İntel + Nvidia ekran kartı kurulumunu Nasıl yapmam gerekiyor?

Ekran kartı yüzünden defalarca kez format atmak zorunda kaldım. Diğer konu başlıklarına baktım fakat işe yaramadı. Bumblebee mi kurmam lazım ya da kurulu mu geliyor hiç bilmediğim için soruyorum yeniyim :slight_smile:

1 Beğeni

merhaba

synaptic paket yöneticisinden bumblebee-nvidia paketi kurmanız yeterli kendisi otomatik gerekli paketleri kuruyor.

sudo apt-get update 
sudo apt-get install -y bumblebee-nvidia 

kurulum sonrası optirun veya primusrun ile test edebilirsiniz

optirun glxgears

Ben sorunsuz kullanıyorum.

3 Beğeni

bende şöyle bir hata veriyor

~$ sudo apt-get install -y bumblebee-nvidia
[sudo] password for mondercaki:
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor… Bitti
bumblebee-nvidia zaten en yeni sürümde.
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
gstreamer0.10-alsa libfarstream-0.1-0 libgadu3 libgtkspell0 libmeanwhile1 libmikmod3 libotr5 libportmidi0 libprotobuf-c1 libsdl-mixer1.2 libsdl-ttf2.0-0 libsmpeg0 libxinerama1:i386
libzephyr4 python-decorator python-ogg python-pygame python-scipy python3-decorator python3-numpy python3-scipy zenity zenity-common
Bu paketleri kaldırmak için ‘apt-get autoremove’ komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 0 paket yükseltilmeyecek.

~$ optirun glxgears
X Error of failed request: BadValue (integer parameter out of range for operation)
Major opcode of failed request: 156 (GLX)
Minor opcode of failed request: 3 (X_GLXCreateContext)
Value in failed request: 0x0
Serial number of failed request: 23
Current serial number in output stream: 24

yardımcı olabilirseniz sevinirim

hocam zaten kurmuşsunuz şöyle deneyin birde tamamını kaldırın

apt-get purge nvidia* bumblebee*

apt-get install -y mesa-utils

apt-get autoremove

sonra

apt-get install bumblebee-nvidia

umarım çare olur .

1 Beğeni

Hocam şöyle bir hata alıyorum.

optirun glxgears
[19286.460597] [ERROR]You’ve no permission to communicate with the Bumblebee daemon. Try adding yourself to the ‘bumblebee’ group
[19286.460615] [ERROR]Could not connect to bumblebee daemon - is it running?

adduser kullanıcıadınız bumblebee yaparak tekrar deneyiniz.

1 Beğeni

Bilgisayarda Intel ve Nvidia 720M ekran kartı vardı. Tarayıcıyıda sayfa gezerken veya film izlerken ekranda dalgalanma sorunu oluşuyordu bu sebeple Nvidia yüklü olmadığı için diye düşündüm ve sizin yukarıda verdiğiniz ;

apt-get purge nvidia* bumblebee*
apt-get install -y mesa-utils
apt-get autoremove
sonra
apt-get install bumblebee-nvidia

yöntemini uyguladım ve kurulum bitince de karşıma aşağıdaki gibi bir pencere çıktı.

Tamam dedim geçtim ve şu anda bilgisayar açıldığında login ekranında donup kalıyor. Yani aynen şu konudaki gibi oldu > İntel 5500 ve nvidia gt 940 m ekran kartı nasıl kurulur ? - Kaan1707 tarafından #10

Sanırım tekrardan sistem kurulumu gerekecek. Sistemi tekrar kurmadan eski driver yükleyip devam etme şansım olur mu acaba?

Bir cevap veren olmamış o yüzden ben de baştan kurulum yapmak zorunda kaldım.
Donanım Listem şu şekilde;
Bu listeye göre zannedersem ana ekran kartı olarak Intel , 3D olarak da Nvidia görünüyor. Bu ekran kartımı tanımış olduğunu mu gösteriyor. Tanımışsa neden video görüntülerde ekranda atlamak oluyor. Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

00:00.0 Host bridge: Intel Corporation 3rd Gen Core processor DRAM Controller (rev 09)
00:01.0 PCI bridge: Intel Corporation Xeon E3-1200 v2/3rd Gen Core processor PCI Express Root Port (rev 09)
00:02.0 VGA compatible controller: Intel Corporation 3rd Gen Core processor Graphics Controller (rev 09)
00:14.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family USB xHCI Host Controller (rev 04)
00:16.0 Communication controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family MEI Controller #1 (rev 04)
00:1a.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family USB Enhanced Host Controller #2 (rev 04)
00:1b.0 Audio device: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family High Definition Audio Controller (rev 04)
00:1c.0 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family PCI Express Root Port 1 (rev c4)
00:1c.1 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C210 Series Chipset Family PCI Express Root Port 2 (rev c4)
00:1c.3 PCI bridge: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family PCI Express Root Port 4 (rev c4)
00:1d.0 USB controller: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family USB Enhanced Host Controller #1 (rev 04)
00:1f.0 ISA bridge: Intel Corporation HM76 Express Chipset LPC Controller (rev 04)
00:1f.2 SATA controller: Intel Corporation 7 Series Chipset Family 6-port SATA Controller [AHCI mode] (rev 04)
00:1f.3 SMBus: Intel Corporation 7 Series/C216 Chipset Family SMBus Controller (rev 04)
01:00.0 3D controller: NVIDIA Corporation GF117M [GeForce 610M/710M/810M/820M / GT 620M/625M/630M/720M] (rev a1)
03:00.0 Network controller: Qualcomm Atheros AR9485 Wireless Network Adapter (rev 01)
04:00.0 Unassigned class [ff00]: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8411 PCI Express Card Reader (rev 01)
04:00.2 Ethernet controller: Realtek Semiconductor Co., Ltd. RTL8111/8168/8411 PCI Express Gigabit Ethernet Controller (rev 0a)