Pardus u yaygınlaştırmak için ne yapabilirim

Kod işleri ile Pardus’un bir sıkıntısı yok. İsteniğiniz programı istediğiniz dille yazabilirsiniz. Libreoffice özgür yazılım felsefesinden yola çıkmış bir programdır. Onun için her platform için yazılmıştır ve ücretsizdir. Windows için lisans ücreti, ofis programları için lisans ücretleri … bir ikişi için belki sıkıntı çıkartmayabilir ama kamu kurumlarını yada büyük işletmeleri düşündüğünüzde bu lisans ücretleri çok can sıkıcı bir hale geliyor. Ayrıca diğer işletim sistemlerinde çalışan programlar için gerekli olan veritabanları, güvenlik için kurulan firewall’lar, her bilgisayar için kurulan virüs programları ve daha aklıma gelmeyen birçok programların ücretlerini topladığınızda daha da can sıkıcı bir hale geliyor. ev kullanıcılarının oyun oynaması için windows olabilir :slight_smile:

2 Beğeni

Hocam okuldaki adamın lisans ücreti cebinden çıkıyor sanki, özel şirket umursar ama okulda kim umursayacak
Biz bir exe dosyasını açamadık, ev kullanıcısı oyun oynamak için windows tercih edebilir diyorsunuz fakat ev kullanıcısının yüzde 70 i oyun oynuyor zaten,kimse iş laptopuna linux,ev bilgisayarına windows kurmaz ki

Ben ev kullanıcı windowsu tercih etsin demiyorum. İllaki oyun oynayacağım diyorsa o kişi için yapılacak bişey kalmıyor diyorum :slight_smile: istediği platformda oyun oynasın :slight_smile:

Ben 25-30 senedir bilgisayar kulanıyorum.Son 8 yıldır tamamen ubuntu kullanmakta idim.Her işimi görmesine rağmen Pardusun bu son hali daha çok hoşuma gitti.Şu an biraz zorlansamda çocuklarıma öğretiyorum.KAYSERİDE bulunanlarla irtibat sağlayıp burada gelişmesi öğretilmesi için vaktim ölçüsünde destek verebilirim.

4 Beğeni

Linux içinde oyunlar var steamden bakabilirsiniz. Mesela tüm half life oyunları var.

Merhabalar…pardus u dumuştum bu proğramı miliileştirmeli ve geliştirmeli… ha belki şimdi emekleme dönemleir olabilir ama dünyanın günümüzde herkesin kendi başına yoluna devam eddiği dönemlerden geçmekteyiz… tüm sosyal medyada paylaşım ve kullanıalbilirliğini artırmak gerekli bence… madem milli yazılım… ilk başta tabikide eğitim ama ardından tüm iş ve mesleki yazılımları da geliştirilmeli-ki paramız yurt dışına gitmesin…

bu vesile ile tekraradan PARDUS a hoş geldin diyorum… herkesin bunu kullanması adına destekliyorum…

selamlar…sevgiler…saygılar…

By_leica güzel

1 Beğeni

Merhabalar Arkadaşlar Pardus’u gittiğimiz her devlet kurumu olsun ve Bilgisayar teknik servislerine de Pardus’u överek söylersek etkilenerek kuracaklarını umuyorum.Çünkü arkadaşlar’ın dediği gibi paramız dışarıya gitmesin ve türkiye süper güç olsun. :slight_smile:

selam kola gelsin ben pardusu bugun sabahdan beri kuruyorum kurulum bıtıyor fakat yenıden baslayınca sıstem yokmus gıbı hata verıyor

ilk kurdugumda olmustu fakat guncellemelerı yaptıktan sonra bır sonrakı güncellemeleri yapmak isteiğimde kullanıcı hatsı verdı diye format attım tekrar kurmak istedim 5 defa denedım aynı kurulum basarılı tammlanıyor fakat yenıden baslat tıklayınca kurulmamıs gıbı oluyor :!

sisteminizde başka bir işletim sistemi (windows vb…) yüklümü? verdiği hatanın ekran görüntüsü bilgi@pardus.org.tr adresine gönderebilirmisiniz?
kurulumda grub ayarını değiştiriyormusunuz?

1 Beğeni

hayır ilk kurdugumda windows 7 64bit vardır ustune kurdum win7 kaldırdım

güncellemeleri yaptırdım yeniden baslattım normal açıldı 2. guncellemeler geldı 205mb lık onları yukle deyınce bu sefer kullanıcı dogrulama ve sıfre hatası verdı bende tekrar formatlayım sorun gıtsın dedim demez olaydım bir daha kuramadım kuruyor fakat kalıcı olmuyor rebottta sılıyor skype adresiniz varmı orda yazsanız

açılışdaki hatanın ekran görüntüsünü gönderirseniz daha net olur.
not:bios dan ayarlamalarınızı yaptınızmı legacy enabled, açılış sırası hdd

1 Beğeni

BIOS ayarları Marka olarak bazı bilgisayarlarda değişiyor.

Abrurrahman hakli. Genellikle F1, F2 ve F12 tuslari ile BIOS menüsüne giris yapabilirsiniz.
Fakat Windows 8´den itibaren bütün windows yüklü HDDiscler güvenli. Yani yukaridaki tuslar
sayesinde BIOS menüsüne giremezsiniz. Ilgisi olan varsa size nasil windows 10 üzerinden
BIOS menüsünün güvenligini acabilirsinz die bie Video cekip burayada linkini yükleye bilirim.

1 Beğeni

Aynen kardeşim, bende öyleyim Windows’ta önemli programlar var malesef Pardus’ta yok bu yüzden yoksa Pardus (bence) Winows’tan daha hızlı.

Enes kardeşim pardusta olmayan önemli programlar neleedir?

1 Beğeni

Uzun süre kullanmadığınız için hızlı olduğunu anlamak bence zor,Mesela win10 da çok kullanışlı ve hızlı bir sistem fakat bir süre sonra şişiyor

Adobe Ürünleri ve ben bunu baya kullanıyorum. Bide Linux içinde çıkarsalar iyi olacak.
Pardus’un da deposunda kurgu programı buldum ama yarı ingilizce yarı türkçe kullanmak zor olabiliyor ve program sanırsam belli bir süre kullandıktan sonra yanıt vermiyor yada ağır bir efekt uygulandığında. Bunun için ve şu Wine’yide kuramadım. Depodan indirdim çalışmadı bişeyler diyip duruyodu. Ama yinede güzel bir sistem.

Kurulumda ne hatası aldınız. Konsoldan “sudo apt-get install playonlinux” komutu ile denedinizmi?

2 Beğeni

O dediğiniz komut tam olarak ne işe yarıyor.

Playonlinux ve wine kuruyor. Exe programların çalışması için gerekli paketler. Kurulumdan sonra çalıştırmak istediğiniz exe dosyasında sağ tıklayarak “Birlikte Aç” seçip kutuya “wine” yazıp entera bastığımızda exe programı uygun ise çalıştıracaktır.

3 Beğeni