Pardus KDE 3D oyun performansı

Pardus kurumsal 5 kde 64 bit sürümünde steam ve playonlinux yardımıyla bazı güncel oyunları deniyorum.Her şey normal ancak iş oyunların 3d performansına gelince tıkanıyor. Zira yükleme, açılma, video ve 2d performansında windows’dan çok daha hızlı olan sistemimiz 3d tabanlı oyunlarda kasılıyor, tıkanıyor. Aynı bilgisayarda win7 de yaptığım denemelerde aynı oyunları 3d performanslarında akıcı şekilde oynayabiliyorum.
Bilgisayarım Ati hd 2600 ekran kartına sahip ve sanırım Pardus bu kart için kendi açık akynak sürücülerini kullanıyor. Ati’ nin kendi sitesinden indirdiğim güncel sürücüyü defalarca kurmaya çalıştığımda hep başarısız oldum. Yaptığım araştırmada Ati’ nin benim de sahip olduğum HD 2x00 - HD 4x00 arası donanımlar için sürücü desteğini kestiğini bu sebeple benim donanımım için bu şekilde güncel sürücüyü kuramayacağımı anlıyorum.
Sorun Pardus ile birlikte kurulan açık kaynak ekran kartı sürücülerinde midir? tam olarak anlayamadım… Her şey çok güzel ancak 3d oyun oynamak isterseniz büyük bir yavaşlama ve tıkanma karşınıza çıkıyor. Bu vesile ile sorunu çözebilirsek oyun oynamak için linux dan uzak duran her kesimi de kazanmış olacağız… Üstadlardan ne yapılabileceği konusunda cevap bekliyorum…

Pardus da “Gputest” uygulamasıyla yaptığım 3d denemelerin ekran görüntüsü aşağıda görülebilir. Pencerenin üstünde kırmızı ile işaretlediğim yerde 4 fps gibi çok düşük bir değer görülüyor. Oyunlarda bu şekilde bir fps performansı ile çalışıyor maalesef…

Uçbirim ekranında ekran kartı bilgisi için şu komutu yazdım;

lspci | grep VGA

01:00.0 VGA compatible controller: Advanced Micro Devices, Inc. [AMD/ATI] RV630/M76 [Mobility Radeon HD 2600]

Yorumlarınızı bekler saygılar dilerim…

Ayrıca şu bilgileri de yazmak istedim…

inxi -SGx

System: Host: murat-pardus
Kernel: 3.16.0-4-amd64 x86_64 (64 bit gcc: 4.8.4)
Desktop: KDE 4.14.2 (Qt 4.8.6)
Distro: /etc/pardus-release corrupted, use -% to override
Graphics: Card: Advanced Micro Devices [AMD/ATI] RV630/M76 [Mobility Radeon HD 2600]
bus-ID: 01:00.0
Display Server: X.org 1.16.4 drivers: ati,radeon (unloaded: fbdev,vesa)
tty size: 80x39 Advanced Data: N/A for root

merhaba
şuan sürücüler kurulu değil
ATIProprietary - Debian Wiki

bu adresten bilgi alabilirsin

kısaca şöyle ben kurulum yaptım

aptitude update

aptitude -r install linux-headers-$(uname -r|sed 's,[^-]*-[^-]*-,,') fglrx-driver

daha sonra

aticonfig --initial

ilede xorg.conf oluşturduktan sonra aynı testi tekrar yapın bence kolay gelsin

Teşekkür Ederim. Hemen yazdıklarınızı uygulamak istedim ancak daha önce de karşıma çıkan şey oldu sürücü uyumluluk sorunu ile alakalı aşağıdaki ekran çıktı ve yüklemeyi tam olarak yapamadı, olmadı. Bir şeyler yüklendi ancak yüklenemeyen bir çok şey de oldu. Yüklenenleri kaldırmak için ne yapmalıyım? Bu durumda eski kapalı kaynak sürücüleri mi yüklemeliyim? Yoksa daha farklı bir şey mi yapmalıyım?
Mümkünse sizden bu durumda yapmamız gerekenle alakalı bir yönlendirme rica ediyorum.
İlginiz için tekrar teşekkür ediyorum.
Selamlar/Saygılar

Amd/ati web sitesinden driver indirip kurmayı denermisiniz birde

Daha önce bir çok kez denedim. Şöyle oluyor; eski fglrx sürücüsünü kaldırın sonra kurun diyor yapıyorum bu seferde eksik olan bir şeyden ötürü yüklenemiyor diyor. Eğer isterseniz işlemleri tekrar ederek ekran görüntülerini koyabilirim.
Selamlar

Eksik olan birşey nedir acaba?

Yapmaya çalıştığımız işlemler sanırım “Opengl” nin silinmesine sebeb oldu. “Opengl” yi tekrar yükleyebilmem için yardımcı olursanız çok makbule geçecek zira ben başaramadım.
Aşağıya ekran görüntüsü de ekliyorum.
Teşekkürler / Selamlar

konsolda “sudo apt-get install build-essential libgl1-mesa-dev mesa-utils” komutunu çalıştırın (tırnak işaretleri olmadan)

Yaptım ancak şöyle bir çıktı alıyorum;

Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
build-essential zaten en yeni sürümde.
libgl1-mesa-dev zaten en yeni sürümde.
mesa-utils zaten en yeni sürümde.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.

Yukarıdaki çıktıdan da anlaşılacağı üzere olmadı maalesef… “Opengl” aktif değil !
Yardım rica ediyorum…

şöyle deneyebilirsin.

sudo apt-get purge build-essential libgl1-mesa-dev mesa-utils

sudo apt-get install build-essential libgl1-mesa-dev mesa-utils

Sağolun arkadaşlar gerek kalmadı Pardus’u sıfırdan tekrar kurdum…

ati sürücülerini yükleyebildiniz mi peki ?

Hayır, Ati’nin kendi sitesindeki kapalı kaynak sürücülerini yükleyemiyorsunuz. Anladığım kadarıyla Ati, benim ekran kartıma (hd2600) linux desteğini sonlandırmış. Pardus’un içinde gelen açık kaynak ati sürücülerini synaptic paket yöneticisinden tekrar kursam da bir türlü “Opengl” yi aktif edemediğim için o da bir işe yaramadı. Eminim ki çok basit bir şeydi ama Linux’a yeni başlamak ve bilgi yetersizliği işte…
Sonuç olarak Pardus’u yeniden yükledim ve anladım ki eski model ati ekran kartlarının linux ile arası fazla iyi değil. İncelediğim kadarıyla Ati, linux desteği konusunda bir çok kullanıcı tarafından eleştiriliyor. Bir daha ati marka ekran kartlı dizüstü almayacağım, buna karar verdim. Hangi marka Linux için daha fazla destek veriyor ve bunu sürdürüyorsa onları tercih edeceğim…
Steam sitesinden uygulamanın deb uzantılı Linux versiyonunu indirdim ve Gdebi Paket Kurucu ile kolayca kurdum.
Şu anda oğlum, Steam üzerinden Team Fortress 2 isimli oyunu düşük grafik ayarlarında online olarak oynabiliyor ancak wine ve playonlinux üzerinden oyun oynamak isterseniz 3D performansı çok düştüğü için bu mümkün olmuyor. Yazdıklarımın hepsi benim 8 yıllık emektar Ati hd2600 ekran kartlı dizüstü bilgisayarım için geçerlidir ve 3d oyun performansı denemelerim ile alakalıdır. Eminim ki Pardus diğer tüm bilgisayarlarda sorunsuz bir 3d performansı ile çalışacaktır…

Selam ve Saygılar