Millileştirilmiş yeni sürüm yazan Debian tabanlı mı?

evet hocam kesinlikle bir çok hocamızın sizi örnek alması gerekiyor diye düşünüyorum sonuçta milli bir proje fakat destek yok gibi

2 Beğeni

Aslında Üniversite öğrencilerine pardus ve lnux eğitimi verilirse ülkemiz adına daha mükemmel olur ve böylelikle yeni nesil öğrencilerin pardus’u daha da profesyonel şekilde geliştiririz…

Saygılarımla…

4 Beğeni

Selamünaleyküm. Ben profesyonel bir kullanıcı değilim. Debian tabanlı şekle geçilmesine bir anlam verememiştim ; ta ki bu açıklamanıza kadar.
Yeni bir çekirdek yazarak zaman kaybetmektense, hakikaten var olanın kendimize göre dizayn etmek en mantıklısı.
Eleştiren arkadaşlar da pisi’li olanı geliştirmeye devam etsinler. Ama devlet bazında zaman kıymetlidir

4 Beğeni

Necdet Hoca’dan okumaya değer bir yazı. Yukarıda ki birçok soruya cevap verir nitelikte…

6 Beğeni

[quote=“erkanozdan, post:4, topic:123, full:true”]
Bence eski pardus cok basariliydi keske kaldigi yerden devam etseydi. [/quote]
Katılıyorum

Maalesef PARDUS ismi PİSİ paket sistemini kullanan ÇOMAR yapılandırma aracı ile yapılandırabildiğimiz KAPTAN masaüstü yöneticisi ile kişiselleştirebildiğimiz, YALI ile kurulumunu yaptığımız MÜDÜR ile açılışını yönetebildiğimiz tecrübeli yazılım mühendisi tasarımcı arkadaşlardan oluşan sağlam bir ekibe sahip olan VE Linus Torvalds Richard STALLMAN’ın konferanslarında bahsettiği övdüğü Ulusal Dağıtımımızın adıdır. Akabinde başta MEB olmak üzere bakanlıklarımızın yaptığı MS anlaşmaları ile PARDUS LİNUX tarihin tozlu sayfalarına gömülmüştür.
şimdiki pardus halihazırda Türkçe dil desteği olan debian’ın kde masaüstünü kullanan sadece ve sadece yazılım sunucuları depoları farklı olan keza yazılımlara ne kadar kod bağışı yaptığımız da ortadadır.(yani yok öyle birşeyler.) özünde debian depolarından kopyala yapıştır yapmak zorunda olan bir acaip iştir.

Lakin eski pardus PİSİ LİNUX adı altında devam etmektedir. pardus isim hakkı TÜBİTAK’a aittir.
http://www.pisilinux.org/en

2 Beğeni

2003 yılından bu yana (ki bilgisayar bilimleri ile haşır neşir olmaya başladığım yıllardır. )
bize yurt dışından verilen HİBE paraların kullanım şartları arasında IBM LENOVO CASPER ve Microsoft gibi firmalar ile anlaşıp gerekli PC satın alımını yapmak gibi ön şartlar bulunmaktadır. özellikle İMF kredilerinde
Elektriğin olmadığı köye zamanının ilk çift çekirdekli işlemcileri ile donatılmış pcler kurup windows xp kurulumlarını gerçekleştirmiştik. KoçSistem saha hizmetleri firması ile. Kısaca bizim kamuda özgür yazılım işi prototip olmaktan öteye geçemicek gibi duruyor. Şuan hali hazırda ASAL şubelerinde ve bazı bankalarda PARDUS (PİSİ TABANLI) kullanılıyor.
FATİH projesi ile birlikte gelen akıllı tahtalarda bile windows 8 denilen rezillik mevcuttur.

bu doğru bir bilgi değil. ülkede birçok proje sabote edildi malumunuz. İleriye bakmak lazım. Pardus güçlü bir açık kaynak kullanım platformu olarak planlanmıştır. Senindi benimdi diye gerilmeye gerek yoktur. Önemli olan işletim sistemi ve yazılımda üretken olmaktır. Çok yorum yapıp şikayet etmek yerine üretmeye odaklanmaktır. Sizlerden yardım bekliyoruz.

