Grub Customizer Kurulumu

Download Shell Package Manager from SourceForge.net linkten indirip;

Dosyayı indirdiğiniz dizinde F4 ile uçbirim açarak aşağıdaki komutları uygulayınız.

sudo apt-get update
sudo apt-get upgrade
sudo dpkg --add-architecture i386
sudo apt-get update

(yukarıdaki kodlar hata verirse “sudo apt-get -f install” komutunu çalıştırın)

sudo apt-get install libgtkmm-3.0-1
sudo dpkg -i grub-customizer_4.0.4shpm-1_all.deb

Uygulamalar > Ayarlar altında yada Sistem altında Grub Customizer çalıştırınız.

Yapılandırma listesinde windows görüntülenecektir, menüdeki yön tuşları ile üst sıralara taşıyabilirsiniz. Genel ayarlarda menüyü gösteri işaretleyiniz, gecikme süresini isteğinize göre ayarlayıp kaydettikten sonra (işlem 10-15 sn sürebilir) programı kapatıp sistemi yeniden başlatınız.

7 Beğeni

Ben daha önce denemiştim olmamıştı. İşe yaradı teşekkürler (pardustesting09012017 xfce kullanıyorum).

1 Beğeni

E: ‘libgtkmm-3.0-1’ paketi için kurulum adayı yok

Bu hatayı alıyorum.

1 Beğeni

Yüklemeyi yaptım ve açıldı teşekkürler fakat yapılandırma listesinde windows yok.

Pardus içerisinden windows kurulu olan diskinizi görebiliyor musunuz? Pardus’u windowsun üstüne kurmuş olabilir misiniz? Kurulumda Disk seçiminden sonra Elle seçeneğini mi seçtiniz yoksa Diskin tümü seçeneğini mi seçtiniz?

1 Beğeni

Diskin tümünü seçtim diye hatırlıyorum heralde windowsun üzerine kurdum.

Diskin tümünü seçmişseniz geçmiş olsun :slight_smile:
Yoksa listede veya dosya yöneticisinde windows bölümünü görmeniz gerekiyordu. Tek disk bölümü olarak görüyorsanız üstüne kurmuşsunuz demektir.

Ozman artık windowsa erişim sağlayamıyacak mıyım ? USB ile win10 iso dosyasını boot ettim fakat boot menüye geldiğim zaman USB yi seçtiğim halde pardus açılıyor sizce neden ?

Windowsu yeniden kurmanız gerekiyor.
Windows iso kalıp dosyasını usbye düzgün bir şekilde yazdırmanız gerekiyor. Sanırım windows kalıpları farklı bir şekilde yazdırılıyor. Forumda böyle bir konu mevcuttu.

Hocam Pardus’un kendi disk kalıbı yazma programı vardı onunla denedim olmadı multiwriter ile denedim olmadı biliyorsanız konu linki atar mısınız yada teamviewer ile halledebilme şansınız var mıdır uğraştırmak istemem siz bilirsiniz birde windows 10 tekrar kurarsam verilerim halen daha eskisi gibi duracak mı yoksa silindi mi ? terkardan teşekkürler.

Linux ortamında Windows İSO dosyası yazdırma nasıl yapılır? linkini okuyunuz.

Grub organizer için belirtilen tüm adımlar yapıldı. Grub Organizer programı kısayollarda gözüküyor.Fakat tıklayınca hiç bir tepki yok.Program açılmıyor.
Windows daki gibi kapat aç kendine gelsin,olayı linux da olmadığı için şuursuzca bekliyorum ne yapılması gerekecek diye…

Pardus 17.0 grub-customizer yükleme linkindeki adımları uygulayınız.

Linkteki adımlar takip edildi. Grub Customizer kuruldu .
Fakat

Adımlar aynen uygulandı,grub custom çalıştı. Fakat listede windows yok…
Pardus HDD de ayrı bir birime kurulmuştu.
Masaüstümde windowsa ait partlar klasör halinde gözüküyor.Win dosylarına erişim var.

Ama grup-custom da windows yok.Sadece linux var.

1 Beğeni

[ÇÖZÜM]Pardusa Boot Repair Kurabilir miyim? linkini inceleyiniz.