2014 Yaz Saati Uygulaması

2014 Yaz Saati Uygulaması

Yerel seçimler dolayısıyla 2014 yılında yaz saatine geçiş uygulaması bir gün sonra gerçekleşecektir. Pardus kullanıcıları için hazırlamış olduğumuz saat güncellemesi ile ilgili olarak güncellemeleri aşağıda size hem Konsol üzerinden hem de Paket Yöneticisi üzerinden nasıl yapacağınızı anlatacağız.
Öncelikle Synaptic Paket Yöneticisi üzerinden yapmamız gerekenleri anlatalım.

KDE Masaüstü:
Pardus Simgesi > Uygulamalar > Sistem > Synaptic Paket Yöneticisi
Gnome Masaüstü:
Uygulamalar > Sistem Araçları > Yönetim > Synaptic Paket Yöneticisi
“Synaptic” uygulamasını açtığınızda “Root” şifreniz istenecektir. Şifremizi girdikten sonra uygulamayı kullanabiliriz.
yazsaati1

İlk olarak ilk resim üzerinde görüldüğü gibi Ayarlar>Depolar bölümüne giriyoruz.

yazsaati2

Resim 2 üzerinde görüldüğü gibi “wheezy-proposed-updates” deposunu kapatıyoruz. Kapatmak için yanında bulunan check işaretini kaldırıp “Tamam” düğmesine basmak yeterli olacaktır. Daha sonra “Depolar” sekmesi kapandığında Synaptic’te Hızlı Süzgeç bölümüne (Resim 3 Bölüm 1) “tzdata” yazdığımızda görüldüğü gibi Kurulu Sürüm olarak 2013i gözükmektedir.

yazsaati3

Şimdi yapmamız gereken dördüncü resim üzerindeki 1 Numaralı “Tazele” düğmesine basıp sistemin güncellemeleri kontrol etmesini sağlıyoruz, Tazele işlemi bittikten sonra 2 numaralı “Tüm Yükseltmeleri Seç” düğmesine basarak mevcut güncellemeleri seçiyoruz ve 3 Numaralı “Uygula” düğmesine basıp güncellemelerin sisteme kurulmasını sağlıyoruz.

yazsaati4

Sistem güncellemelerinin tamamlanma süresi sisteminizdeki güncelleme miktarına ve internet bağlantınıza bağlı olarak değişecektir.

yazsaati5

Resim 5 üzerinde de görüldüğü gibi güncelleme işlemi bittikten sonra “tzdata” için sürüm 2014a-1 olarak değişecektir. Artık sisteminiz yeni saat uygulaması için hazır durumdadır.

Aynı güncelleme işlemini Konsol üzerinden de yapabiliriz. Bunun için öncelikle depolardaki Wheezy-Proposed-Updates deposunu kapatalım. Depolar /etc/apt/ altında sources.list dosyasının içindedir. İşlemleri “su” yetkisi ile yapacağımız için öncelikle

$ su
komutu ile şifremizi girerek root olalım. Daha sonra
# pico /etc/apt/sources.list

komutu ile dosyanın içine girelim. Resim 6 görüldüğü gibi “wheezy-proposed-updates” havuzunun olduğu satırın başına “#” işareti koyalım, “ctrl+x” tuş kombinasyonu ile dosyadan çıkış yapalım. Dosyadan çıkış yaptığımızda bizden değişiklikleri kaydetmemizi isteyip istemediğimizi soracaktır, “Evet” diyerek değişiklikleri kaydedip çıkalım.

yazsaati6

Daha sonra sistemdeki paketlerin güncellenmesi için
# apt-get update
komutu ve güncellemelerin yüklenmesi için
# apt-get upgrade
komutunu çalıştıralım. Güncelleme işlemleri bittikten sonra sisteminiz yeni saat uygulamasına hazır olacaktır.

  • 20 Mart 2016