PARDUS SSD ye kurulmuyor

Pardus’ u usb bellekten açıp kurulumu adım adım takip ettiğimde , SSD harddisk seçip ileri deyince , pencere donuyor. Diskli hdd ile kurulum yaptım ama SSD ile yapılmıyor . forumlarda aynı problemle karşılaşıp pardus dan vazgeçen çokca kişi var .

Bu konu çözüm olabilir.

Şu an kullandığım pardus ssd üzerine kurulu. Her hangi bir sorun yok. Belki sizin hdd bir sorun vardır.

Konsol’a sadece “” live-installer “” yazdığımda dediğiniz gibi kurulum ekranı geliyor . bu şekilde de sadece 1 adım ileri , içi tamamen boş bir bölümleme ekranına gelip kalıyor . sistemi *.iso dosyasını usb ye boot ederek kurmaya çalışıyorum. Bilmem bir etkisi olurmu …

Windowsu kaldırıp pardus kurmak istedim sadece 2 yıldır kullandığım SSD o anda bozulmuş olanaz zannedersem . üstelik gparted ile bölümleme işlemi ve ext4 ile biçimlendirme yapabiliyorum … Laptopda 2 hdd var yerlerini değiştirmemde , diğerini sökmemde bişey ifade etmedi . diskli olana kurulumu gerçekleştirdim zaten ama yavaş olması nedeniyle SSD kullanmak istiyorum …

Hangi marka SSD kullanıyorsunuz …?

EKRANIN KILITLENDİĞİ NOKTA …

SSD olması ile ilgili olmayabilir. Sorun bios ayarlarından olma ihtimali yüksek.

Bilgisayarınızı Pardus canlı sistemden açtıktan sonra;
ALT+F2 tuşuna basarak açılacak arama çalıştırma kutusuna “konsole” yazarak enter tuşuna basınız. Uç birim çalışacaktır. Uç birime aşağıdaki komutu girerek uç birimden kurulumu başlatınız.

gksudo /usr/bin/live-installer

yükleme adımlarında ekranın takıldığı yerde konsola dönerek “CTRL+C” tuşlarına basınız, kurulum kaldığı yerden devam edecektir.

Bios zaten çok az kontrol imkanı veriyor . hdd ile alakalı olan tek kısım foto da olan yer . bios güncelleme denemedim ama … Onu da bakarım…

Teşekkür ediyorum dostum . ama o şekilde de işe yaramadı …

Bios ayarlarını değiştirmenize gerek yok ahci modunda kalsın. BU sorun tamamen live installer ile ilgili olup,bazı HDD modellerinde oluyor.SSD veya HDD olması bir şey değiştirmiyor.Sana da denk gelmiş. http://transfer.pardus.org.tr/kamu/ftp/kamu/Pardus_unstable.iso adresinden kernel 4 ile gelen bu sürümü indirip, bir deneyip sonucu bildirebilirmisiniz.

release ne zaman çıkar üstadım ? bilgin var mı ?

link de kimlik doğrulaması gerek diyor …???

disk bağlantılarınızı değiştirip deneyiniz. sdc ile sdb’nin bağlantı sırasını değiştirin.