yenden başlatmanız gerekir. Bir de sanal makine programları var, bu sizin istediğinize en yakını, herhangi bir işletim sistemini bir program gibi pencere içinde çalıştırıp, istediğiniz zaman geçiş yapabilirsiniz. Sanal makine yönteminde aynı anda birden çok sistem kullanılacağı için fazla kaynak kullanır. Bilgisayarınızın, minimum sistem gereksinimlerini karşılaması lazım iki sistemini de aynı anda çalıştırabilmesi için.

En çok kullanılan sanal makine programı VirtualBox,
VirtualBox ile Windows’ta Pardus çalıştırabileceğiniz gibi aynı şekilde Pardus’ta da Windows çalıştırabilirsiniz.

1 Beğeni

Virtualbox içinde Pardus kullanacaksanız, Pardus’a ayırdığınız belleğin en az 2GB olmasına dikkat edin. Mac Os Sierra üzerinde 1 GB verdiğim Pardus kurulumu zaman dilimi seçimi yaptıktan sonra ilerlemiyor.:bulb:

1 Beğeni