Havelsanli pardus 2017

merhalar ben vermiş olduğunuz bağlantıdan test sürümünü yükledim ama güncelleme geldiğinde benim sistem de güncelleniyor mu acaba. Ve stabil sürüm geldiğinde tekrar yüklemem gerekiyor mu. Merak ettim teşekkürler.

Merhaba;
Burada şunu sual etmek isterim:

• Açık kaynak yazılımlar bir milletin veya bir topluluğun malı mıdır?
  • Yoksa bütün insanlığın malı mıdır?
    O zaman “özgün bir yerli masaüstü geliştirilmeli” ısrarımızın sebebi nedir? Merak ediyorum. Bize katkısı ne olur? Bir izah ederseniz sevinirim.

Selamlar…

30 yıldan fazla bu işin içindeyim. Özgür yazılım “bohem” yazılım olarak algılanmamalı. İnsanlar ekmek yiyecek, kullanıcılar yarı yolda “özgürsün hadi bay bay” diye yarı yolda bırakılmayacak. Bu perspektiften özgür yazılım aslında özgür olmamalı. Bir “abisi” olmalı. Ülkede yaptığımız bir abilik bir hamilik. Arka çıkmak. Destek olmak. Ekosistemi sürdürülebilir yapmak.

Zaten şu an amaç yerli işletim sistemi yapmaktan çok yerlileşen özgür yazılımları kullanan bir ekosistem kurmak. Ekosistem olduktan sonra içinden işletim sistemi çıkabilir zaman içinde. Uygun şartları şu an sağlamayı ana hedef görüyoruz. Bohem yaşayan, işten geldikten sonra iki satır kod yazan geliştiricilerin altından kalkabileceği işlerin olmadığını ben şahsen düşünüyorum.

Adanmışlık ve birilerinin bu işe yatırımı şart. Bu vakıfsal boyutta muhtemelen olacak. Devlet kanalı da bu şekilde yaklaşımlardan biri. Halk adına gelir beklentisi olmadan yapılıyor sonuçta.

Güncellemeleri sytantpic paket yöneticisinden veya konsoldan “sudo apt-get update” ve “sudo apt-get upgrade” komutları ile yapabilirsiniz. Stabil sürümün yüklenmesi muhtemel dahilinde.

1 Beğeni

Burada bir yanılgıyı düzeltmekte fayda var. Çok kısa sürede çıkacak olan Pardus 17 ve önceki sürümlerimiz TÜBİTAK tarafından geliştirilmiş ve geliştirilmektedir

1 Beğeni

Artık 32 bit sürüm olmayacak mı?

Arkadaşlar RC sürümünü test edelim lütfen. Alpha yı bırakın. RC hakkında yazın da mühendislerin haberleri olsun.

1 Beğeni

RC sürümü indirdim kurmadan denedim ve beğendim. Özellikle açılış ekranını çok sevdim. Görsel olarak önceki sürümlere göre daha iyi buldum. Ancak isimlendirme konusu can sıkıcı olmuş bana göre. Pardus 5’ de atlıyoruz Pardus 17’ye. Umarım kararlı sürüm Pardus 17 diye çıkmaz. Neden Pardus 6 değil de 17? Seriyi devam ettirmek daha doğru değil mi?

1 Beğeni

Merhaba;
Galiba 2017 yılında çıkıyor olması ile alakalı olabilir.

Selamlar.

O zaman Pardus 2017 olmalı ki bence bu da isimlendirme için iyi bir tercih olmuyor. Pardus 6 diye devam etmesi daha doğru geliyor bana. Örneğim debian 9 çıktı ve nuramalandırma politikası yıllardır aynı. Yıldan bağımsız bir numaralandırma daha mantıklı. Çünkü yıllara göre adlandırmalarda o yıldan sonra insanlarda eskimiş bir sürüm izlenimi bıraktığı için tercih edilmeyi zorlaştırıyor.

1 Beğeni

test sürümleri 64 bit mi? Pardusta artık 32 bit olmayacak mı?

Merhaba;
Olabilir. Geliştirici arkadaşlar Debian ın politikasını tekrar gözden geçirebilirler. Netice itibariyle debian yıllardır bu işi yapıyor, demek ki onlarda başarılı buluyorlar.

Selamlar.

Yıla bağlı bir isimlendirme yok. Olmayacak.

nedenleri:

1- birkaç yıl eski bir sürümle devam eden kişi kendini herşey yolunda gitmesine rağmen geride hisseder.

2- sürüm çıkarılması gecikirse olumsuz imaj olur

3- her yıl sürüm değişmesi yanlış gereksiz olabilir. Her yıl otomobil değiştiriyor musunuz?

3 Beğeni