Millileştirilmiş yeni sürüm yazan Debian tabanlı mı?

Eski Pardus, şimdi Pisi Linux olarak devam ediyor. Ben kullanıyorum.

1 Beğeni

Öncelikle olaya birazda dünya genelince objektif bakıldığında geliştiricilerinde yaygın olarak debian temeli üzerine dağıtımlarını yapmakta olduklarını görmekteyiz onun için,kendi şahsi görüşüm Pardus Linux işletim sisteminin debian temelinde olması her açıdan,kullanılabilirlik,yaygınlık,uygulama kurulum ve kullanımı,olası sistem hatalarının fix update yolu ile hızlı bir şekilde de giderilmesi vb.durumlar için çok daha mantıklı olduğunu düşünüyorum.Pardus xfce masaüstü arayüzlü dağıtımı indirip Usbdisk’ime yazdırdım kurulumsuz live olarak test edip inceleme fırsatım oldu masaüstü gelir gelmez tüm sürücüleri otomatik tanıdığını (Wifi,Bluetooth vb.) ve uygulamalarında rahat akıcı bir şekilde çalıştığını gördüm tüm geliştirici,ekip ve kadrodaki değerli arkadaşların ellerine sağlık güzel iş çıkartmışlar kurmayı düşünenler hiç durmayın kurun derim saygılarımla.

2 Beğeni

Afaki değilde pratikten konuşuyor olursak, DEBIAN tabanına geçmesi çok yerinde bir karar. Zaten hatalı başlamıştı.
Bir yanda binlerce program ve sürücü destiğiyle bir dağıtım, diğer tarafta küçük bir ekibin yapmaya çalıştığı dağıtım.
Pratikte bunu kullanmaya çalışan birisi (ve tanıdıklarımı da katarsa birileri) olarak çok yerinde bir karar.
İnşaallah daha iyi olacak.

2 Beğeni

Pardus topluluk var.

ilk halinde kullanılan çekirdeği söylermisin? :jack_o_lantern: :sunflower:?

3 Beğeni

Merhaba;
Bir çekirdek yazmanın bedeli nedir? Onun üstüne bir işletim sistemi geliştirmek neye malolur? Ömür yeter mi?
Linux u bütün dünya yazdığı halde 1991 yılından beri ancak bu noktaya geldi.
Bence bu tür söylemleri söyleden evvvel biraz araştırıp bilgi sahibi olup öyle konuşmak lazım.

Bırakın debian’ın alt dağıtımı olmayı keşke Ubuntu dan türetselerdi. Arkasına bir sürü insan desteğini de almış olurdu. İnternette bir konuyu araştırın ilk sıralara (hatta ilk 3 sıra genellikle) ubuntu forumları…

Bu iş 3-5-10 uzmanın yapacağı işler değil. Size “Linux” ve “Linux dağıtımları” konularında internette çok bilgi var, biraz incelemenizi tavsiye ederim.

3 Beğeni

Ali bey kötülemek maksadıyla söylemedim, zor olduğunu bende biliyorum, zaten kolay olsa herkes yapar, 1991 yılından beri demişsiniz, evet haklısınız ama o zamanlarda bu kadar tecrübeli ve eğitimli insan da yoktu, o adamlar 1991 yılında buna başlamasalardı bugün bu durumda olamazlardı, bugün Türkiye’nin imkanları eskiye göre çok daha fazla bir adım atılabilir, eminim destek verecek çok insan bulunur.

1 Beğeni

Benim şahsi görüşüm dabiana geçmek kesinlikle çok doğru bir karar. Fakat bundan sonra yapılacak olan daha özgün bir sistem yapmak. Farklı yazı karakterleri farklı temalar kullanımı kolaylaştırmaya yönelik uygulamalar ve en önemlisi zenginleştirilmiş görsellik olması gerekiyor. Şuan insanda uyandırdığı hissiyat pardus logosu giydirilmiş debian olduğu.

2 Beğeni

@Ali.KOCA Debian tabanı gayet güzel ve ömür yetmezse de umuyorum ki bunun üzerinde çalışanlar vardır

Teşekkürler… :confused:

1 Beğeni

Ubuntu gibi farklılaşmak için belki kde den pardusa özel bir masaüstü türetilebilir. Şuan Pardus debiandan farklı olmak için birşeyler yapmıyor gibi duruyor ama açık kaynak yaygınlaşıyor hedefte sanırım buydu.