3 Beğeni

İzmiri baz alarak konuştum. neredeyse her ASAL şubesi Pardus Ulusal Dağıtım 2.0 KDE kullanıyor. bazı kamu hastaneleri de öyle (tüm bilgisayarları değil misal hematoloji) Bazı Adliye pclerinde de.
Fatih projesinde kaç yerde pardus kullanılıyor net bir bilgim yok lakin öntanımlı windows 8-10 kurulu geliyorlar. tabiki özel bir arayüzleri var. Lakin Pardus akıllı tahta uygulaması olmasına rağmen henüz sistematik bir geçiş sağlanmadı.
Öte yandan tabiki de Açık kaynak kodlu yazılımlar kullanılmalı öğretilmeli geliştirilmeli açık kaynak kod tabanlı yazılım sanayimiz gelişmeli. burda eleştirilerim Hali hazırda pisi linux adında PARDUS ULUSAL DAĞITIM sistemi mevcut iken daha fazla yerli gnu gpl yazılım içeriyorken, tekrar yola 0 dan başlanması ve debian tabanlı nerdeyse 0 emek içeren bir makyaj sisteminin MİLLİ diye kakalanmasıdır. Aynı zamanda tüm bu gelişi güzel yüzeysel çabayı ekibin ve çevresindeki kitlenin tecrübesizliği sonucu olarak değil de mevcut siyasal gel gitlerin ortaya çıkardığı bir durum olarak görüyorum. inş. daha önceki Pardus’a dedikleri gibi “bu linux kominizm gibi bişy kimse bu işten para kazanmıyo yav ne yapalım” denmez. proje başlamadan bitirilmez.

kimse kimseye birşey k lamıyor. Bunlar fizibilite kararları. Milli olan hareketin kendisidir. Yapacak çok iş var sizden yardım bekliyoruz.

1 Beğeni

Mehmet Hocam

Mesleğim mali müşavirlik yazılım konusundan anlamam ama elimden gelen bir şey varsa seve seve yardım etmeye hazırım.

Mali müşavirlikte iş çok var yapılacak. Kullanıcı merkezli tasarım döngüsü ve Gereksinim Analizi dikkate alındığında sizin öneminiz çok büyük. Forumdan değerli paylaşımlarınızı lütfen esirgemeyiniz.

1 Beğeni

Bu kadar vicdansızlık, izansızlık olmaz. Tamamen kötü niyet. Siz bu yazılım gökten mi düştü zannediyorsunuz?
Dediğinizde samimi iseniz bana yarın “0 emekle” bir dağıtım ayarlayın olur mu?

Ya da susun!

3 Beğeni

Ali Bey
Bir algı sorunu var ise bunu insanları susturarak değil dinleyerek çözmeye çalışmamız lazım bence. Evet bir yanlış algılama sözkonusu burada. mühendislik ile ressamlığın farklı tarafları gibi. 20 senede bir tablo yaparsınız güzel olur siz öldükten sonra meşhur olursunuz ve fakat trenyolu yapıyorsanız 2 senede bitirip teslim etmek insanları taşımak mecburiyetindesiniz.

1 Beğeni

Sus demiyorum.
“Ya “0 Emekle” yap getir. Ya da yapılan ciddi bir emeğe hakaret etme.” diyorum.
Kendisi 10 günde bir tane pardus yapsın görelim. Gerçi arkadaş 0 Emekle yapacağı için 10 gün bile fazla.
Çok açık bir teklif, 10 günde pardus gibi bir dağıtım yap getir. Ben pardusa olan desteğimi keserim. Bir sürü kamu kurumu kullanıyor, haksız hukuksuz gerçekten uzak bir yorum yapılıyor.

2 Beğeni

Net bilgi yok ama üzerine bina edilen yorum çok. Sıkıntı burada.

2 Beğeni

ali bey kızıcak öfkelenecek bir durum yok el elden akıl akıldan üstündür. pardusta piside bizim her ikiside bize linuxu sevdiriyor öğretiyor
Pisi linux 2.0 RC sürümüde gelmiş denemek test etmek isteyenler için link bırakıyorum iyi forumlar

