Bozuk paket hatası [libstdc++6]

Merhabalar,

rospy paketini el ile kurmaya çalışırken yüklediğim bir deb paketi(libstdc++6_6.3.0-18_amd64) tüm sistemde paket bozukluğuna yol açtı.

Son durumda libkolabxml1 paketini yüklemem gerekiyor fakat libstdc++6 ile ilgili sorundan dolayı yükleyemiyorum.

mustafa@m19:~$ sudo apt-get install --reinstall libpimcommon4 libkdepim4 kdepim-runtime libkolab0 libbaloopim4 libmailcommon4 libmailimporter4 libmessagecomposer4 libmessagecore4 libmessageviewer4 libtemplateparser4 libgrantlee-gui0 libkleo4 libsendlater4 libincidenceeditorsng4 libkleo4 libkpgp4 libktnef4 libcalendarsupport4 libkdepimdbusinterfaces4 libkdgantt2-0 libqgpgme1 libkolabxml1
Paket listeleri okunuyor… Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor
Durum bilgisi okunuyor… Bitti

Bazı paketler kurulamadı. Bu durum, olanaksız bir durum istemiş
olduğunuzu ya da kararsız (unstable) dağıtımı kullandığınızı ve
bazı paketlerin henüz oluşturulamamış ya da oluşturulmakta
olduğunu gösterir.
Aşağıdaki bilgiler durumu çözmenize yardımcı olabilir:

Aşağıdaki paketler karşılanmamış bağımlılıklara sahip:
libstdc++6 : Bozdukları: libkolabxml1 (<= 1.1.0-3) ama 1.0.2-2 kurulacak
E: Hata, pkgProblemResolver::Resolve bozuk paketlere yol açtı, bu sorunun nedeni tutulan paketler olabilir.

İnternet üzerinden detaylı bir araştırma yaptım fakat malesef çözüm bulamadım konuyla ilgili desteklerinizi bekliyorum.

Teşekkürler.

1 Beğeni

Sürüm farkından kaynaklı bir bozukluk varmış, benim kullandığım sistem amd64, fakat rospy’i kurarken yüklemeye çalıştığım libstdc++6 paketi farklı bir sürümdeymiş. Çözüme giderken farkettimki libstdc++6 üzerinde i386 ve amd64 çakışması olmuş.

Çözümü buradaki forum sitesinde buldum,

dpkg -i --force-overwrite /var/cache/apt/archives/paketismi.deb
dpkg --configure -a

yukarıdaki linkte yeralan çözümde /var/cache/apt/archives/ klasöründeki deb paketini güncellemek gerekiyordu. Fakat bende hataya yol açan paket bu klasörde yoktu, bu yüzden libstdc++6 paketini debian depolarında (buradaki link üzerinden) libstdc+±4.9-dev_4.9.2-10_amd64.deb paketi olarak indirdim.

Daha sonra çözüm önerisindeki gibi –force komutu kullanarak libstdc++6 paketini değiştirdim.

dpkg -i --force-overwrite /home/mustafa/Downloads/libstdc+±4.9-dev_4.9.2-10_amd64.deb
dpkg --configure -a

Bu işlemden sonra libstdc++6 bağlantılı bozuk paket sorunu giderilmiş oldu.

NOT: libstdc++6 paketi çok sayıda sistem paketini bağladığı için bu paketle ilgili işlem yaparken azami dikkat edilmesi gerekiyor.

1 Beğeni