2 Beğeni

Bizim bu sorduğumuz sorularla ve tübitak çalışma yapıyor.İleri zamanlarda yeni sürüm çıkacaktır.

Teşekkürler…

Kurumsal denilen yazılımın Kurumsal başlığı altında Topluluk yazılımı ile birlikte çıkmış olmasını ben resmi bir kuruma yakıştıramadım. PardusX gibi bir sürüm adıyla çıkarılabilirdi. Selamlar…

Nasıl yani? Kurumsal başlığı altında bulamıyorum topluluk sürümünü?
Siz nerede gördünüz?

Flash player yüklemeyi beceremediyseniz bu sizin sorununuz öğrenmeyip burda yeriyorsanız oda sizin kabahatiniz iyi forumlar

(yazarı tarafından geri alınan gönderi, bildirilmediği takdirde 24 saat içinde otomatik olarak silinecek.)

Sevgili arkadaşlar. Bazı konularda ortaya tepki çekmek için bilmez tarafından yahut bilir tarafından mesaj atıp tartışma oluşturmaya çalışmak hoş değil. Yusuf Beyin neyi ne yaptığını çok iyi bildiğini tahmin ediyorum. Bu forumun dili Türkçedir lütfen özen göstermeye çalışalım. Pardus bir hobi işletim sistemi değildir. İş yapmak için kullanılır. İşletimi sisteminin kendisini kurmak, kurcalamak, sürekli partitition ve format ile uğraşarak günlerini geçirmek isteyenler, kernel yapısını öğrenmek isteyenler için MACH gibi mesela işletim sistemleri mevcuttur. Pardus, “kullanılmak” üzere hazırlanmış bir ekosistemdir. Eldeki en stabil bileşenlerin ülkede açık kaynak kullanımını yaygınlaştırması için birleştirilmiş halidir.

Evet oturursak en kral işletimi sistemini de yazarız. Ancak bu bütçe meselesidir. 1500 kişi çalıştırırsak yazarız. 1500 kişi demek aylık 5000x1500= 7,5 milyon bütçe demektir. (ofis giderleri hariç). Bu bütçe verilebilir belki mantıklı olabilir ancak bu sürece girilmesi için sizlerin daha çok desteği daha çok katkısının olması gerekir. Taş atma ile bir yere varamayız.

4 Beğeni

Tren yapıyorduk biz.
Tren yapmak ustalık ister, bilgi ister, durun dediler.
Durduk.

Otomobil yapıyorduk.
Yapamazsınız, sizin işiniz değil, durun dediler.
Durduk.

Uçak yaptık, herkesten önce biz yaptık.
Uçak yapmak tecrübe ister, mühendislik ister, biz yaparız, siz durun dediler.
Durduk.

Telefonu da biz yaparız dediler.
Biz dünya deviyiz, siz kimsiniz ki dediler.
Siz üretime, sanayiye, teknolojiye ayırdığınız sermayeyi bize verin, biz size satalım dediler.

Biz…
Durmadık.
“Siz bir durun” dedik.

Yerel sermayeden aldığımız güçle yaptık.
Bilgimizi, emeğimizi, aklımızı ortaya koyarak yaptık.
Hem de öyle güzel yaptık ki, bu ülkenin gururu oldu.

Evet şimdi de işletim sistemi projesine çeşitli şekillerde dur denmeye çalışılıyor.
Arkadaşlar durmayalım.

5 Beğeni

Mehmet Hocam

1500 kişiye gerek yok. İnanmış yürekli 15 kişi yeter.

2 Beğeni

device driver yazarsın tabi. :slight_smile:

şaka bir yana 200 üniversitemiz var. her bir üniversite 1 eleman verse olduğu yerde (hem destek hem geliştirme) 200 ilave eleman yapar. 200 tane diğer devlet kurumu verse 400. Gerisi zaten özel sektör ekosisteminden gelebilir. 100 kadarı da çekirdek koordinatör kadro ulakbim istihdam eder. 1500 sayısına ulaşılır.

Bunun getireceği karın haddi hesabı yok oysa…

7 Beğeni

Aslında tam düşündüğüm şeyleri yazdınız. Üniversitelerin mutlaka bu sisteme dahil edilmesi gerekiyor.

Özellikle ogrencilerin. Linux a hakim bir nesil yetişirse işimiz çok daha kolay olur.

4 Beğeni