Microsoft Sqlserver kurulumu

Ubuntu: Install SQL Server on Linux - SQL Server | Microsoft Docs bağlantısında tarif edildiği üzere UBUNTU 16.x 64 bit için Microsoft SqlServer kurulumu yapabildim.
Benzer kurulumu Pardus 5 üzerinde denedim.
Ne varki Pardus la gelen OpenSSL 1.0.1.i beğenmedi sürüm 1.0.2 ye muhtacım dedi.
OpenSSL 1.0.2 kaynak kodunu indirdim x64 için derledim.
Önceki sürümü kaldırsam da bir türlü ilerleme sağlayamadım.
Var mı içinizde Pardus üzerine Microsoft SQLServer kurabilen ?
Ya da yol göstrebilecek biri ???

1 Beğeni

Denemedim ama sanırım öncesinde FREETDS ve PHP yi kurman gerekiyor.

linki bir incele istersen

1 Beğeni

FreeTDS yi biliyorum .
FreTDS Micrsosoft dışında bir istemciden (Linux,UNIX,vs) “MS SqlServer” a bağlanmak içindir.
Oysa ben SQLServer’ın doğrudan Linux a kurulmasından bahsediyorum.

UBUNTU’ya (16.x) kurdum , Windows istemcilerde çalışan projeler gayet başarılı çalıştı.
Malum Windows Sunucu barındırmak maliyetli ve performans sorunlu.
Projeleri başka Veritabanı Motorlarına taşımak şimdilik imkansız.
(Teşekkür ederim Ponic)

Deneyiminizi daha detaylı anlatabilir misiniz ? Mümkünse bir kılavuz hazırlayabilir misiniz ? Ayrıca bu konuyu şu şekilde derinleştirebiliriz : " Windows üzerinde nasıl kod yazmalıyız ? " Malum sadece Linux üzerinde kod yazmak kapalı devre bir sistem üretir ki bu ekonomideki “kapalı ekonomi” gibidir. Peki o zaman örneğin bir Windows veya Mac OS X kullanıcısı indirdiği iso’yu nasıl yazdıracak ve “Linux” kuracak ? Kaldı ki dünya format şampiyonu olacak değiliz. Server sistemleri ve bilgisayar dünyasının alt yapısı daha esnek ve daha “taşınabilir” nasıl olabilir ona bakmak lazım. Mesela bizim Lider - Ahenk projesine bakabiliriz. Java , Qt ve benzeri teknolojilere bakmak lazım.

Kimsenin ISO indirmesini linux kurmasını istemedim. Oracle MySql SyBase PG Sql InterBase vs.birçok sistemde çalışabilirken,
MSSQL yalnızca Windows’da çalışmanın sıkıntısını aşmak için Linux’a derlemiş (fena mı yapmış).
Ubuntu.16.04 e kurdum çalıştırdım.
Ubuntu Redhat Suse için binary dağıtımları var.
MSSQL i derleyemeyeceğime göre, acaba dedim Pardus’a uydurabilir miyim?
Pardus’ta çalıştırabilmeyi çok istedim hepsi bu.

Çalıştırabilmek iyi olur. Pardus ve genel olarak Açık kaynak , özgür yazılım sistemleri , “açık sistemlerdir”. Bir özgür yazılım her yerde çalışabilir olmalıdır. Her işletim sistemi , her donanım mimarisi , masaüstü , mobil …

Doğrusu insan karşındakinden de buna benzer açıklık bekliyor. Ama hareketlerimizi başkasına göre yapmazsak daha doğru olur düşüncesindeyim. Zaten uygulanan açıklık ve her platformda olma işine devam etsek yeterli.

Benim burada kastettiğim bu çalışmanın belgelendirmesini yapmak iyi olur düşüncesidir.

İyi çalışmalar

MS SQL çalıştırabilen var mı? Deneyen oldu mu?

Pardus 5’e mssql server kurdum. Ama mssql server’ a bağlanırken sqlcmd olmadığına dailr hatalar aldım.
Sonra mssql-tools paketi eksik olduğunu gördüm ve kurmaya başladım. Synaptic Paket Yöneticisinden mssql-tools paketini yüklemeye çalıştığımda aşağıdaki hatayı aldım.

mssql-tools:
Bağımlılıklar: libc6 (>=2.21) fakat 2.19-18+deb8u7 kurulacak
Bağımlılıklar: libstdc++6 (>=5.2) fakat 4.9.2-10 kurulacak
Bağımlılıklar: msodbcsql fakat kurulmayacak
Bağımlılıklar: msodbcsql fakat kurulmayacak,

Hatayı araştırdığımda Pardus paketlerinde hata aldığım paketler güncel olmadığını anladım ve Ubuntu paket adreslerini alıp source.list dosyasına yapıştırdım. (Pardus depo adreslerine dokunmadan.) sonra terminale sudo apt-get update yazdım.
Terminale sudo apt-get install mssql-tools yazdım ve gerekli sorularara “yes” ile cevap verdim.
Güncellemeye başlayınca Pardus’taki mevcut paketleri kaldırmaya başlamış ve yeniden başlatmayı sistem talep ettiğimde sistemi yeniden başlattığımda Pardus sistemden göçmüştü.
Yani Mssql server Pardus’a kurulamayacağını göstermiş oldu.

Belki de Pardus depolarında güncel paketler olsaydı kararlı bir şekilde Mssql Server’ı Pardus’a kurmuş olurdum.

İyi Çalışmalar ve İyi Günler dilerim.

1 Beğeni