Grup önyükleyici silindi tekrar nasıl yükleyebilirim

Arkadaşlar ben windowsun yanına pardus kurumsal 5 kurdum ve çok stabil şekilde kullanıyordum ama windowsa format atmam gerekti format attıktan sonra grup önyükleyici silinmiş ve sadece Windows işletim sistemine erişebiliyorum ben şimdi pardusa nasıl erişirim grup önyükleyiciyi nasıl tekrardan kurabilirim bana yardım edebilirmisiniz.
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Sisteminizi kurulum yaptığınız çalışan DVD veya USB medya ile açınız.
Uygulamalar > Sistem > Konsole veya Alt+F2 basarak konsole yazarak çalıştırınız.

sudo fdisk -l komutu ile sisteminizin kurulu olduğu disk bölümünü tespit ediniz.
sudo mount /dev/sdx? /mnt komutu ile sisteminizin kurulu olduğu bölümü bağlayınız. /sdx? yerine sisteminizin yüklü olduğu kendi disk bölümünüzü yanınız (sda2, sda3, sdf1 vb)
sudo mount --bind /dev /mnt/dev komutu ile gerekli olacak bölümü ekleyiniz.
sudo chroot /mnt komutuyla /mnt altında yetkili olarak işlem yapmamız sağlanacaktır.
sudo grub-install /dev/sda komutuyla grub önyükleyicisini yeniden kurabilirsiniz.
sudo update-grub
Kurulum tamamlandı. Hata rapor edilmedi, görüyor iseniz işlem tamamdır.
sudo grub-install --recheck /dev/sda ile tekrar kontrol edebilirsiniz.

Bağlı diskleri aşağıdaki komutlar ile ayırıp yeniden başlatınız.
sudo umount /mnt/dev
sudo umount /mnt
sudo reboot

2 Beğeni

Cevabınız için teşekkür ederim @kaan bunu denemiştim ama bir sonuç bende boot repair.iso adlı canlı sistemi bilgisayara indirdim ve dvdye yazdırdım daha sonra boot edip sistemin bu canlı dvd üstünden başlattım ilk açıldığında zaten bana hemen grup ile ilgili sorunları onar diye seçenek sundu sorunları onar dediğimde silinen grubu tanıdı ve tekrardan kurdu sistemi yeniden başlattığımda sorun çözülmüştü.

1 Beğeni