[NASIL] Kod yazmak yerine masaüstüne kısayol oluşturma

Arkadaşlar kod yazmak yerine yada yazacağımız kodları unutabiliriz de unutmamak için kısayol oluşturmak gerçekten çok verimli oluyor. Bilmeyen az kişidir lakin ben yine de yeni başlayan arkadaşlara falan örnekle göstermek isterim. Faydalı olacaktır.

İlk olarak masaüstüne bir yeni dosya oluşturalım ve adını;

Root Thunar.desktop

koyalım. Ardından içini açarak;

[Desktop Entry]
Comment=
Exec=gksudo thunar
GenericName=Thunar Worker
Icon=/home/kullanıcıadınız/Resimler/Simgeler/RF-01.png
Name=Full Yetkili Thunar Çalıştır
NoDisplay=false
StartupNotify=true
Type=Application
Name[tr_TR.utf8]=Root Thunar

bu kodları yapıştırıyoruz. Simge olarak bakarsanız masaüstünde bulunan ev dizini içinde ve yine Resimler içinde ben Simgeler diye bir dizin oluşturup kullanmak istediğim simgeyi oraya kopyaladım. Sonra Root File kısaltması olarak RF ve birinci simge olarak ta 01 kullandım ve simge dosyamın adını RF-01.png olarak değiştirdim. Sizde yukarıda Icon yazan satırdaki adresi değiştirip kendi simgenizi tanıtabilirsiniz. Bu dosyayı kaydedelim. Kaydettikten sonra sağ tık ile şeçenekler oradan da açılan menüden çalıştırılabilir işaretliyoruz ve sonra simgeyi çift tıklayarak açmaya çalışıyoruz ve şifre ekranı geliyor. Root şifresini giriyoruz ve kök dizin yetkili thunar dosya yöneticisi karşımızda.

Neden bu örneği verdim çünkü yeni başlayan arkadaşlar en çok kök dizin yetkili dosya yöneticisine ihtiyaç duyacaklardır. Arkadaşlar mantığı anlamak önemli. Bu şekilde kodla yaptığınız tüm işlerin simgelerini oluşturarak sadece fare tıklaması ile aynı işi yapabilirsiniz.

burada anlatmış olduğum olay da bunun aynısı ve görüyorsunuz ki rdesktop programını hiç kod yazmadan kullanabiliyorum. Tüm ayarlamaları da içinde her şeyiyle hazır. Umarım faydalı olabilmişimdir.

Herkese Allah kolaylık versin.

2 Beğeni

[Desktop Entry]
Name=Sublime Text 3
Comment=Sublime Text 3
Exec=gksudo /opt/sublime_text/sublime_text
Icon=/opt/sublime_text/Icon/128x128/sublime-text.png
Terminal=false
StartupNotify=true
Type=Application
Categories=Development;IDE;
Path=/opt/sublime_text/sublime_text
GenericName=Sublime Text 3

Sublime Text 3’ü root olarak çalıştırmak istiyorum. Böyle bir şey yazdım fakat çalıştıramadım, nasıl yapabilirim?

edit:

[Desktop Entry]
Version=1.0
Type=Application
Name=Sublime Text 3
Comment=Sublime Text 3
Exec=gksudo /opt/sublime_text/sublime_text
Icon=/opt/sublime_text/Icon/48x48/sublime-text.png
Path=/opt/sublime_text
Terminal=false
StartupNotify=false

Bu da PARDUS’un Başlatıcı Oluştur butonunda oluşturduğu liste. Şifreyi giriyorum program açılmıyor.

Program terminalden açılabiliyor mu? Size tavsiyem kodla açmayı deneyiniz ve ideal kodu bulduktan sonra onu exec satırına yazmanız. Bazı uygulamalar desktop üzerinde kısayoldan çalışmıyor.

Koda şifreyi nasıl ekleyebilirim?

Koda şifreyi neden ekliyoruz ki onu anlayamadım. Zaten gksudo ile açmaya çalışıyoruz. Eğer benimki şifresiz açılsın diyorsanız (ki hiç tavsiye etmeyeceğimiz birşey yani linux üzerinde virüs olmaz dediğimiz olayı tamamen kaldırmış olursunuz böyle yaparsanız özellikle thunar falan kullanırsanız tehlikeli olabilir kanaatindeyim) Cüneyt Bey’in vermiş olduğu ve sizin yazmış olduğunuz şu konuda;

zaten sh dosyası oluşturmayı öğrenmişsiniz. Bizim daha söyleyecek şeyimiz yok. İşinizi fevkalade görür. Kolay gelsin.

[Desktop Entry]
Comment=
Exec=gksudo thunar
Icon=/home/suleyman/Resimler/thunar.png
NoDisplay=false
StartupNotify=true
Type=Application
Path=
Terminal=false

Resimler klasörüne .png koydum. Masa üstünde de yeni bir dosya açarak ismini Root Thunar.desktop verdim sonra da yukarıdaki kodu içerisine koyup kaydettim.
Dönen hata mesajı budur. Nerede hata yapıyorum bilemedim.Ekran görüntüsü_2018-01-03_16-08-18

[Desktop Entry]
Comment=Root Thunar
Exec=sh -c "echo "1" | sudo -S thunar"
Icon=/home/kaan/Masaüstü/ornek.png
NoDisplay=false
StartupNotify=true
Type=Application

Not: Exec satırında bulunan “1” root parolasıdır.
Not: Icon satırındaki kaan kullanıcı adı ornek.png dosyanın adıdır.

Teşekkürler, şimdi sorunsuz.