PARDUS 17.0 MEB DYS Java Problemi

Merhaba arkadaşlar, Pardus 17 sürümünü kullanıyorum.
PARDUS - DYS Kolay Kurulumu adresindeki işlemleri gerçekleştirdiğimde ve DYS 'yi açmak istediğimde Java Icedtea hatasını alıyorum. scriptin kurulum adımlarındaki java bölümünde şu hatayı veriyor:

/usr/lib/jvm/jdk-8-oracle-x64/bin/jcontrol: not found

Deneyen var mı?

Bende Pardus 17 kullaniyorum. Bende de cat /usr/lib/jvm/jdk-8-oracle-x64/ komutunu verdigimde Böyle bir dizin olmadigini soyluyor. Ama “/usr/lib/jvm/java-8-amd64/jre/bin/java” mevcut. Kurulumu bu dizine yapmalisin.
2.yol:
Terminal penceresi açın.
Java yükleme dizinine gidin. Bu örnekte Java /usr/java/ dizinine yüklenmiştir.
cd /usr/java/jre1.8.0_73/bin
(Java’yı nereye yüklediyseniz yolu o şekilde değiştirin)
Java Denetim Masası’nı açın. Şunu girin:
./ControlPanel
Java Denetim Masası’nda Gelişmiş sekmesine tıklayın.
Java Konsolu bölümünün altında Konsolu göster’i seçin.
Uygula düğmesine tıklayın.

Bunlari yaptiktan sonra tekrar dene.

e tebeşirdeki ile uğraşma Sinop mebde duyurulardaki kurulum paketini kur

Değerli arkadaşlar…Pardus17’de DYS kurulumu ile ilgili bütün çözümlere bakmış olmama karşın DYS kurulumunu yapamadım.Program ikinci aşamada Java hatası vererek kalıyor.Bulunduğum ilçenin sorumlularından yardım istedim ama; Pardus(hele17) bilen yok.Sizden ricam ayrıntılı(olası problemler ve çözümleri de içerecek) bir kurulum yönergesi ya da paketi…Emin olun böyle bir şey olursa bulunduğum ilçe okullarında en az 5(beş) Pardus17 kullanıcısı çıkacak.Teşekkür ederim.

etebeşir deki de çalışıyor hocam. bir sıkıntı yok.

erkin bey iyi günler meb dys yi pardus kamu da çalıştırdım. destekleriniz işe yaradı teşekkürler.
ancak meb dys yüklü windowslarda çok rahat açılan banka internet şubelerine giremiyorum hotmail ve gmiail kullanamıyorum chrome da da aynı sıkıntlar var tavseyiniz nedir. teşekkünler.

1 Beğeni

Pardus 17 de kurdum, çalıştı.
Güvenli çıkış yapıp tekrar girdim.
giriş bilgilerini girip tamam dediğimde öylece kalıyor. jnlp dosyası gelmiyor arkadaşlar.

erkin bey, pardus 17.1 sürümünde
e tebeşir de son paylaştığınız scripti çalıştırıyorum (gerekli ayarları yaparak: Downloads klasörünü İndirilenler olarak, jdk versiyon güncellemesi yaparak)
ancak giriş yapamıyorum, java sorununu aşamadım…

Arkadaşlar, Milli Eğitim Bakanlığının kullandığı DYS programı 06.02.2018 tarihi itibari ile sorunsuz çalışmaya başlamıştır. Pardus’da sadece “hosts” dosyası ayarlarını yapmak yeterlidir. Bakanlık kullandığı tüm java dosyalarını imzaladığı için önceden java, uyap ve e-imza ile ilgili çıkan sorunlar ortadan kalktı.

Pardus 17.1 XCFE ve Pardus 17.1 DDE sürümlerini kurduğum iki farklı sanal makinede sorunsuz şekilde çalıştı.

1 Beğeni

Erkin Bey,çözümünüzü ayrıntılı bir şekilde anlatmanız mümkün mü?Teşekkür ederim.