Pardus 17.0 touchpad sorunu

Pardus 17 kurdum touchpad bütün fonksiyonları çalışıyor yalnız dokunarak tıklama calışmıyor sağ tık sol tık ve aşşağı yukarı kaydırma calışıyor fare hareket ediyor dokunmatik tıklama calışmıyor ayarlardan ayarları değiştirdim yinede bir düzelme olmadı yardım ederseniz sevinirim…

Touchpad sorunu (arşiv) - Kurulum ve Sürücüler - Pardus Forumları - TÜBİTAK ULAKBİM linkini inceleyiniz.

1 Beğeni

bunu pardus kurumsal 5 te denemiştim ve sonuç almıştım ama pardus 17.0 da herhangı bır değişiklik olmadı touchpad butun özellikleri calışıyor ama tıklamaları dokunarak yapamıyorum baska cozum onerebilirmisiniz

Kesinlikle bende denedim ve Hakan Bey’in dediği gibi çalışmıyor dokunarak tıklama özelliği. Çözülmesi gereken bir konu.

synaptic paket yöneticisinden
xserver-xorg-input-synaptics driver kurdum. Şimdi çalışmaya başladı.
Tabi Touchpad sorunu (arşiv) - Kurulum ve Sürücüler - Pardus Forumları - TÜBİTAK ULAKBİM linkini inceleyiniz. bölümünü yaptıktan sonra.

1 Beğeni

Şu anda sayfayı inceleyip tekrar denilenleri yaptım ve çalıştı. Yalnız bir şeyin farkına vardım. Ben synaptic üzerinden ismi geçen paketi yüklememişim. Ondan çalışmıyormuş. Bunun da bug kaydı olarak alınmasını talep edelim o zaman. Güncellenecek yeni pakette hali hazırda paket yüklü gelsin ve ayarları da yapılı gelsin. İlgilenen destek ekibine çok teşekkür ederim.

ben fareyi gezdiriyorum ama dokunmatik yüzeye tıkladığımda işlem yapmıyor butona basmak zorunda kalıyorum linkdekileri denedim olmadı

sudo modprobe -r psmouse
sudo modprobe psmouse proto=imps

yukarıdaki komutlar ile çalışmakta ama bilgisayarı yeniden başlattığımda çalışmıyor.Kalıcı hale nasıl getirebiliriz.

Ev dizini içersinde touchpad.sh isminde bir soya oluşturun ve içerisine aşağıdaki şekilde komutunuzu yazın:

#!/bin/sh
sh -c "echo "1234" | sudo -S modprobe -r psmouse"
sh -c "echo "1234" | sudo -S modprobe psmouse proto=imps"

Not: Komutta bulunan 1234 yerine kendi parolanızı yazınız.

Terminalden sudo chmod +x touchpad.sh komutu ile çalıştırma yetkisi veriniz.

Ayarlar - Oturum ve başlangıç - Uygulama otomatik başlat sekmesindeki Ekle butonu ile dosyanızı seçip işlemi tamamlayınız.

Hocam cevapta komut kısmına sh /home/KULLANICI_ADI/touchpad.sh eklerseniz alt seviyede kullanıcılar için iyi olur.

1 Beğeni