3 Beğeni

Ya baştan beri okudum herkes fikrini beyan etmiş ben eksik kalmayayım … Abilerim siz de biliyorsunuz ki işimize gelince işin en iyisini yapan milletiz. İş eğer bir sistem yazmaksa zaten ilgili ve bilgili arkadaşlar bunu zaten yapabileceklerdir. Bu konularda yetişmiş insanımız ne kadar var bilemiyorum ama daha bu gün bir habere rastladım bir lise öğrencisi işitme engellilerin konuşma dilini anlamayı sağlayan bir yazılım üretmiş hatta Microsoft amcamız da yılın bilmem ne girişimcisi ilan etmiş yani demem o ki bizim çok şükür şu an yürümeye başlamış şimdilik az da olsa gençlerimiz var. Ha bugün burada biz tartışırız birilerine kızarız falan filan ama gün gelir bu gençler kimseye sormadan bakarsınız dünyanın bile gıpta edebileceği bir sistemi yazarlar bu konuda umutluyum açıkçası. Ayrıca deb olsun pisi olsun şimdilik idare edelim hele bir sistemi oturtalım sonrası zaten gelir. Tabi bunun için önce Windows boyunduruğundan kurtulmak lazım. Sormalı acep ülkemizde kaç insan Windows işletim sistemi dışında sistem görmüş şimdiye değin. Son zamanda ortaya çıkan Android i saymazsak. Mesela Meb okullarda Pardus kullanılacak dedi am gel gör ki yok öyle bir şey. Hatta bu tartışmaların da fitilini ateşleyen de belki bu Meb in projesiydi. Dedi ki Meb biz pardusu tabletiyle tahtasıyla bilgisayarıyla kullanacağız. Ama dur bunu duyan Windows un sevgili yöneticilerinden artık her kimse gelir ve artık ne anlaşması ise yapılır ve aynı dönemde Pardusun daha önceki pisi misi falan geliştiren ekip dağıtılır. Yukarıda bir yerde bahsi geçen iki kişi de -ki öyle midir bilmiyorum- devam ettirmek isterler ama yeterli kişi yok diye geçelim deb e. Valla bilmiyorum. Açıkçası bekliyor ve gelişmeleri elden geldiğince takip ediyorum. İnş yukarıda tartışması yapılan konular bir çözüme kavuşur hem özgün hem dünya çapında destek alınabilecek bir sistem ortaya çıkar. Bu yazımdan dolayı kimse kusura bakmasın acizane düşüncelerimdir. Herkese iyi günler…

2 Beğeni

Bireysel kullanım için pardus yeni hali ile her ihtiyacıma cevap verdi, daha füvenli hissediyorum , arkadaşlarıma da en azından kişisel olarak önermekteyim , elinize sağlık

2 Beğeni

Bilgisayarların windows işletim sistemi yüklü olarak gelmeside yasaklanmalı.

T.C devleti microsoft çalışanı olmamalı.

Pardusun reklamını okullarda üniversitelerde TRT de bilim teknik gibi dergilerde yapmalı.

5 Beğeni

Atasözü: "Yol kenarına inşaat yaparsan müteahhidi çok olur."

… (1)
Tavsiyeler ve beklentiler güzel, herkesin gönlünde yatan şeyler…

Yarım yamalak hatırladığım bir hikaye yaklaşık şöyleydi:
Bir ressam öğrencisine, yaptığı resmi şehrin meydanına asmasını, yanına da “Beğenmediğiniz kısımların üzerini çizin.” diye yazmasını ister. Bir süre sonra resmin her yerinin karalanmış olduğunu görürler. Hoca öğrencisine bu sefer yaptığı resmi şehrin meydanına asmasını yanına da “Beğenmediğiniz yerleri düzeltin.” diye bir not asmasını ister. Bir süre sonra da resme kimsenin dokunmadığını görürler.

… (1)
İşe yarar sade bir işletim sistemi 1 GB’ın üstünde bir kuruluma sahip sıkıştırılmış haliyle. Kurunca en az 4-5 GB. Bu yaklaşık 4-5 milyar karakter, 62,5 milyon satır (her satır tam dolu), 1,25 milyon sayfa (tam dolu A4) eder. Her kitap 1000 sayfa olsa 1250 ciltlik bir ansiklopedi eder. İhtiyaca özel programları da eklemedik. Onun hesabını da siz yapın. Örnek bir sıkıştırma programı kaç MB ve kaç satır kod eder mesela…

… (1)
Her projenin olduğu gibi PaRDuS’un da eleştirecek bir çok yönü vardır elbette… Bunu yaparken “olmamış, yapılmamış, kopyala-yapıştır olmuş vb”. den ziyade geri bildirimde bulunmak, yol göstermek ve mümkünse çözüm önermek hatta çözüm olmak projenin gelişmesine, özgürleşmesine hatta millileşmesine bir adım daha yaklaşmasına yol açacaktır. Çok eleştirilen ve alalade bir göz boyama gibi görülen montaj sanayii bile bir miktar istihdam sağlar ve üretime giden yolda bir kilometre taşı rolü oynar. (2)

ÖZÜR: Bu gönderi bazı üyelerin incelenmesi talebi üzerine Sytem tarafından;
"Gönderiniz uygunsuz olarak bildirildi: topluluk gönderinizin saldırgan, kaba ya da topluluk yönergelerine aykırı olduğunu düşünüyor."
uyarısı üzerine (1) İle işaretlenmiş paragraflar tarafımdan silinmiş, yazının bütünlüğünü sağlaması için (2) ile işaretlenmiş paragraf eklenmiştir.
Bu yazıda kastı aşan ifadelerden dolayı topluluk üyelerinden kalbi özürlerimi kabul, haklarını helal etmelerini istirham ediyorum.

6 Beğeni