Depoda Olmayan Bir Yazılımı Kaldırma

Arkadaşlar, pardus 2015 kurumsala depoda olmayan bir android emülatör kurmuştum. Sonra beğenmeyip kaldirmak istedim fakat yazilimi nasil kaldiracagimi bilmiyorum. Komut satirindan da denedim olmadi. Sirf bu yuzden isletim sistemini sildim inanir misiniz. Windowsta denetim masasindan tek hamlede yapilabilen islemler linuxta tam bir iskence. Bu kadar basit sorunlar yuzunden linuxtan soguyorum. Neden hersey kod satirindan olmali ? Yil olmus 2017, bu tarz seylerin arka planda calistirilmasi gerekir. Yani kullanici sadece tek tikla islemleri yapabilmeli

1 Beğeni

Pardusta ‘‘konsole’’ var bu konsole’den istediğiniz program vb… kaldırabilirsiniz.Demek istedğim aslında a pardus zor değil.İlk başlayanlar genellikle zor buluyor.Zamanla öğreniyor insan ben yaklaşık 1 yıla yakın oldu pardusun kullanıyorum.Gayet te memnunum pardustan…
Saygılarımla…

Teşekkürler.

2 Beğeni

Peki komut olarak hangisini kullanabilirim kaldirmak icin ?
Tesekkurler

sudo apt-get remove programismi

Depoda olmayan bir yazılım kurduğunuzda da bunu paket yöneticisinde görebilirsiniz. synaptic paket yöneticisinden/ apper yazılım yönetiminden de kaldırabilirsiniz.

3 Beğeni

sanirim remove komutunu da kullanmistim. Ama olmamisti. Sonra yazilimi depodaki “kurulu yazilimlar” sekmesinden kaldirmak istemistim. Sanirim bulamamistim. Ayrica remove komutu icin yazilimin tam adina ihtiyacin oluyor. Buna erisim de iskence gibi

kaldırma işlemi yaparken program isminin bir kısmını yazıp 2 kez TAB tuşuna basmanız yardımcı olacaktır.

1 Beğeni

Tam adı yazmanıza gerek yok. Örneğin Libreoffice kaldırmak istediğinizde sudo apt-get remove libre* yazarak kaldırabilirsiniz.

2 Beğeni

tamamdir deneyecegim sagolun Cuneyd bey, cok yardimci oluyorsunuz her zaman :slight_smile:

Peki sunu sormak istiyorum yazilimlar kurulurken altyazilimlari da beraberinde kuruyor. Simdi atiyorum remove libre konutunu uyguladiktan sonra libre office’e ait altyazilimlar kalir mi acaba ? Ayni seyi depodan yazilim kurmak hakkinda actigim konuda da belirttim. Bu altyazilimlari nasil anlayacagiz hem kurarken hem de kaldirirken. Sordum cunku bir yazilimi tamamen kurma ve tamamen kaldirmak istiyor insan…

Tesekkurler

1 Beğeni

Kaldırma işlemi yaparken ayrıntılarıda hangi paketlerin kaldırılacağı yazıyor. Kurarkende aynı şekilde hangi paketlerin kurulacağıı yazıyor.

3 Beğeni

Sistemimde Libreoffice programlarından ikişer tane var. 17.1 ile birlikte gelen libreoffice ile libreoffice 5.4 sürümü kurulu şu anda. Mesela uygulama başlatıcıyı açıp Ofis butonuna bastığımda writer, calc v.s. hepsinden 2 şer tane var.
sudo apt-get remove libre*
bunu yazarsam tamamını mı kaldırır eski sürümünü mü? Sadece eski sürümünü nasıl kaldırabilirim?

1 Beğeni

sudo apt-get remove --purge libreoffice5.2.* şeklinde sürüm numarası ile birlikte yazıp çalıştırınız.

1 Beğeni

Çalıştırdım, çıktı şu şekilde

Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
E: libreoffice5.2.* paketi bulunamadı
E: 'libreoffice5.2.*' ifadesine eşleşen bir paket bulunamadı
E: 'libreoffice5.2.*' düzenli ifadesini içeren herhangi bir paket bulunamadı
1 Beğeni

Komuttaki …5.2 sürümünü örnek yazdım. Siz hangi sürümü kaldırmak istiyorsanız o sürüm numarasını yazın.
Kaldırmak istediğiniz sürümde numara yazmıyorsa
sudo apt-get remove --purge libreoffice libreoffice-* komutu ile kaldırabilirsiniz.

2 Beğeni

Evet numara yazmıyordu, sizi meşgul etmemek için ana sayfa/belgelerdeki LPI sertifikasyon kitapçığını karıştırmaya başlamıştım. Paket Yönetimi ana başlığı altında Paket Silme alt başlığında purge ifadesinin kullanımını inceledim fakat eski bir sürümün nasıl kaldırılacağı ile ilgili birşey bulamayınca tekrardan size soracaktım ki yazdığınızı farkettim, uyguladım ve oldu. Teşekkürler…
:grinning:

2 Beğeni